Pažintis su Irena Upe, dainuojančia savo laisvę ir nuoširdumą

Kovo 20-osios vakarą Kretingos rajono kultūros centras renginių išsiilgusius muzikos mylėtojus pakvies virtualiai pasiklausyti klaipėdietės atlikėjos ir kompozitorės, muzikos meno studijos „Motyvas“ įkūrėjos Irenos Upės koncerto.

„Išankstinių didelių planų neturiu. Kuriu, dainuoju ir tuo mėgaujuosi“, – sakė klaipėdietė kompozitorė ir atlikėja Irena Upė. Kristijono Lučinsko nuotr.
„Išankstinių didelių planų neturiu. Kuriu, dainuoju ir tuo mėgaujuosi“, – sakė klaipėdietė kompozitorė ir atlikėja Irena Upė. Kristijono Lučinsko nuotr.

Pranašiški Leonido Donskio žodžiai

Menininkės auditorija – labai plati, nes muziką atlieka skirtingą. „Savęs aš nerėminu žanrais“, – „Pajūrio naujienoms“ atviravo Irena Upė, vis dėlto atkreipusi dėmesį, kad jos dažniausiai klausosi tvirti ir atviri ieškojimams žmonės, kurių amžius nuo 30 iki 45-erių metų. Vienas įdomiausių renginių įvyko Šveicarijoje, tarptautinėje parodoje. „Teko koncertuoti 40 kvadratinių metrų erdvėje, todėl jaučiau itin stiprų ryšį su publika. Klausydamosi dainų, moterys verkė, o po pasirodymų pasakodavo apie save, dėkojo už tai, kad priminiau, kas yra tikra“, – išgyventas akimirkas perteikė pašnekovė.

Klaipėdietės atmintyje taip pat neišblėso ir koncertas Islandijoje, kur ji dainavo lietuviškas dainas: tenykščiai žmonės gyrė, kokia graži, daininga yra lietuvių kalba.

Kodėl ji Upė? Kokią žinutę žiūrovams siunčia pasirinktasis sceninis vardas? Iki 2019-ųjų besivadinusiai „Synthgirl I-rena“ ir tuo vardu vinilinėje plokštelėje išleidusiai debiutinį albumą „8“ menininkei žodis „Upė“ tiesiog vieną dieną suskambo galvoje. „Šis vardas atskleidžia mano laisvę, natūralumą ir nuoširdumą“, – akcentavo Irena.

Ji užaugo Šilutėje, muzikos mokykloje ten baigė smuiko klasę ir daugiau muzikos nebestudijavo, manė, kad muzikinis kelias taip ir pasibaigs. „Man nepatiko mokytis muzikos, bet visada ji buvo šalia: aktyviai lankiau įvairius meno būrelius, svajojau tapti aktore, baigti režisūrą, imtis teatro kūrybos“, – atviravo pašnekovė. Kadangi nesinorėjo iššvaistyti ir gerų mokymosi mokykloje rezultatų – mėgo kalbas, istoriją, matematiką, fiziką, – kelias ją nuvedė į politikos mokslus Klaipėdos universitete. Čia baigusi ir bakalaurą, ir magistrą, dirbo politinio marketingo srityje, stažavosi Briuselyje.

„Ko gero, amžiną atilsį profesorius Leonidas Donskis mano gyvenime buvo pirmasis žmogus, kuris pakišo mintį, kad esu sutverta didesniam tikslui negu vien politikės darbas“, – svarstė Irena.

Save ji išbandė ir privataus verslo sektoriuje, taip pat kurį laiką dirbo pardavimo vadove. Besilaukdama vaikelio, suprato, kad nebenori grįžti atgal, kur jau buvo, o nori laisvos dvasios, trokšta kurti.

Įkvėpimo šaltiniai – šalia

Kaip sakė Irena, visame šiame profesiniame kelyje muzika buvo pašonėj. Nuo 2010 metų ji – vokalistė folkloro grupėje „Varnos“. Intensyvūs koncertai padėjo išlavinti vokalą, davė daug sceninės patirties. Nuo 2016-ųjų Irena Upė tobulino kūrybinius įgūdžius, mokėsi prodiusuoti muziką, leisti ją užsienio muzikos platformose. Pašnekovė pripažino, kad didelę įtaką jai padarė užsienio dainų kūrėjo Alan Roy Scot meistriškumo pamokos.

Irena Upė įkvėpimo šaltinių neieško. „Gal tai skambės keistai, tačiau kurti galiu bet kur ir bet kada. Buvo laikas, kai nežinojau, nuo ko pradėti, o dabar mane įkvepia pats gyvenimas, santykiai, mitologija, senasis mūsų folkloras“, – sakė atlikėja. Ji kuria beveik kiekvieną dieną. Vienos dainos išsilieja čia ir dabar, o kai kurios dėliojasi metus, net ne vienerius, kai jaučia, kad patirtis dar nėra susiformavusi, ir reikia duoti laiko – daina tuomet sugrįžta gerokai brandesnė. Pastaruoju metu menininkė ir skiria daugiau laiko dainoms, nes norisi išsikalbėti, bet labai mėgsta kurti ir kompozicijas. „Turiu savo discipliną. Man ji lengva, kitiems gal taip nepasirodytų. Skiriu daug laiko ir energijos kūrybai, įdedu daug darbo, bet tik todėl, kad pati to noriu. Sūnus ir muzika man yra pagrindiniai prioritetai“, – sakė Irena Upė, pirmąjį tekstą ir melodiją sukūrusi dar 2010-aisiais.

Pasak Irenos Upės, vertinimas, kuo jos kūryba skiriasi nuo kitų autorių, yra reliatyvus. „Aš žinau, kad esu tokia, kokia esu, kad klausydamiesi žmonės girdi tikrąją mane. Gal tai ir yra svarbiausia?“ – retoriškai klausė ji. Autorė nesijaučia labai išsiskirianti elektroninės muzikos sferoje: visi kūrėjai naudoja tuos pačius įrankius, tas pačias programas. „Išskirtinumas yra mano idėjos, kuriomis aprišu muziką, tekstus, atlikimą, vizualų pateikimą auditorijai, taip pat – labai kontrastingas vokalinis atlikimas. Mano kompozicijose daug kiberpankinio charakterio“, – apibūdino kūrėja.

Paklausta, kur link jos kūrybos stilius kryps ateityje, Irena Upė teigė išankstinio nusistatymo neturinti. „Planuoju išleisti albumą. Daugiau – jokių vizijų. Kuriu ir tuo mėgaujuosi“, – atviravo ji.

Leave a Reply