LVSO gimtadienio dovana publikai – L. van Beethoveno Devintosios simfonijos transliacija

2021 m. sausio 30 d. Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, vadovaujamas meno vadovo ir vyr. dirigento Gintaro Rinkevičiaus, švęs 32-ąjį savo gimtadienį. Tradiciškai įspūdingus orkestro gimtadienio koncertus rengęs kolektyvas šįsyk savo veiklos sukaktį bus priverstas minėti kitaip, tačiau be koncerto savo klausytojų nepaliks. Sausio 29–31 d. Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras dovanos nemokamą Ludwigo van Beethoveno (1770–1827) Devintosios simfonijos transliaciją internetu. 

Gabrieliaus Jauniškio nuotr.
Gabrieliaus Jauniškio nuotr.

L. van Beethoveno Devintoji simfonija – ne tik vienas įspūdingiausių kompozitoriaus darbų. Simfonija laikoma svarbiu stilistiniu tiltu, perėjimu tarp klasikinio ir romantinio periodo Vakarų muzikos istorijoje. Devintojoje simfonijoje L. van Beethovenas pirmąkart panaudoja balsus – keturi solistai ir choras paskutinėje, ketvirtojoje, simfonijos dalyje dainuoja įžymiąją Friedricho Schillerio poemą „Odė džiaugsmui“ – štai kodėl simfonija kartais dar vadinama „Chorine“.

L. van Beethovenas uoliai dirbo ties kiekviena simfonijos nata – jo užrašai atskleidžia, kad kompozitorius apsvarstė ir atmetė daugiau nei 200 skirtingų „Odės džiaugsmui“ temos variantų. Pabaigęs darbą, L. van Beethovenas pasiūlė publikai visiškai naują požiūrį į simfonijos žanrą – simfonijoje dainuoja keturi balsai ir choras (iki tol simfonija buvo laikoma išskirtinai instrumentiniu žanru), kompozitoriaus naudojamas orkestras – neįprastai didelės sudėties, o daugiau nei valandą siekianti kūrinio trukmė – neatitinkanti laikmečio standartų.

Devintosios simfonijos premjera įvyko 1824 m. Vienoje ir buvo priimta su didžiuliu publikos entuziazmu. „Publika sutiko savo herojų su didžiausia pagarba ir simpatija, klausėsi jo nuostabaus, didingo kūrinio sulaikiusi kvapą ir pratrūkdavo griausmingais plojimais po kiekvienos kūrinio dalies. Pasibaigus simfonijai publika stovėdama sveikino L. van Beethoveną ovacijomis net penkis kartus: mojavo nosinaitėmis, skrybėlėmis, iškeltomis rankomis tam, kad L. van Beethovenas, kuris negalėjo girdėti plojimų, ovacijas galėtų bent pamatyti“, – po simfonijos premjeros rašė „Theater-Zeitung“ kritikas.

Muzikos žinovų simfonija yra pripažinta geriausiu L. van Beethoveno kūriniu ir vienu iš aukščiausių pasiekimų Vakarų muzikos istorijoje. Ši simfonija taip pat yra viena daugiausiai atliekamų simfonijų pasaulyje. Koncerte kartu su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru L. van Beethoveno Devintąją simfoniją atliks solistai Agnė Stančikaitė (sopranas), Justina Gringytė (mecosopranas), Kristian Benedikt (tenoras), Tadas Girininkas (bosas) bei Kauno valstybinis choras (vad. Petras Bingelis). Diriguos Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro įkūrėjas, meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas, Nacionalinės premijos laureatas profesorius Gintaras Rinkevičius.

L. van Beethoveno Devintosios simfonijos transliaciją bus galima stebėti nuo sausio 29 d. 10 val. iki sausio 31 d. 23.59 val. interneto puslapyje Tiketa.lt. Daugiau informacijos www.lvso.lt.

Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro informacija

Leave a Reply