„Merope”: muzika, įkvėpta ramybės ir senųjų lietuviškų dainų

Valstybės dienos išvakarėse, liepos 5 d., ketvirtadienį, 20 valandą parko estradoje prie Klaipėdos koncertų salės skambės senųjų lietuviškų dainų įkvėptos kompozicijos. Jas atliks grupė „Merope” – unikalią garsų alchemiją kurianti alternatyvaus folkloro muzikos grupė, sujungianti atlikėjus iš skirtingų Europos šalių. Tai Indrė Jurgelevičiūtė (vokalas, kanklės), Jean Christophe Bonnafous (bansuri fleita, Prancūzija) ir Bert Cools (gitara, efektai, Belgija).

Merope_foto_Visvaldas_Morkevicius

Grupė “Merope”. Visvaldo Morkevičiaus nuotr.

Šis Vasaros koncertų ciklo renginys vadinasi „Naktės”, kaip pavadinta ir grupės kompaktinė plokštelė, kurios muzikinius takelius galėsite išgirsti gyvai, pritariant šnarančių liepų lapų akompanimentui.

Minimalistinėse „Merope” kompozicijose, kurias inspiravo senosios lietuvių liaudies dainos, skamba Indijos muzikos motyvai, taip pat elektroninės, džiazo, improvizacinės muzikos elementai. Svarbu tai, kad visi tekstai atliekami lietuvių kalba, nors „Merope” daugiausiai koncertuoja užsienyje: Olandijoje, Ispanijoje, Belgijoje, Vokietijoje, Meksikoje, Indijoje ir kitur.

Lietuvai grupėje atstovauja dainininkė ir kanklininkė Indrė Jurgelevičiūtė. Ji Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje baigė džiazo vokalo magistro studijas, o į klasikinės indų muzikos paslaptis gilinosi studijuodama Roterdamo konservatorijoje (Olandija). Aktyviai koncertuojanti menininkė atlieka džiazo, folkloro, akademinę ir populiariąją muziką tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. 2014 m. jos klausėmės Klaipėdos koncertų salėje, tuomet ji kartu su choru „Jauna muzika” atliko programą „Keliautojo užrašai”.

Kanklių garsai grupės „Merope” kūriniuose organiškai susilieja su indiška bansuri fleita, kuria groja Jean Christophe Bonnafous (Prancūzija). Jis mokėsi pas legendinį Indijos fleitininką Pandit Hariprasad Chaurasia, su kuriuo drauge koncertuoja visame pasaulyje kaip akompanuojantis fleitininkas.

Gitara skambina ir elektroninius efektus grupės pasirodymuose kuria Bert Cools (Belgija). Džiazo muzikos studijas baigęs atlikėjas groja improvizacinę muziką, bendradarbiauja su džiazo, alternatyvios bei elektroninės muzikos kūrėjais.

Beje, pavadinimas „Merope” reiškia ne tik senovės graikų deivę, mūzą, bet ir tolimą žvaigždę Plejadžių sietyne. Būtent šis dar neištirtos žvaigždės įvaizdis geriausiai atspindi grupės kūrybą. Atlikėjai nenuilstamai ieško naujų sąskambių, įkvėpimo semiasi ir iš senųjų kultūrų, o jų muzika apibūdinama kaip kosmine šviesa spinduliuojanti subtili garsų sintezė. Grupės narius vienija bendros vertybės: šilumos ir ramybės pojūtis kūryboje, meilė gamtai ir žmogui. Pirmasis jų albumas „9 Days” buvo įrašytas Pietų Ispanijos kalnuose naudojant vien saulės energiją. Antrąjį albumą „Amaranthine” grupė dedikavo pasaulio jūroms ir vandenynams. Dabar išgirsime trečiąjį albumą „Naktės”, perteikiantį senųjų mūsų dainų grožį neįprastame kontekste.

Savo paprastumu, tikrumu ir skleidžiamu gėriu „Merope” siekia kurti šviesesnį pasaulį. Koncertuose grupės nariai dalijasi savo energija, emocijomis, o klausytojus kviečia būti atvirus ir pasinerti į bendrą nuotaiką. Dažnai jos pasirodymai baigiasi kartu su publika atliekama lietuviška sutartine. Užburiančiomis melodijomis, garsinėmis tekstūromis, subtilia harmonija bei poliritmija „Merope” kuria naujųjų laikų ritualinę muziką. Kviečiame kartu įkvėpti ramybės iš senųjų lietuviškų dainų!

Klaipėdos koncertų salės informacija

Leave a Reply