„Permainų muzika“: Glasso kūrinius atlieka Jurgis Karnavičius

Šiuolaikinės muzikos festivalyje „Permainų muzika“ pianistas Jurgis Karnavičius atliks vieno įtakingiausių XX a. kūrėjų, žymaus šių laikų minimalizmo krypties amerikiečių kompozitoriaus Philipo Glasso muziką. Koncertinę programą „Vakaras su Philipu Glassu“ papildys specialiai sukurtos menininko Donato Bielkausko vaizdo projekcijos. Į renginį klausytojai kviečiami rugsėjo 28 d. 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje.

Pianistas Jurgis Karnavičius. KKS archyvo nuotr.
Pianistas Jurgis Karnavičius. KKS archyvo nuotr.

Naujo muzikos stiliaus pradininkas

Nors Ph. Glasso kūrybos stilius apibūdinamas minimalizmo terminu, tačiau jis pats save vadina „repetityvinių (pasikartojančių) struktūrų muzikos“ kompozitoriumi. Ši muzika pagrįsta kartojamomis struktūromis su labai sumažintais garsų aukščio savitarpio santykiais, pastoviu garsų pulsavimu ir statišku dinamikos lygiu. Save Ph. Glassas priskiria prie klasikinio tipo kūrėjų, pabrėždamas, kad mokėsi harmonijos ir kelių tuo pačiu metu skambančių daugiabalsio muzikos kūrinio melodinių linijų derinio (kontrapunkto), studijavo kompozitorių Schuberto, Bacho, Mozarto partitūras.

Koncerte „Vakaras su Philipu Glassu“ klausytojai išgirs Ph. Glasso 20 etiudų fortepijonui, vadinamų XXI a. klasika. Rašydamas juos kompozitorius siekė ne tik išnagrinėti tempų, muzikinių tekstūrų ir fortepijoninių technikų atspalvius, bet ir pats tapti geresniu pianistu. Minimaliomis priemonėmis kuriamos skirtingos etiudų nuotaikos ir charakteriai klausytojui atskleidžia savotišką kompozitoriaus autoportretą. Šiame koncerte nuskambės „Pirmoji knyga“ – 10 etiudų. Specialiai šiai koncertinei programai buvo sukurtos menininko D. Bielkausko vaizdo projekcijos, klausytojams suteiksiančios unikalios audiovizualinės patirties.

Ph. Glasso giminės šaknys susijusios su Lietuva – jis gimė žydų išeivių iš Lietuvos šeimoje. Užaugęs studijavo Čikagos universitete ir garsiojoje The Juilliard School Niujorke. Vėliau išvyko į Europą ir mokslus tęsė Paryžiuje pas legendinę kompozicijos pedagogę Nadia Boulanger, bendradarbiavo su sitaro virtuozu bei kompozitoriumi Ravi Shankaru. Grįžęs į Niujorką jis įkūrė Philip Glass Ensemble, su kuriuo daug metų koncertavo visame pasaulyje. Ph. Glassas ne kartą buvo atvykęs į Lietuvą, kur jo pasirodymai sutraukdavo pilnas Vilniaus sales.

Ph. Glasso kūrybą atliks pianistas J. Karnavičius

Brandaus kompozitoriaus kūrybą interpretuos taip pat didelę patirtį sukaupęs atlikėjas – vienas žymiausių vyresniosios kartos lietuvių pianistų J. Karnavičius. Šis menininkas buvo vienas pirmųjų lietuvių, pelniusių apdovanojimus prestižiniuose tarptautiniuose pianistų konkursuose (R. Schumanno Zwickau mieste, L. van Beethoveno Vienoje ir kt.). Šalia aktyvios solinės veiklos J. Karnavičius groja kamerinę muziką, akompanuoja dainininkams. Pianisto repertuaro pagrindą sudaro Vienos klasikų ir romantizmo atstovų kūryba. Būdamas itin reiklus sau, pianistas nelepina klausytojų dažnais koncertais ar gausybe įrašų, ilgai brandina kūrybinius sumanymus.

Vieno garsiausių visų laikų JAV kompozitorių Ph. Glasso kūrybą J. Karnavičius atliks rugsėjo 28 d., trečiadienį, 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje (Šaulių g. 36).

Klaipėdos koncertų salės informacija

Leave a Reply