Pianistė Guoda Gedvilaitė Klaipėdoje pristatys sceninės veiklos jubiliejui skirtą programą

Viena ryškiausių lietuvių pianisčių Guoda Gedvilaitė koncertuoja jau daugiau nei trisdešimt metų. Sukakčiai skirtiems pasirodymams ji parengė autobiografinę programą „Muzikinės kryžkelės“. 2021 m. lapkričio 16 d., antradienį, 18.30 val. programa skambės ir Klaipėdos koncertų salėje.

Guoda Gedvilaitė. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.
Guoda Gedvilaitė. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

Būdama visai jauna, tik baigusi Nacionalinę M. K. Čiurlionio menų mokyklą, G. Gedvilaitė paliko Lietuvą tam, kad įgytų išsilavinimą ir savo menu užkariautų pasaulį. Bet dabar, turėdama visas galimybes kurti Vokietijoje, kurioje gyvena jau daugiau nei ketvirtį amžiaus, pianistė jaučia, kad jos širdis yra Lietuvoje. Esant progai pianistė mielai atvyksta koncertuoti į gimtąją šalį, o kolegas iš Lietuvos noriai įtraukia į savo kūrybinius sumanymus Vokietijoje. Prieš porą metų G. Gedvilaitės iniciatyva ten įvyko Klaipėdos kamerinio orkestro koncertinis turas. Su šiuo kolektyvu pianistė ne kartą muzikavo ir Lietuvos uostamiestyje.

Programa, nukelianti į prisiminimus

„Muzikinių kryžkelių“ programą G. Gedvilaitė apibūdina taip: „Skambės Bethoveno Bagatelės iš mano Vilniaus mokslų laikotarpio, simbolinė Atsisveikinimo sonata, kuria noriu papasakoti apie tuos metus, kai atsisveikinau su namais ir išvykau studijuoti į Frankfurtą, sonatoje girdėsis ir išsiskyrimo liūdesys, ir grįžimo, pasimatymo džiaugsmas. Kompozitorė Loreta Narvilaitė man parašė kūrinį „Garsas prabyla į tylą“. Opusas parašytas mano vardo inicialų tonacijoje – G – ir prasideda liaudies dainos „Anoj pusėj Nemuno“ melodija. Pasak kompozitorės, nors užaugau prie Nemuno, jai aš gyvenu „anoj pusėj“.“

Į programą pianistė įtraukė ir Klaros Šuman (Clara Schumann) opusus – pastaraisiais metais šios talentingos ir modernios XIX a. asmenybės kūrybą G. Gedvilaitė puoselėja itin intensyviai, rengia „Claros Schumann salonus“, kuriuose muzikuoja solo, su draugais ir kolegomis. Kelios tokios saloninės programos yra skambėjusios ir Klaipėdos koncertų salėje.

Kaskart stebinanti naujomis idėjomis, iššūkius mėgstanti pianistė į programą įtraukė ir kelis retai atliekamus opusus tik kairei rankai. Taip ji atskleis ne tik savitą ir užburiantį Aleksandro Skriabino muzikos pasaulį, Felikso Blumenfeldo (Felix Blumenfeld) romantišką melodingumą bei virtuozinę ornamentiką, bet ir savo pačios techninį meistriškumą.

Koncerto kulminacija

Programoje skambės muzikos vienišiumi vadinamo, itin retai skambančio XX a. I pusės rusų kompozitoriaus Nikolajaus Medtnerio Fortepijoninis kvintetas C-dur. Tai ypatingą vietą autoriaus kūryboje užimantis opusas, jungiantis įkvėpimo unikalumą ir nepaprastą kompozicinį meistriškumą.

N. Medtnerio opusą G. Gedvilaitė atliks kartu su Čiurlionio kvartetu, kuris pasirodys atsinaujinusios sudėties. Tai Jonas Tankevičius (I smuikas), Darius Dikšaitis (II smuikas), Gediminas Dačinskas (altas) ir naujoji kvarteto narė Elena Daunytė (violončelė), ką tik pakeitusi kolegą Glebą Pyšniaką.

Klaipėdos koncertų salės informacija

Leave a Reply