Naujametį vakarą – Klaipėdos kariliono koncertas

2021 m. gruodžio 31 d. 23.30 val. į Naujuosius klaipėdiečius ir miesto svečius palydės karilionininko Stanislovo Žilevičiaus atliekama varpų muzika. Koncerto bus galima klausytis Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelyje arba pačioje Liepų gatvėje.

Klaipėdos karilionas. Vytauto Petriko nuotr.
Klaipėdos karilionas. Vytauto Petriko nuotr.

Pasak S. Žilevičiaus, „tai dangiškai skambantis mušamasis klavišinis instrumentas. (…) Šis instrumentas pergyvens mus visus, jeigu nesugrius pašto bokštas“.

Varpai, pakabinti aukštuose bokštuose, nuo seno kviesdavo žmones susirinkti tiek drauge džiaugtis, švęsti, melstis, tiek gintis nuo priešų. Įvairiose šalyse kiekvienas miestas ir miestelis stengdavosi turėti savo varpą ar varpus. Jų gaudesys suteikdavo dienų tėkmei gyvybingą ritmą, pranešdavo apie svarbiausius miestų gyvenimo įvykius.

Karilionininkas Stanislovas Žilevičius. Vytauto Petriko nuotr.
Karilionininkas Stanislovas Žilevičius. Vytauto Petriko nuotr.

Plėtojantis ir tobulėjant varpų kultūrai atsirado pats didžiausias, sunkiausias, brangiausias muzikos instrumentas – karilionas. Šis specifinis, atviroje erdvėje skambantis mušamasis klavišinis instrumentas sudarytas iš chromatiškai suderintų įvairaus dydžio varpų. Grojama kariliono klaviatūra ir pedalais.

Naujojo Klaipėdos kariliono varpai buvo nulieti Olandijos „Royal Eijsbauts“ varpų liejykloje. 2006 m. instrumentas buvo įkeltas į Klaipėdos centrinio pašto bokštą, o per šv. Kalėdas, gruodžio 25 dieną, inauguruotas Klaipėdos koncertų salės rengiamo festivalio „Salve Musica“ koncerto metu. Tai vyko lygiai prieš 15 metų.

Nuo to laiko kasmet, šv. Kalėdų dieną ir sutinkant Naujuosius, virš miesto sklinda Klaipėdos kariliono muzika.

Klaipėdos koncertų salės informacija

Leave a Reply