Pavasariško festivalio pradžia: „Šveicarijos meistrai ir Beethovenas”

„Klaipėdos muzikos pavasaris” visą balandžio mėnesį klaipėdiečius skatins išgirsti muzikos ir atgimstančios gamtos garsus! Jau 44-ąjį kartą vykstančio festivalio atidarymo koncertas balandžio 1 dieną, pirmadienį, 18.30 val. kvies klausytojus pasimėgauti svečių iš Šveicarijos muzikavimu. Koncertuos dirigento Markuso Poschnerio vadovaujamas Orchestra della Svizzera Italiana (OSI) ir pianistas Francesco Piemontesi.

Orchestra Svizzera Italiana, OSI al LAC, Lugano

Orchestra della Svizzera Italiana. Isabella Balena nuotr.

„Šveicarijos meistrai ir Beethovenas” – taip pavadintoje programoje skambės du didingi garsiojo Vienos klasiko Ludwigo van Beethoveno kūriniai: III koncertas fortepijonui ir orkestrui bei VIII simfonija.

1935 m. įkurtas Orchestra della Svizzera Italiana reziduoja itališkojoje Šveicarijos dalyje, Lugano mieste. Čia jis dažniausiai koncertuoja Sala Teatro Lugano Arte e Cultura salėje, kurią kolektyvas laiko savo namais, bei Auditorio Stelio Molo RSI, kurioje skamba šiuolaikinės muzikos repertuaras. Orchestra della Svizzera Italiana daug bendradarbiauja su operos ir šokio spektaklių statytojais, o viena svarbiausių jo veiklos krypčių – edukaciniai renginiai. Kolektyvo koncertuose kasmet apsilanko daugiau nei 11 000 vaikų, kuriems orkestras rengia specialias programas. Aukščiausiu savo veiklos įvertinimu kolektyvas laiko šiemet pelnytą ICMA tarptautinį apdovanojimą.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Markusas Poschneris. KKS archyvo nuotr.

Vyriausiasis orkestro dirigentas ir šios programos vadovas M. Poschneris sako: „Aš ypač džiaugiuosi šia muzikine kelione, kurią pradėjau su OSI orkestru. Ji žada daugybę neužmirštamų akimirkų.” Miunchene gimęs muzikas 2004 m. pelnė geriausio Vokietijos dirigento apdovanojimą. M. Poschneris dirigavo daugeliui žinomiausių Vokietijos ir kitų šalių orkestrų, su kuriais gastroliavo įvairiose pasaulio šalyse. Tai Staatskapelle Dresden, Konzerthausorchester Berlin, Miuncheno filharmonijos, Vienos ir Bambergo simfoniniai, Berlyno ir Štutgarto radijo simfoniniai, WDR Kiolno simfoninis, Danijos nacionalinis simfoninis, Metropolitan simfoninis Tokijuje ir kiti orkestrai. Jis dirigavo spektaklius Berlyno, Ciuricho, Frankfurto, Hamburgo, Kiolno operų teatruose. Nuo 2015 metų dirigentas dirba su Orchestra della Svizzera Italiana. Nuo 2017 metų jis taip pat yra Linco Landestheater operos vadovas ir Bruckner Orchestra Linz vyriausiasis dirigentas.

Solistas F. Piemontesi kritikų apibūdinamas kaip pianistas, „derinantis stulbinamą techniką ir mažai kam pasiekiamą intelektualų muzikavimo pradą”. Puikus W. A. Mozarto kūrybos ir vėlyvojo romantizmo opusų interpretatorius koncertuoja visame pasaulyje su žinomiausiais simfoniniais kolektyvais – Leipzigo Gevandhaus, Oslo filharmonijos, BBC simfoniniu, Izraelio filharmonijos, Seulo filharmonijos ir kitais orkestrais. F. Piemontesi garsėja kaip talentingas kamerinės muzikos atlikėjas. Jo solo rečitaliai skambėjo Londono Wigmore Hall, Amsterdamo Concertgebouw, Tokijo Suntory Hall ir kitose prestižinėse scenose. Tarptautinė pianisto karjera prasidėjo 2007 m., laimėjus prestižinį Karalienės Elžbietos pianistų konkursą ir tapus BBC „Naujosios kartos atlikėjų” projekto nariu.

Francesco Piemontesi photo: Marco Borgreve

Francesco Piemontesi. Marco Borggreve nuotr.

M. Poschnerio diriguojamo Orchestra della Svizzera Italiana ir solisto F. Piemontesi interpretacijoje suskambės L. van Beethoveno III koncertas fortepijonui ir orkestrui c-moll, autoriaus dedikuotas Prūsijos princui Louisui Ferdinandui. Tai klasikinės 3 dalių formos pavyzdys su išplėtota solisto partija. Įdomu, kad kūrinio premjeros metu 1803 metais solo partiją grojo pats kompozitorius.

Žymiojo Vienos klasiko VIII simfonija F-dur yra lyriškesnė, šviesesnė nei jo dramatinės III ar V simfonijos. Kai kurie VIII simfonijos instrumentiniai pasažai ar garsiniai efektai klausytojų gali būti suvokiami kaip muzikiniai pokštai. Net pats autorius kūrinį žaismingai vadino „mano mažoji simfonija F-dur”, nes jo VI simfonija sukurta toje pačioje tonacijoje, bet yra didesnės apimties.

Festivalį „Klaipėdos muzikos pavasaris” rengia Klaipėdos koncertų salė, jau pasiruošusi savo erdvėse sutikti jo dalyvius ir klausytojus. Iki greito pasimatymo!

Klaipėdos koncertų salės informacija

Leave a Reply