Mušamųjų ansamblis „Giunter Percussion“ kviečia išgirsti šiuolaikinių autorių programą

Šiuolaikinės muzikos festivaliui „Permainų muzika“ įsibėgėjant, 2022 m. rugsėjo 21 d. 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje skambės mušamųjų instrumentų ir violončelės koncertinė programa „Perkusijos peizažai“. Programą atliks Pavelo Giunterio įkurtas ir vadovaujamas mušamųjų instrumentų ansamblis „Giunter Percussion“. Koncerte skambės šiemet 100-ąsias gimimo metines mininčio XX amžiaus antrosios pusės elektroninės ir kompiuterinės muzikos kūrėjo, kompozitoriaus Iannio Xenakio, Anatolijaus Šenderovo ir Oskaro, Grammy, BAFTA apdovanojimų laureato Tan Duno muzikos kūriniai.

Organizatorių archyvo nuotr.

Ansamblis „Giunter Percussion“ gyvuoja jau 27 metus. Kolektyvas surengė šimtus koncertų, pasirodė prestižinėse salėse ir festivaliuose, pelnė publikos bei muzikos kritikų pripažinimą Lietuvoje ir užsienyje. Solo ir kartu su ansamblio perkusininkais gros Guntaras Freibergas iš Latvijos. Solo violončelės partiją grieš klaipėdiečiams gerai pažįstamas violončelininkas Glebas Pyšniakas.

„Perkusijos peizažai“ kvies paklausyti graikųprancūzų kompozitoriaus, teoretiko, architekto ir inžinieriaus Iannio Xenakio muzikos. Tai vienas žymiausių XX amžiaus II pusės muzikinio avangardizmo atstovų, gerai žinomas kaip stochastinės (atsitiktinės) ir žaidimų teorija paremtos elektroninės ir kompiuterinės muzikos kūrėjas. Kompozitorius savo muziką grindė matematine tikimybių teorija, kai muzikos garsų sekos konstruojamos pagal tam tikras tikimybes. Remdamasis tiksliais matematiniais apskaičiavimais jis nustatydavo garso trukmes, aukštį, tempus, intervalus ir kitus muzikos kūrinio parametrus. Programoje suskambės trys I. Xenakio opusai mušamiesiems instrumentams: „Rebonds A“ (solistas A. Rekašius), „Rebonds B“ (solistas G. Freibergas) ir Okho“ („Giunter Percussion“ ansamblio trio).

Koncerte klausytojai taip pat išgirs Biblinės „Giesmių giesmės“ pagrindu sukurtą, kelionės į Izraelį įkvėptą A. Šenderovo opusą „Sulamitos giesmės“, kuris sulaukė tokio populiarumo, kad kompozitorius pritaikė jį 10 skirtingų atlikėjų sudėčių. Koncerte „Perkusijos peizažai“ skambės versija violončelei ir perkusijos ansambliui.

Dar vienas programoje skambėsiantis kompozitorius T. Dunas save apibūdina kaip kompozitorių, „laisvai besisupantį ir plaukiojantį tarp skirtingų kultūrų“. Jo kūryba yra įkvėpta kinų tautos teatro bei ritualų, todėl išsiskiria ypatingu skambesiu, sujungia rytietiškos ir vakarietiškos kultūrų elementus. Didžiausios sėkmės autorius sulaukė sukūręs muziką filmui „Sėlinantis tigras, tūnantis drakonas“ (režisierius Ang Lee), už kurią pelnė Oskaro, Grammy ir BAFTA apdovanojimus. Koncertinę programą užbaigs T. Duno lyrinis kūrinys „Snowin June“ / „Sniegas birželį“, koncertas violončelei ir 4 perkusininkų ansambliui. Jį įkvėpė XIX a. kinų autoriaus drama, kurioje pasakojama apie moterį, nuteistą už nusikaltimą, kuris nebuvo įvykdytas. Moters kraujas nenukrenta į žemę, o kyla aukštyn, birželį iškrenta smarkus sniegas, trejus metus užtrunka sausra. T. Duno lyrinis kūrinys pasakoja apie gailestį, tyrumą, grožį ir tamsą.

Mušamųjų instrumentų ir violončelės koncertinė programa kvies atrasti kitokį šiuolaikinės muzikos skambesį rugsėjo 21 d. 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje.

Klaipėdos koncertų salės informacija

Leave a Reply