„Klaipėdos muzikos pavasaris”: „Klasikos fontanai” su Luku Geniušu

Fontanai – tai veržlumas, gyvybė ir grožis. Tie patys žodžiai galėtų apibūdinti ir Luko Geniušo talentą bei karjerą. „Kol kas aš tiesiog naudojuosi tuo, ką esu pasiekęs iki šiol”, – sako 26-erių pianistas, kurio pasirodymų trokšta viso pasaulio koncertų salės. Po koncertų Singapūre, Japonijoje ir Europoje pianistas atvyksta į Klaipėdos koncertų salę kurti kartu su Klaipėdos kameriniu orkestru. Programa „Klasikos fontanai” kovo 29 dieną, trečiadienį, 18.30 val. iškilmingai prasidės XLII festivalis „Klaipėdos muzikos pavasaris”.

L_Geniusas_ foto_V_Petrikas

Lukas Geniušas. Vytauto Petriko nuotr.

Dviejų tautybių ir kultūrų atstovas L. Geniušas viename interviu teigia: „Į Lietuvą visada atvažiuoju kaip namo. Taip buvo nuo vaikystės ir taip, esu įsitikinęs, bus visada.” Jis gimė Maskvoje, kelių kartų muzikų šeimoje. L. Geniušo močiutė Vera Gornostajeva – garsi fortepijono pedagogė, senelis Rimas Geniušas – ilgametis Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro dirigentas, o tėvai Petras Geniušas ir Ksenija Knorre – žinomi pianistai ir pedagogai. Lukas juokauja, kad neturėjo galimybės rinktis profesijos: jau vaikystėje jį apsupo muzikai ir nebepaleido.

F. Chopino (2010) ir P. Čaikovskio (2015) tarptautinių konkursų laureatas mokėsi tų pačių kompozitorių pavardėmis pavadintose mokyklose – Maskvos F. Chopino muzikos atlikėjų koledže ir Maskvos valstybinėje P. Čaikovskio konservatorijoje. Baigtos solidžios studijos ir prestižiniai laimėjimai nutiesė kelius į visus metus vykstančias koncertines keliones. Internete skelbiami pianisto koncertų planai atrodo įspūdingai – kas kelias dienas po pasirodymą vis kitoje pasaulio vietoje. Pats L. Geniušas yra sakęs, kad „tai – didelis pasiekimas ir tikra laimė, kad profesinė realizacija vyksta tokiu greičiu”. Tačiau šiame karjeros sūkuryje jam labai svarbu ir sustoti. Pianistas teigia, kad „tai, kas iš tikrųjų teikia neįtikėtiną malonumą, – tai pauzė ir sugrįžimas”.

L. Geniušą kritikai ypač vertina kaip siekiantį itin aukštų muzikinių tikslų. „Kol jo bendraamžiai daro viską, kad sužavėtų visus aplinkui, L. Geniušas ėmėsi kur kas rimtesnės misijos: tokio atlikimo stiliaus paieškos, kuris būtų visiškai modernus ir atlieptų laikmečio dvasią”, – po jo koncerto rašė Rusijos dienraštis. Šių laikų muzikos naujovių nevengiančiam muzikui tradicija yra labai svarbi, jis dažniausiai girdimas atliekantis būtent laiko patikrintą kūrybą ir savęs novatoriumi nelaiko. „Atsižvelgiant į mano gyvenimo istoriją ir kilimą iš akademinės šeimos, manau, kad stengiuosi atitikti tradiciją ir aukščiausius jos idealus. Prieš darant revoliucijas, reikia stengtis pasiekti aukščiausią meistriškumą tame, kas jau yra padaryta”, – teigia L. Geniušas.

KKO_foto_Rytis_Seskaitis

Klaipėdos kamerinis orkestras. Ryčio Šeškaičio nuotr.

Klaipėdos koncertų salėje anksčiau esame klausę Luko solinių koncertų ir fortepijoninio dueto su tėvu Petru Geniušu. Taip pat jau ne pirmą kartą Lukas Geniušas scenoje bendradarbiaus su Klaipėdos kameriniu orkestru, kuriam vadovauja Mindaugas Bačkus. Ansambliškumo pojūčiu išsiskiriantis orkestras yra vienas jauniausių ir dinamiškiausių tarp profesionalių Lietuvos kamerinių orkestrų.

Koncerte „Klasikos fontanai” skambės laiko patikrinta muzika, sukurta XVIII ir XX a. Wolfgangas Amadeus Mozartas ir Josephas Haydnas – klasicistinio stiliaus genijai, Dmitrijus Šostakovičius ir Benjaminas Brittenas – skirtingų XX a.kultūrų atstovai. Nors W. A. Mozarto „Mažąją nakties muziką” ir D. Šostakovičiaus kūrybą skiria net keli šimtai metų, programoje jas skirs tik pertrauka tarp koncerto dalių.

Šių metų „Klaipėdos muzikos pavasarį” pradės visada Lietuvoje laukiamas Lukas Geniušas, kurį balandžio mėnesį nekantrauja išvysti JAV ir kitų Europos šalių publika. Kartu su Klaipėdos kameriniu orkestru „Klasikos fontanai” užlies jus fortepijono ir styginių instrumentų muzikos skambesiais. Kviečiame į iškilmingą festivalio startą!

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Ieva Budriūnaitė

Leave a Reply