„Klaipėdos muzikos pavasaryje“ – Klaipėdos kamerinio orkestro koncertas „Šveicariškos jungtys“

Į Klaipėdos koncertų salę (KKS) pirmą kartą atvyksta pasaulinio pripažinimo sulaukęs barokinės muzikos interpretatorius, šveicarų fleitininkas Maurice‘as Stegeris. Klaipėdos kamerinis orkestras, vadovaujamas Mindaugo Bačkaus, rengia programą, kurioje M. Stegeris skirtingų rūšių fleitomis imituos efektingus gamtos elementus. Programai diriguos šveicaras Christianas Knüselis. Į koncertą klausytojai kviečiami 2023 m. balandžio 18 d., antradienį, 18.30 val.

Klaipėdos kamerinis orkestras. Vytauto Dranginio nuotr.
Klaipėdos kamerinis orkestras. Vytauto Dranginio nuotr.

Kompozicijų įkvėpimo šaltinis – gamta

Vakaro solistas M. Stegeris į Lietuvą atvyksta su skirtingo dydžio ir garso savybių fleitomis, kurios koncerte bus naudojamos skirtingiems kūriniams atlikti. Retų baroko muzikos instrumentų – išilginių fleitų – savo kolekcijoje jis turi net 70. „Rankinė fleita bus skirta nakties giesmei imituoti, nuostabiai ryškiai skambanti mažoji (piccolo) fleita – Vivaldžio koncerto „Thistle Finch Concerto“ partijai. O altine fleita, pagrindiniu šios šeimos instrumentu, spalvingai atliksiu Telemanno koncertą, tyrinėdamas šios muzikos dainingumą“, – užsiminė M. Stegeris.

Maurice Stegeris. Jean-Baptiste Millot nuotr.
Maurice Stegeris. Jean-Baptiste Millot nuotr.

Pasak programos dirigento Ch. Knüselio, koncerte skambėsiantys kūriniai turi bendrą gamtos temą. „Į antrąją koncerto dalį nusprendėme įtraukti archajiškus gamtos garsus. Iš vėjo ir vandens, ugnies ir audros garsų, taip pat paukščių giesmių sudėliojau garso takelį, kuris jungia įvairius antrosios dalies elementus“, – pasakojo Ch. Knüselis.

Koncerte „Šveicariškos jungtys“ bus atlikti šveicarų kompozitoriaus  Othmaro Schoecko kūrinys „Sommernacht“ bei  Felixo Mendelssohno Simfonija styginiams Nr. 9 „Swiss“  / „Šveicariškoji“, nes kompozitorius ją parašė, grįžęs po atostogų šioje šalyje. Taip pat klausytojai išgirs Georgo Philippo Telemanno, Johanno Pachelbelio, Jean-Philippe Rameau, Jacobo Van Eycko, Antonio Vivaldi  kūrinius.   

Įkvepiantys šveicarų menininkai

Dėl savo virtuoziškumo ir stiliaus pojūčio M. Stegeris vadinamas šių dienų „vienu geriausių pasaulio senosios muzikos išilginei fleitai atlikėjų“ ar „užvedančiu, įkvepiančiu dirigentu“. Jis įkvepia klausytojus savo ryškiu garso tembru ir nevaržoma energija įvairaus formato koncertuose visame pasaulyje.

Kaip solistas, dirigentas jis nuolat koncertuoja su istorinių instrumentų ir senosios muzikos ansambliais, tarp jų – Berlyno „Akademie für Alte Musik“, Bazelio baroko orkestras „La Cetra“, Venecijos baroko orkestras ir kiti. Jis taip pat pasirodo su ryškiausiais šių dienų orkestrais: Ciuricho kameriniu, Frankfurto radijo simfoniniu, Kanados „Violons du Roy“ ir kitais orkestrais. Kita labai svarbi jo veiklos sritis – jaunųjų muzikų ir klausytojų ugdymas. Jis vadovauja Gštado Yehudi Menuhino festivalio Baroko akademijai.

Koncertą diriguosiantis Ch. Knüselis dažnai pelno profesionalų liaupses dėl „unikalaus subtilumo ir neblėstančio kūrybingumo“. Dienemanno fondas jį apdovanojo specialiuoju prizu už „išskirtinius pasiekimus kuriant ir įgyvendinant naujas muzikos pateikimo formas“.

Christianas Knüselis. Daniele Caminiti nuotr.
Christianas Knüselis. Daniele Caminiti nuotr.

Klaipėdos kamerinio orkestro kūrybinė partnerystė su Ch. Knüseliu užsimezgė 2015 metų vasarą „Murten Classics“ festivalyje Šveicarijoje. Tais pačiais metais jis dirigavo Klaipėdos kamerinio orkestro naujametinę programą KKS.

Ch. Knüselis yra baigęs muzikologijos, filosofijos ir dirigavimo studijas Šveicarijoje, Olandijoje ir JAV. Jis yra dirigavęs Amsterdamo Concertgebouw, Berlyno filharmonijos, Bavarijos radijo ir kitiems Europos orkestrams. Šalia vadovavimo Bazelio simfoniniam orkestrui, Ch. Knüselis yra Moravijos filharmonijos orkestro pagrindinis kviestinis dirigentas.

Klaipėdos kamerinio orkestro bei šveicarų muzikų – fleitininko Maurice‘o Stegerio ir dirigento Christiano Knüselio – koncertinė programa „Šveicariškos jungtys“ vyks balandžio 18 d. 18.30 val.

Klaipėdos koncertų salės informacija

Leave a Reply