„Ratilio“ koncertas „Laumių monai“

Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) 2021 m. gruodžio 3 d. 17.00 val. vyks Vilniaus universiteto folkloro ansamblio „Ratilio“ (vad. Milda Ričkutė ir Kristina Aponovičiūtė) koncertas „Laumių monai“. Programa skirta antropologės ir archeologės, baltų kultūros tyrinėtojos Marijos Gimbutienės 100-osioms gimimo metinėms.

Organizatorių archyvo nuotr.

Regis, sunku rasti žmogų, kuris bent jau viena ausimi nebūtų girdėjęs apie laumes – baltiškos kilmės mitologines būtybes. Tačiau faktas, kad pirmasis senųjų rašytinių šaltinių autorius, paminėjęs šią mitinę būtybę, yra būtent Klaipėdos krašto etnografas, mitologas Matas Pretorijus (Klaipėdietis), tikriausiai nėra plačiai žinomas. Jis rašo, kad „laumės – vandens nimfos, kurios, kaip senieji nadruviai pasakoja, esančios viskuo panašios į moterį, išskyrus tai, jog jų rankos ir kojos kiek plokščios, ypač rankų ir kojų pirštai <…>“. Dėl to nenuostabu, kad ši mistiška bei ypatinga programa gimė konsultuojantis su mitologu Dainiumi Razausku, studijuojant mitologijos šaltinius, skaitant sakmes. Darbuojantis istorijų pasakojimo dirbtuvėse su profesionalia pasakotoja Milda Varnauskaite, vėliau – dalyvaujant aktorinio meistriškumo pratybose pas aktorę Marcelę Sirgedienę. Taip buvo sukurta ši įvairiažanrė, daugiamedijė istorijų, tradicinių dainų, sutartinių, muzikinių improvizacijų ir dailės pynė.

Simboliška, gražu bei teisinga, kad „Ratilio“ kolektyvas programą, kurios centre yra laumė, advento laikotarpiu pristatys Klaipėdoje.

Koncertas vyks Klaipėdos etnocentro salėje (būtina išankstinė registracija tel. (8 46) 410108) bei bus transliuojamas tiesiogiai mūsų „Facebook“ paskyroje.

Kviečiame pažinti „Laumių monus“.

***

Dalyvavimas su galimybių pasu.

Primename, kad įstaigos patalpose privaloma laikytis visų LR Vyriausybės nustatytų sveikatos saugos taisyklių ir rekomendacijų.

Renginys gali būti fotografuojamas, filmuojamas, todėl informuojame, kad jūs galite būti matomas renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose; nuotraukos viešinamos socialiniuose tinkluose.

Klaipėdos etnokultūros centro informacija

Leave a Reply