Kovo 11-ąją Palangoje bus galima išgirsti, kaip plaka Šiaurės širdis

Kovo 11-ąją, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną, Palangos koncertų salė paminės ypatingu koncertu – Lietuvos pajūryje pirmą kartą su programa „Šiaurės pulsas” koncertuos Baltijos jūros filharmonijos orkestras ir vienas garsiausių šių dienų Europos dirigentų Kristjan Järvi.

Baltijos_juros_filharmonijos_orkestras

Baltijos jūros filharmonijos orkestras. Peter Adamik nuotr.

Ši programa – tai klasikinės muzikos inovatoriumi vadinamo estų kilmės dirigento ir kompozitoriaus Kristjan Järvi sumanymas, jo meilės Europos Šiaurei, o ypač Baltijos regionui, giesmė.

„Rūsti, žmogaus dar nedaug paliesta gamta. Turtinga, savita kultūra. Dramatiška istorija. Santūrūs, darbštūs, dažnai gilų vidinį gyvenimą nuo aplinkos slepiantys žmonės. Štai kas man yra Šiaurė. Štai kuo man ji yra ypatinga ir be galo graži. Tokia iš pažiūros rami, be rėksmingų spalvų ir garsų, atverianti savo grožį tik prieš atidų, dėmesingą žvilgsnį. Mano tikslas – nerti į pačią Šiaurės gelmę ir padėti klausytojui išgirsti tai, kas man yra pati gražiausia muzika – kaip plaka Šiaurės širdis”, – sako dirigentas.

Kristjan_Jarvi_Productions_Peter_Adamik

Kristjan Järvi. Peter Adamik nuotr.

„Šiaurės pulsas” – tai daugiau nei muzika, daugiau nei koncertas. Tai paslaptinga dirigento, muzikantų ir klausytojų ribas išplečianti kelionė į garsų, erdvių, pojūčių pasaulį. Tai muzikinė kelionė per Šiaurės šalis aplinkui Baltijos jūrą, per laikus nuo pasaulio pradžios iki šiandien.

Koncerto metu skambės Baltijos jūros šalių kompozitorių muzika – nuo klasikinės iki šiuolaikinės, nuo legendinio Piotro Čaikovskio iki lietuvio Gedimino Gelgoto. Taip pat orkestras atliks ir vieną paties Kristjan Järvi sukurtą kompoziciją.

Koncertą pristato Baltijos jūros filharmonijos orkestras, kuris vienija talentingiausius muzikantus iš įvairių Baltijos jūros šalių: Danijos, Lenkijos, Estijos, Suomijos, Vokietijos, Latvijos, Norvegijos, Rusijos, Švedijos ir Lietuvos. Iš 68 šiame koncerte grosiančių muzikantų 5 yra lietuviai.

Koncerto solistai – vienas žinomiausių Europos jaunosios kartos smuikininkų David Nebel ir unikalaus balso estų dainininkas Mick Pedaja, 2016 m. atstovavęs Estijai „Eurovizijoje”.

Koncertas Palangoje – tai Baltijos jūros filharmonijos orkestro turo po Baltijos regioną – Palangą (Lietuva), Rygą (Latvija), Taliną (Estija), Helsinkį (Suomija), Sankt Peterburgą (Rusija) – dalis.

Apie Kristjan Jarvi

Kristjan Jarvi – Estijoje gimęs ir savo karjerą JAV pradėjęs bei toliau ją Europoje tęsiantis vienas iškiliausių šių dienų dirigentų. Buvo pagrindinis Norlando operos (Švedija) dirigentas, vadovavo Austrijos simfoniniam orkestrui „Tonkünstler Orchestra”, buvo pagrindinis Leipcigo radijo simfoninio orkestro dirigentas. Šiuo metu vadovauja Baltijos jūros filharmonijos orkestrui. Dirigentą į priekį veda klausimas, ar gali orkestras sukurti pasaulyje realius pokyčius. Apsilankiusieji jo koncertuose įsitikins, kad taip, gali.

Apie Baltijos jūros filharmonijos orkestrą

Baltijos jūros filharmonijos orkestras yra unikalus Šiaurės regiono orkestras, vienijantis Danijos, Estijos, Suomijos, Vokietijos, Latvijos, Lietuvos, Norvegijos, Lenkijos, Rusijos ir Švedijos muzikantus. Orkestras gimė 2008 m. Baltijos jūros jaunimo filharmonijos orkestro pavadinimu kaip bendra Uzedomo muzikos festivalio ir AG „Nord Stream” iniciatyva. Jis greitai įgijo neeilinę reputaciją tarptautinėje arenoje – ne tik dėl išgirtų pasirodymų vadovaujant Kristjan Järvi, bet ir dėl paveikaus vienybės ir bendradarbiavimo pavyzdžio regione, kuris istoriškai buvo susiskaldęs. 2015 m. orkestro nuopelnus prestižiniu Europos kultūros prizu įvertino Europos kultūros fondas „Pro Europe”. Pervardytas Baltijos jūros filharmonijos orkestru, 2016 m. orkestras bendradarbiavo su Gidonu Kremeriu ir „Kremerata Baltica”, o 2017 m. tapo pirmuoju orkestru, iš atminties sugrojusiu I. Stravinskio „Ugnies paukštę”. 2018 metais savo dešimtmetį ir Suomijos, Baltijos valstybių ir Lenkijos nepriklausomybės šimtmetį Baltijos jūros filharmonijos orkestras pažymėjo „Šiaurės pulsu” – muzikine programa, kurią sukūrė garsiausi Šiaurės šalių kompozitoriai ir su kuria orkestras gastroliavo Šveicarijoje, Italijoje, Vokietijoje ir Lenkijoje. Savo pasiryžimą groti iš atminties orkestras tęsia ir 2019 metais su nauja programa „Vidurnakčio saulė”, kuri bus grojama be jokių natų.

Koncertas vyks 2019 m. kovo 11 d. 17 val. Palangos koncertų salėje. Jis bus tiesiogiai transliuojamas per LRT Plius. Daugiau informacijos – ČIA.

Baltijos jūros filharmonijos orkestro informacija

Leave a Reply