„Klaipėdos muzikos pavasaryje” – Richardo Strausso gala koncertas

2019 m. balandžio 12 dieną, penktadienį, 18.30 val. Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras klaipėdiečius pamalonins galingu „Richardo Strausso gala koncertu”. Prie dirigento pulto stovės kolektyvo meno vadovas ir vyr. dirigentas, Lietuvos nacionalinės premijos ir Baltijos Asamblėjos meno premijos laureatas Modestas Pitrėnas. Šiame „Klaipėdos muzikos pavasario” koncerte dainuos net trys solistės: sopranai Viktorija Miškūnaitė, Gunta Gelgotė bei mecosopranas Anastasia Lebedyantseva.

Viktorija_Miskunaite

Viktorija Miškūnaitė. KKS archyvo nuotr.

Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro primadona, publikos numylėtinė, spaudos tituluojama operos gulbe Viktorija Miškūnaitė – daugelio respublikinių ir tarptautinių konkursų laureatė. „Ji – ne žvaigždė. Ji – spinduliuojantis deimantas, kuriuo gali džiaugtis iš arti”, – taip apie ją atsiliepė režisierius Jürgenas Flimmas. V. Miškūnaitė net du kartus apdovanota aukščiausiu šalies teatro įvertinimu – „Auksiniu scenos kryžiumi” ir pripažinta geriausia Lietuvos Metų operos soliste. V. Miškūnaitės balsu žavėjosi Leipcigo koncertų salės „Gewandhaus” klausytojai, ji surengė pasirodymus įvairiuose teatruose bei festivaliuose Italijoje, Austrijoje, Vokietijoje, Estijoje, Latvijoje, Prancūzijoje bei Šveicarijoje. Anot pačios solistės, muzika yra jos didžiausia gyvenimo aistra.

Iš Latvijos kilusi ir Lietuvoje gyvenanti Gunta Gelgotė išsiskiria itin subtiliu koloratūrinio soprano balsu. Po studijų Rygoje ji atvyko į Vilnių ir LMTA baigė vokalinio meno magistrantūrą. Dainininkė yra parengusi vaidmenų Latvijos nacionaliniame operos ir baleto teatre, surengė pasirodymų su Latvijos nacionaliniu simfoniniu orkestru, dalyvavo keliuose „Vilnius City opera” ir LNOBT pastatymuose. Taip pat G. Gelgotė yra aktyvi šiuolaikinės muzikos atlikėja.

Anastasia Lebedyantseva baigė vokalo bakalauro studijas Latvijos J. Vītolio muzikos akademijoje, o solinio dainavimo magistro diplomą įgijo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Šiuo metu A. Lebedyantseva yra kviestinė LNOBT solistė.

Jau antrus metus maestro M. Pitrėnas gyvena tarp Lietuvos ir Šveicarijos, nes, be vadovavimo LNSO, jis yra vyriausiasis dirigentas Sankt Galeno teatre. Jo vadovaujamas lietuvių kolektyvas kasmet surengia apie 50 koncertų Filharmonijos didžiojoje salėje ir kitose Lietuvos scenose, dažnai gastroliuoja užsienyje. Lankytasi daugelyje Europos šalių, Japonijoje, Pietų Amerikoje, Pietų Korėjoje. Orkestrui dirigavo istorinės asmenybės ir pasaulinio garso batutos meistrai, su juo koncertavo daug žymių įvairių kartų ir tautybių atlikėjų. LNSO sukauptame repertuare – praėjusių epochų oratorinio bei simfoninio žanro kūriniai ir moderni šiuolaikinė muzika, kurios kontekste išsiskiria solidžios lietuvių kompozitorių partitūros.

Modestas_Pitrenas

Modestas Pitrėnas. KKS archyvo nuotr.

Richardas Straussas buvo ne tik talentingas austrų kompozitorius, bet ir dirigentas, subtilaus kritinio proto asmenybė, padariusi didelį poveikį savo epochos muzikos menui ir atlikimo kultūrai. Pagrindinis jo dėmesio objektas buvo milžiniškas orkestras. Kompozitorius puikiai išmanė ir naudojosi simfoninio kolektyvo galimybėmis. Jis sukūrė daugiau kaip 20 stambių orkestrinių veikalų, tarp kurių – simfoninė poema „Štai taip Zaratustra kalbėjo”. Šio kūrinio muzikinės interpretacijos objektu tapo filosofinis Friedricho Nietzsches veikalas.

Kita programoje skambėsianti kompozicija – tai didžiųjų pasaulio sopranų pamėgtas vokalinis ciklas „Keturios paskutinės dainos”. Jis yra tarytum ilgametės R. Strausso kūrybos apibendrinimas, dar vienas ir jau paskutinis instrumentuotės meistro triumfas. Kūrinio solo partiją dainuos V. Miškūnaitė.

Muzikos šventę apibendrins bene žymiausios R. Strausso operos „Rožių kavalierius” fragmentų koncertinis atlikimas. Po skandalą sukėlusių vienaveiksmių operų „Salomė” ir „Elektra” R. Straussas pasuko „stiliaus skaidrinimo” link, todėl operoje „Rožių kavalierius” tarsi juntamas „dieviškojo Mozarto” šešėlis. Vis dėlto greta grakštaus lyrizmo ir melancholiško mąslumo išlieka R. Straussui taip būdingi netikėti siužeto vingiai, šiurkštoko humoro apraiškos. Koncerte skambės simfoninė siuita ir finalinis Sofijos, Maršalienės ir Oktaviano trio, kurį dainuos V. Miškūnaitė, G. Gelgotė ir A. Lebedyantseva.

Klaipėdos koncertų salės informacija

Leave a Reply