Per šv. Kalėdas ir Naujųjų išvakarėse uostamiestyje skambės kariliono koncertai

Pirmąją šv. Kalėdų dieną ir sutinkant Naujuosius tradiciškai skambės Klaipėdos kariliono varpai. Gruodžio 25-ąją 16.00 val. iš Klaipėdos centrinio pašto bokšto skambins karilionininkas Kęstutis Kačinskas, o gruodžio 31-ąją 23.30 val. į Naujuosius klaipėdiečius palydės Stanislovo Žilevičiaus atliekama varpų muzika. Koncertų kviečiama klausytis nemokamai prie Klaipėdos kariliono bokšto (Liepų g. 16, Klaipėda).

Klaipėdos karilionas. Eglės Sabaliauskaitės nuotr.
Klaipėdos karilionas. Eglės Sabaliauskaitės nuotr.

Pasak K. Kačinsko, „Klaipėdos karilionas – pasaulinio lygio instrumentas“. Jį sudaro 48 lygaus profilio varpai, nulieti iš kokybiškos varpų bronzos. Kiekvienas varpas ir savo tonų struktūra, ir bendrai su kitais varpais turi kokybišką skambesį ir tembrą.

Varpai, pakabinti aukštuose bokštuose, nuo seno kviesdavo žmones susirinkti tiek drauge džiaugtis, švęsti, melstis, tiek gintis nuo priešų. Įvairiose šalyse kiekvienas miestas ir miestelis stengdavosi turėti savo varpą ar varpus. Jų gaudesys pranešdavo apie svarbiausius miestų gyvenimo įvykius.

Plėtojantis ir tobulėjant varpų kultūrai atsirado pats didžiausias, sunkiausias, brangiausias muzikos instrumentas – karilionas. Šis specifinis, atviroje erdvėje skambantis mušamasis klavišinis instrumentas sudarytas iš chromatiškai suderintų įvairaus dydžio varpų. Grojama kariliono klaviatūra ir pedalais.

Pirmasis Klaipėdos karilionas buvo įrengtas 1987 metais Klaipėdos centrinio pašto bokšte, jungiančiame neogotikos, klasicizmo ir jugendo architektūrinių stilių elementus. Per beveik 20 metų pirmasis Klaipėdos karilionas visiškai susidėvėjo ir 2006 m. rudenį buvo išmontuotas. Naujojo Klaipėdos kariliono varpai buvo nulieti Olandijos „Royal Eijsbauts“ varpų liejykloje. 2006 m. instrumentas buvo įkeltas į Klaipėdos centrinio pašto bokštą, o per šv. Kalėdas, gruodžio 25 dieną, inauguruotas Klaipėdos koncertų salės rengiamo festivalio „Salve Musica“ koncerto metu. Nuo to laiko kasmet, pirmąją šv. Kalėdų dieną ir sutinkant Naujuosius, virš miesto sklinda Klaipėdos kariliono muzika.

Klaipėdos koncertų salės informacija

Leave a Reply