Koncertų salės scenoje – airiška muzika ir šokiai

„Įvairialypės airių muzikinės kultūros atspindys”, – taip šią festivalio „Klaipėdos muzikos pavasaris” programą pristato jos sumanytojas Klaipėdos kamerinio orkestro meno vadovas Mindaugas Bačkus. Kartu su pavasariu į Lietuvos uostamiestį atvyksta ypatingi muzikiniai svečiai: garsi airiško folkloro atstovė, smuikininkė ir kompozitorė Zoe Conway, Dubline įsikūrusio RTÉ Concert Orchestra koncertmeisterė Mia Cooper, fenomenalios airiškų šokių trupės „Riverdance” narė Siobhan Manson ir keltiška arfa grojantis Seamus Flaherty. Jų kartu su Klaipėdos kameriniu orkestru rengiama programa „Airiškas vėrinys” klausytojų laukia 2019 m. balandžio 10 dieną, trečiadienį, 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje.

Zoe_Conway1

Zoe Conway. KKS archyvo nuotr.

Zoe Conway – pasaulyje pripažinta airiškos ir klasikinės muzikos atlikėja. „Zoe turi unikalų sugebėjimą kaip chameleonas persijungti iš vieno stiliaus į kitą”, – rašė „Sunday Independent”. Būdama aštuonerių ji smuiku mokėsi atlikti ne tik klasikinę, bet ir airių tradicinę muziką. Jau paauglystėje ji išsiskyrė tuo, kad skynė laurus tiek klasikinės, tiek tradicinės muzikos konkursuose. Tuo metu Z. Conway pajautė ir turinti dovaną kurti. Koncerte klausysimės keleto šios kompozitorės kūrinių.

RTÉ Concert Orchestra koncertmeisterė Mia Cooper – ryški smuiko virtuozė Airijoje ir Didžiojoje Britanijoje. Prieš atsikraustydama į Dubliną ji buvo Londono Karališkojo filharmonijos orkestro koncertmeisterė, nuolat bendradarbiauja su įvairiais kamerinės muzikos kolektyvais. Smuikininkė turi nemažai draugų ir tarp Lietuvos muzikų, nes ne kartą čia jau yra koncertavusi. Šįkart ji vėl muzikuos kartu su Klaipėdos kameriniu orkestru.

Retai KKS scenoje sutinkama keltiška arfa – Airijoje itin paplitusiu styginiu muzikos instrumentu – gros Seamus Flaherty. Tai yra tradicinis airių ir škotų instrumentas. Žalvarinės arba geležinės jos stygos galimai buvo gaminamos ir iš aukso arba sidabro. Keltiška arfa – didelio meistriškumo reikalaujantis instrumentas, tad profesionaliai šia arfa muzikuojančių pasaulyje yra mažai.

Mia_Cooper1

Mia Cooper. KKS archyvo nuotr.

Airiški šokiai – labai svarbi tautos kultūros dalis. Jų dabartinis pavidalas susiformavo dar XVIII–XIX a., kuomet šalies gyventojus šių šokių mokydavo keliaujančios šokėjų trupės. Airiškas šokis gali būti atliekamas tiek grupėmis, tiek ir solo.

„Riverdance” – visame pasaulyje garsi airiškų šokių trupė, nuolat gastroliuojanti ir rengianti įspūdingus šou, kuriuos jau matė daugiau nei 25 milijonai žiūrovų. Įdomu, kad pirmasis jų viešas pasirodymas įvyko 1994-ųjų metų „Eurovizijoje”, kur jie pasirodė kaip renginio svečiai. Koncerte matysime šios trupės šokėją Siobhan Manson, kuri šokti pradėjo būdama ketverių, o „Riverdance” jau šoka 15 metų.

„Airija iš visų Europos tautų išsiskiria savo originaliu muzikinės kultūros palikimu. Jų autentiška kūryba – unikali. Mes ieškosime airiško identiteto muzikoje, nes patys norime išgirsti tai, ko dar negirdėjome. Šioje programoje mes pasirinkome atlikti kūrinius, kurių anksčiau dar niekada neatlikome, ir su jais supažindinti klaipėdiečius. Be to, ši programa sujungs kelis žanrus: bus galima susipažinti ne tik su airiškos klasikinės ir folkloro muzikos, bet ir su airiško šokio ypatumais”, – sako M. Bačkus.

Klaipėdos koncertų salės informacija

Leave a Reply