Prieš Kalėdas – šv. Liucijos dienai skirtas koncertas

Pirmą kartą Klaipėdos koncertų salėje (KKS) bus minima šv. Liucijos arba Šviesos diena. Šiai progai pažymėti šventiniame festivalyje „Salve Musica“ skambės koncertinė programa„Giesmės šv. Liucijai“, kurią KKS pristato bendradarbiaudama su Švedijos Karalystės ambasada Lietuvoje. Programą atliks Klaipėdos choras „Aukuras“ (meno vadovas Tomas Ambrozaitis) ir Klaipėdos Vydūno gimnazijos dainininkės (vadovė Jonė Girdzijauskaitė), diriguos Dovilė Kirdaitė. Šventinės giesmės ir dainos skambės gruodžio 14 d. 12.00 ir 18.30 val.

„Giesmės šv. Liucijai“. KKS archyvo nuotr.
„Giesmės šv. Liucijai“. KKS archyvo nuotr.

Švedijos šviesos simbolis – šv. Liucija

Šv. Liucijos šventės, plačiai paplitusios Švedijoje, tradicijai yra daugiau nei šimtas metų. Liucijos vardas išvertus iš lotynų kalbos reiškia šviesą, tad ši diena siejama su Saulės sugrįžimu. Tai tiek senovės lietuvių, tiek krikščioniškas reikšmes turinti šventė. Ji minima gruodžio 13 d. Pagal senąsias tradicijas šią dieną prasidėdavo žiemos saulėgrįžos laukimas. Į Lietuvą atėjus krikščionybei, šventė gavo šv. Liucijos vardą. Pasak legendų, Liucija buvo išmintinga mergaitė, laukusi sužadėtinio su degančiu žibintu. Ji mirė dėl jo, o pati suspindo amžinąja šviesa.

Pasak Švedijos ambasadorės Lietuvoje Inger Buxton, Švedijoje ši šventė ypač aktyviai švenčiama, nes šiaurės krašte žiemos dienos dar trumpesnės. Visoje šalyje žmonės, pasitikdami Liuciją, šviesos nešėją, buriasi mokyklose, darželiuose, ligoninėse, biuruose, parduotuvėse ir namuose. „Liucija atneša šviesą, šilumą, viltį, ji yra Kalėdų pranašė. Jai pasirodžius, mes žinome, kad šaltis nesitęs amžinai. Mus užpildo viltis ir džiaugsmas. Aš manau, kad šie sentimentalūs jausmai, išryškėjantys šiuo metų laiku, mus visus suvienija”, – apie šv. Liucijos simbolį pasakojo ambasadorė.

Giesmes atliks choras ir vokalinis ansamblis

Šv. Liucijos dienai skirtoje koncertinėje programoje skambės giesmės, atliekamos  Klaipėdos choro „Aukuras“. Nuo 1993 metų gyvuojančio kolektyvo repertuarą sudaro įvairių epochų ir stilių bažnytinė bei pasaulietinė muzika. „Aukuro“ koncertai sutraukia chorinės muzikos mylėtojus.

Koncertą diriguos D. Kirdaitė. Ji choro dirigentės profesiją įgijo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, vėliau mokslus tęsė Briuselio karališkojoje konservatorijoje, stažavosi Briuselio operos teatre „La Monnaie De Munt“. Dar studijuodama ji dainavo choruose „Jauna muzika“, „Brevis“, „Draugiški projektai“, vadovavimo patirties sėmėsi chore „Ugnelė“.

„Koncerte prisiminsime ir lietuviškas tradicijas: ne tik saulėgrįžą, bet ir adventą, kuris kviečia apmąstyti visus metus, padėkoti vieni kitiems. Choriniuose kūriniuose taip pat atsispindės ramybė, šiluma, šviesa. Klausytojai išgirs keletą galbūt dar negirdėtų kūrinių“, – pasakojo D. Kirdaitė. Programoje skambės ne tik kūriniai lietuvių, anglų kalbomis, bet ir švediškos giesmės.

Programoje su profesionaliu „Aukuro“ choru pasirodys Klaipėdos Vydūno gimnazijos moksleiviai. „Šis koncertas – pilnas malonių iššūkių ansamblių dainininkėms, kadangi savo dainomis bandysime sukurti jaukią, adventinę koncerto nuotaiką. Pasirinkome kūrinius, kurie kiekvienas savitai perteikia švenčių laukimo dvasią ir kviečia pagalvoti apie tai, kas mums yra brangu“, – sako ansamblių vadovė ir koncerto vedėja J. Girdzijauskaitė.

Į visai šeimai skirtą adventinį koncertą „Giesmės šv. Liucijai“ klausytojai kviečiami 2022 m. gruodžio 14 d. 12.00 ir 18.30 val. KKS.

Klaipėdos koncertų salės informacija

Leave a Reply