Skambanti „Šiaurės pašvaistė”

Festivalis „Klaipėdos muzikos pavsasris” tęsiasi ir balandžio 13 dieną, penktadienį, 18.30 val. kviečia į Klaipėdos koncertų salę (KKS) paminėti Latvijos nepriklausomybės 100-mečio jubiliejų koncertu „Šiaurės pašvaistė”. Jame pasirodys savo šalį užsienyje dažnai reprezentuojantys kolektyvai – Liepojos simfoninis orkestras ir valstybinis choras „Latvija”.

Liepojos_simfoninis

Liepojos simfoninis orkestras. Janis Vecbralis nuotr.

KKS jau keletą metų artimai bendradarbiauja su Liepojos simfoniniu orkestru (LSO), keičiasi koncertinėmis programomis. Įspūdinga tai, kad šio kolektyvo veikla prasidėjo 1883 m., tai – ilgiausiai savo istorijos knygą rašantis orkestras Baltijos šalyse, kuriam nuo praėjusio rudens vadovauja dirigentas Gintaras Rinkevičius. Orkestras reziduoja stilingoje ir modernioje Liepojos Didžiojo gintaro salėje, atvėrusioje savo duris prieš 3 metus. Nuostabią šios salės akustiką jau išbandė ir Klaipėdos kamerinis orkestras, koncertavęs kasmet pavasarį LSO rengiamame „Liepojos žvaigždžių festivalyje”. Išties, už mūsų uostamiestį gerokai mažesnė Liepoja gali pagrįstai didžiuotis ne tik šia koncertų sale, bet ir profesionaliausiu simfoniniu orkestru.

„Latvijos” chorą KKS išgirsime pirmąsyk. Jis yra vienas ryškiausių švyturių Latvijos koncertinėje panoramoje, skleidžiantis aukštos jos chorinės kultūros šviesą po visą pasaulį. Tai didžiausias profesionalus chorinis kolektyvas Baltijos šalyse, pernai paminėjęs 75-ąsias veiklos metines. Choro repertuarą sudaro kūriniai nuo XIX–XX a. klasikinės Europos muzikos iki inovatyvių šiuolaikinių kompozicijų. Choras net 7 kartus gavo Didįjį Latvijos muzikos apdovanojimą.

Latviškąją programą diriguos vienas pagrindinių šalies dirigentų – „Latvijos” choro meno vadovas Māris Sirmais. Jis nuolat koncertuoja su Latvijos nacionaliniu ir Liepojos simfoniniais kolektyvais, taip pat su „Sinfonietta Rīga”, Rusijos, Švedijos, Suomijos orkestrais. M. Sirmais net 11 kartų buvo pagerbtas Didžiuoju Latvijos muzikos apdovanojimu.

Koncerte skambės du stambios formos latvių kompozitorių opusai. Pirmasis – žymaus kūrėjo, kultūros veikėjo ir politiko Imanto Kalniņšo Simfonija Nr. 7. Šis žmogus karjeros pradžioje išgarsėjo kaip roko grupių vadovas ir dainų autorius, aktyviai dalyvavo politiniame judėjime 1990 m., atkuriant šalies nepriklausomybę, vėliau kelis kartus buvo išrinktas į Latvijos Seimą. Tai vienas populiariausių šalies kompozitorių, Liepojos himno autorius.

Ērikas Ešenvaldas pastaruoju metu tapo vienu geidžiamiausių ne tik Latvijos, bet ir viso pasaulio choro muzikos kūrėjų. Jis pats 11 metų dainavo chore „Latvija”, kur iš pagrindų pažino jo galimybes. Savo kūryboje kompozitorius sėkmingai sujungia žodinį ir muzikinį tekstą su choro garsu, pasiekdamas pačią skambesio gelmę ir išgaudamas galingą emociją bei transcendentinį dangišką švytėjimą. Visa tai galėsime pajusti klausydami Ē. Ešenvaldo „Šiaurės pašvaitės” chorui, simfoniniam orkestrui ir multimedijai. Kūrinyje nagrinėjamas optinis šiaurės pašvaistės fenomenas, kuriama jos garsinė vizija.

Ar esate girdėję, kaip skamba šiaurės pašvaistė? Galbūt šis koncertas padės tai išsiaiškinti. Maloniai kviečiame!

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Loreta Narvilaitė

Leave a Reply