„Klaipėdos muzikos pavasarį” baigia Lietuvos kamerinis orkestras

Vienas žymiausių šalies meninių kolektyvų Lietuvos kamerinis orkestras atvyksta užbaigti festivalį „Klaipėdos muzikos pavasaris” spalvinga programa „Teisutis Makačinas ir barokas”. Joje – klasikinės ir šiuolaikinės muzikos darna, kurią kartu su orkestru atskleis trimitininkas Laurynas Lapė ir dirigentas Robertas Šervenikas. Koncertas vyks balandžio 30 dieną, antradienį, 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje.

Laurynas_Lape_foto_V_Petrikas

Trimitininkas Laurynas Lapė. Vytauto Petriko nuotr.

Pernai 80-metį paminėjęs Teisutis Makačinas žinomas ne tik savo ilgaamžėmis estradinėmis dainomis, bet ir akademine kūryba. Kompozitorius apibūdina savo kūrybos stilių kaip neoklasicizmo jungtį su barokiška liaudies muzikos transformacija. Daugelyje Makačino kūrinių svarbios lietuvių liaudies muzikos intonacijos, nors autorius ir vengia tiesiogiai cituoti liaudies melodijas. Plačiajai auditorijai jis yra geriausiai žinomas kaip nepaprasto populiarumo sulaukusių estradinių dainų („Vėjas man pasakė”, „Berniukai”, „Sugrįžk, kol nevėlu”, „Pašauki” ir daugelio kitų) autorius, T. Makačinas taip pat yra sukūręs kūrinių orkestrui, kameriniams ansambliams, vokalui ir chorams, muzikos dramos spektakliams ir kino filmams.

„Teisučio Makačino Koncertas trimitui ir kameriniam orkestrui – moderniai skambantis, gana sudėtingas atlikti kūrinys tiek solistui, tiek orkestrui. Pasistengsime perteikti jo nuotaiką kaip įmanydami geriau – spalvų tikrai netrūks”, – sako šio kūrinio solo partiją koncerte atliksiantis trimitininkas Laurynas Lapė. Tai vienas ryškiausių ir aktyviausiai koncertuojančių trimitininkų Lietuvoje. Šio instrumento paslapčių iš Jurbarko kilęs jaunuolis mokėsi Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijoje, vėliau baigė Lietuvos muzikos ir teatro bei Malmės (Švedija) muzikos akademijas. Gyvendamas svetur grojo švedų ansamblyje „Aero Brass”, Helsinborgo ir Malmės simfoniniuose orkestruose, dirbo Malmės operos teatro orkestre. Nuo 2008 m. trimitininkas groja Lietuvos nacionaliniame simfoniniame orkestre, taip pat yra pučiamųjų kvinteto „Vilnius Brass”, „Protoberus Brass”, „Gaidos” ansamblio narys, dalyvauja džiazo ir šiuolaikinės muzikos festivaliuose Lietuvoje ir užsienyje. L. Lapė taip pat yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentas.

Lietuvos kamerinis orkestras (LKO) yra vienas iškiliausių ir labiausiai pasaulyje įvertintų mūsų šalies kolektyvų. Orkestras 1960 m. įkurtas prof. Sauliaus Sondeckio, o nuo 2008 m. LKO meno vadovu ir dirigentu tapo žymus smuikininkas virtuozas Sergejus Krylovas. Orkestro gastrolių maršrutuose užfiksuotos beveik visos Europos šalys, Šiaurės ir Pietų Amerika, Pietų Afrikos Respublika, Japonija, Kinija, Australija, Islandija; tokios scenos kaip Berlyno filharmonijos ir Vienos „Musikverein”, Londono „Royal Festival Hall” ir Romos „Santa Cecilia”, Amsterdamo „Concertgebouw” ir Paryžiaus „Salle Pleyel”, Leipcigo „Gewandhaus” ir daugelis kitų. Orkestras daug metų bendradarbiauja su kompozitoriumi Teisučiu Makačinu, kurio siuita „Trys šokiai”, skirta šiam orkestrui, jau atlikta daugiau nei 400 kartų visoje Europoje. Šiame koncerte orkestras atliks ir T. Makačino orkestrinį kūrinį „Sinfonia giocosa”.

Programą diriguos aktyviai su LKO bendradarbiaujantis Robertas Šervenikas. Jo repertuaras nuolat balansuoja tarp operos, baleto ir simfoninės muzikos, ypatingą vietą jame užima šiuolaikiniai kūriniai. R. Šervenikas yra daugelio Lietuvos kompozitorių kūrinių pirmasis dirigentas, įrašęs kelias dešimtis šiuolaikinės muzikos kompaktinių plokštelių, nemažai jų „Naxos”, „Finlandia Records” ir kitose įrašų kompanijose. Vokietijos dienraštis „Der Tagesspiegel” rašė: „Tai, kaip R. Šervenikas nuskaidrina faktūros tankmę, niuansuoja perėjimus ir įaudrina plėtotę iki paties paskutinio įtempčiausio protrūkio, rodo išties tarptautinę klasę. Kaip ir tai, kaip atidžiai orkestras jo klauso ir derina aistrą su profesionalia precizija.”

Sonatą à cinque trimitui ir styginiams parašęs Giuseppe Torelli – italų baroko genijus, garsėjęs ne tik kaip smuikininkas ir kompozitorius, bet ir kaip vienas koncerto žanro pradininkų, ypač produktyviai kūręs trimitui. Orkestras dar atliks klasicizmo genijaus Josepho Haydno kūrinį – Simfoniją Nr. 44 („Gedulo simfonija”), parašytą tuo metu, kai kompozitorius kūrė liūdnų nuotaikų muziką.

Klaipėdos koncertų salės informacija

Parašykite komentarą