Liepojos tarptautiniame žvaigždžių festivalyje – pučiamųjų instrumentų muzikos virtuozai

Liepojos simfoninis orkestras nuo 2023 m. vasario 25 d. iki kovo 11 d. jau 31-ąjį kartą pakvies klausytojus į Liepojos tarptautinį žvaigždžių festivalį Liepojos koncertų rūmuose „Lielais dzintars“, siūlydamas turiningą ir įspūdingą kelionę muzikos pasaulyje. Kovo 4 d. festivalio scenoje koncertuos du šiuolaikiniai pučiamųjų instrumentų muzikos virtuozai – trimitininkas Sergejus Nakarjakovas ir trombonininkas Kristianas Lindbergas.

Trombonininkas Kristianas Lindbergas. Mats Bäcker nuotr.
Trombonininkas Kristianas Lindbergas. Mats Bäcker nuotr.

Kristianas Lindbergas yra daugiau nei šimtu procentų scenos žmogus: genialus trombonininkas, prigimtinis dirigentas ir kompozitorius. Žvaigždžių festivalyje jis gros savo paties trombonui skirtame koncerte „Black Hawk Eagle“ ir diriguos dviem kitiems kūriniams: Mečislovo Veinbergo mistikos kupinomis spalvomis ir netikėtais temperamento pokyčiais persipynusiam Trimito koncertui ir Žano Sibelijaus populiariajai Antrajai simfonijai – Suomijos nepriklausomybės manifestui.

Nebijodamas varžytuvių M. Veinbergo koncerte į sceną lips dar vienas plačiai pripažintas pučiamųjų instrumentų virtuozas – trimitininkas Sergejus Nakarjakovas. Trimito Paganiniu vadinamas žydų kilmės atlikėjas S. Nakarjakovas yra vienas iš pasaulyje didžiausio pasisekimo sulaukusių trimitininkų. „Sergejus Nakarjakovas trimitu groja taip, kaip kiti žmonės paprasčiausiai kvėpuoja“, – taip apie jo grojimą rašė leidinys San Francisco Chronicle.

Ir Kristiano Lindbergo pasiekimai grojant trombonu gali būti prilyginami Nikolos Paganinio smuiko griežimui ir Ferenco Listo skambinimui pianinu. 2015 metais klasikinės muzikos radijo stotis Classic-FM jį įvardijo „sėkmingiausiu metalinių pučiamųjų instrumentų atlikėju istorijoje“, o 2016 metais jis buvo apdovanotas Tarptautiniu klasikinės muzikos apdovanojimu, kurį anksčiau buvo gavę tokie muzikai kaip Esa Peka Salonenas, Kšištofas Pendereckis ir Šarlis Ditua. Jis pirmasis atliko daugiau nei 300 kūrinių trimitui, įrašė daugiau nei 150 solinių albumų, įsteigė savo vardu pavadintą tarptautinį trimitininkų konkursą, įvardinamas XX a. metalinių pučiamųjų instrumentų virtuozu šalia Mailso Deiviso ir Lui Armstrongo. Kristianas Lindbergas šiandien yra  gyva legenda.

Trimitininkas Sergejus Nakarjakovas. Thierry Cohen nuotr.
Trimitininkas Sergejus Nakarjakovas. Thierry Cohen nuotr.

Be šio koncerto, 31-asis Liepojos tarptautinis festivalis siūlo kvapą gniaužiančius kamerinės muzikos koncertus, taip pat simfoninės ir džiazo muzikos vakarus.

Vasario 25 d. Liepojos tarptautinį žvaigždžių festivalį pirmą kartą atidarys žvaigždės, kurių tikras spindėjimas prognozuojamas dar tik ateityje – tai Valdo Vikmanio Latvijos Jaunųjų atlikėjų konkurso laureatai. Koncerte dalyvaus visų Latvijos muzikos mokyklų ryškiausi jaunieji talentai.

Liepojos tarptautinių žvaigždžių festivalio atidarymo koncertą vainikuos pasaulyje itin populiari latvių smuikininkė Kristinė Balanas. Diriguojant Liepojos simfoninio orkestro vyr. dirigentui Gunčiui Kuzmai, ji atliks Antonino Dvoržako Koncertą smuikui.

Kovo 2 d. Rygos kamerinis choras „Ave Sol“, diriguojamas choro dirigentų jaunosios kartos atstovui ir Dainų šventės vyr. dirigentui Jurgiui Cabuliui, atliks latvių chorinės muzikos grandų dainas. Kartu su kameriniu choru koncerte dalyvaus Liepojos simfoninio orkestro muzikantai ir dangiškai tyro balso savininkė Aleksandra Špicberga.

Kovo 10 d. Žvaigždžių festivalis klausytojams pristatys pianisto Vestardo Šimkaus solinį koncertą, kuriame skambės Aleksandro Skriabino fantastinių galaktikų raštai ir mažiau žinomo Felikso Bliūmenfeldo intriguojanti kūryba.

Festivalio baigiamasis koncertas kovo 11 d. bus tikra šventė simfoninio džiazo mėgėjams. Į Latviją sugrįš Londone gimęs ir Nigerijoje kūrybinį kelią praėjęs pasaulinio garso džiazo dainininkas Ola Onabulė, kurio aksominį balsą pirmą kartą bus galima išgirsti ir Liepojoje. Kaip niekas kitas jis geba į vieną audinį supinti džiazą ir soulą, tuo galės įsitikinti visi, klausydamiesi rinktinių kūrinių iš Onabulės naujausio albumo „Point Less“.

Savo ruožtu premjeros jausmą šį vakarą patirs Latvijos radijo bigbendo meno vadovo Karlio Vanago akompanuojamas Trigubas koncertas „Trio Colossus“ saksofonui, kontrabosui ir mušamiesiems instrumentams.

***
Liepojos tarptautinio žvaigždžių festivalio, kaip Tarptautinio pianistų festivalio, pradžia  datuojama 1993 metais. Jo pradininkas – buvęs Liepojos simfoninio orkestro meno vadovas Imantas Resnis. Festivalyje koncertavo apie 200 pianistų iš viso pasaulio.

Nuo 2016 metų, kai Liepojos simfoninis orkestras įsikūrė koncertų rūmuose „Lielais dzintars“, festivalis išplėtė formatą, pritraukdamas tiek pianistus, tiek kitų muzikos instrumentų virtuozus, tiek žymius dainininkus. Festivalio žvaigždžių sąraše spindi tokio ryškumo žvaigždės kaip Miša Maiskis, Gidonas Kremeris, „Carion Quintet“, Iveta Apkalna, Aleksandras Antonenko, Liudmila Monastirska ir daugelis kitų.

Bilietus į festivalio koncertus galima įsigyti „Biļešu paradīze” kasose ar internetu bilesuparadize.lv.

Liepojos simfoninio orkestro informacija

Leave a Reply