„Klaipėdos muzikos pavasaryje“ – „Mozarto žaidimai“, atliekami LKO ir smuikininkės Rūtos Lipinaitytės

2023 m. balandžio 26 dieną 18.30 val. Klaipėdos koncertų salės (KKS) scenoje koncertinę programą pristatys Lietuvos kamerinis orkestras (LKO). Su orkestru koncertuos vienas ryškiausių jaunosios kartos dirigentų Adomas Morkūnas-Budrys ir itin publikos laukiama, prestižinėse pasaulio scenose koncertuojanti smuikininkė Rūta Lipinaitytė. Vienoje paskutinių festivalio programų klausytojai išgirs Wolfgango Amadeuso Mozarto ir Arvydo Malcio kūrinius.

Smuikininkė Rūta Lipinaitytė. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.
Smuikininkė Rūta Lipinaitytė. Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

„Šis koncertas – tai spalvinga istorija, kuria aš tikiu. Istorija apie artisto gyvenimą, kurioje smuikas yra tarsi personažas, įkūnijantis menininko sielą. Besiblaškantis, norintis, kad jį kiti pamiltų, išgirstų ir suprastų. Muzika yra kupina prisiminimų iš vaikystės apie netektis, apie bandymus, apie nusivylimus,  perteikiamos ir menininko svajonės“, – programoje skambėsiantį Arvydo Malcio Koncertą smuikui ir orkestrui pristato R. Lipinaitytė. Solistė priduria, kad visiškai kitoks yra kūrinio finalas, kuriame smuiko solo ir orkestras simbolizuoja lyderį ir bendraminčių gaują, kurie triukšmauja, šūkauja, juokiasi, tyčiojasi iš kitų. Šie įvaizdžiai iš dalies yra paties kompozitoriaus įsivaizdavimas ir iš dalies pačios R. Lipinaitytės kūrinio suvokimas.

Kompozitoriaus ir violončelininko Arvydo Malcio kūryba skamba prestižinėse pasaulio koncertų salėse: Niujorko „Carnegie Hall“, Paryžiaus „Théâtre des Champs Élysées“, Šanchajaus „Symphony Hall“ ir daugelyje kitų.

A. Malcys teigia, kad prisimindamas Mozartą kas kartą sugrįžta į jaunystę ir tuo metu jo aplinkoje skambėjusią muziką. Pats kompozitorius savo kūrinį kameriniam orkestrui „Žaidimai pagal MozARTą“ pristato taip: „Tai muzikinis nuotykis, muzikinė pramoga. Šiame kūrinyje atskaitos tašku pasirinkau klausytojo atmintį. Šiandien pasaulis vos įžiūrimas pro fizikines, dvasines ir fizines formas, sintetines vertybes ir daugybę klasterių, mikserių, formulių, erdvės užterštumo ir iš to kylančio chaoso.“

A. Malcio Koncertas smuikui ir styginių orkestrui 2019 m. sukurtas Lietuvos nacionalinės filharmonijos užsakymu. Anot kompozitoriaus, „pavasarį parskrendantys paukščiai pažadino mane ir įdavė kūrinio formą bei tėkmę. Ši partitūra pasižymi savotišku siužetu su monologais, dialogais, alegorijomis, kulminacijomis, dramatizmu ir lyrizmu. Bandžiau sukomponuoti koncertą iš daugybės fragmentų, kurie atspindėtų ir smuiko galimybes, ir nūdienos kultūrinį sluoksnį, šiandienos pulsą, žmonių viltis, svajones ir klystkelius.“ Solo partiją A. Malcio kūrinyje atliks smuikininkė Rūta Lipinaitytė.

„Arvydo Malcio Koncertas smuikui ir styginių orkestrui kupinas įvairiausių atspalvių ir emocijų: paukščių klegesių, lyrizmo, gedulo, žaismingumo… Esu įsitikinęs, kad šiame kūrinyje kiekvienas klausytojas atras bent kažką sau artimo“, – pasakojo A. Morkūnas-Budrys.

Dirigentas Adomas Morkūnas-Budrys. Gabrieliaus Jauniškio nuotr.
Dirigentas Adomas Morkūnas-Budrys. Gabrieliaus Jauniškio nuotr.

Taip pat koncerte klausytojai išgirs nuotaikingą ir energingą, išsiskiriančią tam laikmečiui neįprasta didesne apimtimi, vieną žymiausių W. A. Mozarto simfonijų. Kūrinys buvo pramintas „Jupiterio simfonija“ (pagal senovės romėnų vyriausiąjį dievą Jupiterį). Kompozitorius Robertas Schumanas ją vadino nepriekaištingu kūriniu.

Lietuvos kameriniam orkestrui diriguos vienas ryškiausių jaunosios kartos dirigentų A. Morkūnas-Budrys. Šveicarijoje ir Norvegijoje studijavęs, Helsinkyje meistrystę toliau tobulinantis muzikas savo veikla stengiasi keisti orkestro įvaizdį, praplėsti jo suvokimo ribas. Dirigentas rengia Tarptautinį kompozicijų simfoniniam orkestrui konkursą „Future Symphony“.

Šalia jauno ir perspektyvaus dirigento – septintą dešimtmetį skaičiuojantis Lietuvos kamerinis orkestras. Jis įkurtas profesoriaus Sauliaus Sondeckio, o 2008 m. meno vadovu ir dirigentu tapo žymus smuikininkas virtuozas Sergejus Krylovas. Šiandien orkestro gastrolių maršrutuose užfiksuotos beveik visos Europos šalys, Šiaurės ir Pietų Amerika, Pietų Afrikos Respublika, Japonija, Kinija, Australija. Orkestro koncertų programose šalia baroko ir klasicizmo šedevrų svarbią vietą užima šiuolaikinės muzikos interpretacijos, lietuvių kompozitorių kūryba.

Koncerto solistė R. Lipinaitytė – tarptautinių konkursų laureatė, mokslus baigė Lietuvoje, Švedijoje, Prancūzijoje ir Estijoje. Kaip solistė ji yra muzikavusi su Lietuvos nacionaliniu, Dresdeno, Brno, Kataro filharmonijų, Kroatijos radijo ir televizijos simfoniniais orkestrais ir kitais kolektyvais. R. Lipinaitytės repertuaras platus ir įvairiapusis, tačiau dažniausiai ji griežia Lietuvos kompozitorių muziką.

„Nuoširdžiai kviečiu apsilankyti koncerte. Nekantrauju pasidalinti šia puikia muzika su Klaipėdos klausytojais. A. Malcio muzika visada atspindi visą paletę įvairiausių žmogiškų jausmų. Galbūt klausytojai įžvelgs kitokį personažą, galbūt išgirs kitokią istoriją, savo vaikystės atgarsius, kažką asmeniško, kažką apie save. Bet kuriuo atveju esu tikra, kad abejingais klausytojų nepaliksime”, – pasakojo R. Lipinaitytė.

Į koncertą „Mozarto žaidimai“ klausytojai kviečiami balandžio 26 d. 18.30 val. KKS.

Klaipėdos koncertų salės informacija

Leave a Reply