Pavasariu dvelkiantis Klaipėdos koncertų salės (Šaulių g. 36) 2022-ųjų kovo repertuaras žada susitikimus su jau žinomais ir mėgstamais atlikėjais, pripažintais kūrėjais ir naujas pažintis, viliojančias dar negirdėtomis gabių muzikų pavardėmis.
PROGRAMA
Kovo 2 d., trečiadienį, 18.30 val., I a. fojė
BRASS + KLARNETAS
Klaipėdos brass kvintetas:
Sigitas Petrulis (meno vadovas, trimitas), Jonas Katauskas (trimitas), Mindaugas Paškauskas (valtorna), Arvydas Stakvilevičius (trombonas), Vidmantas Liasis (tūba)
Solistas Rimvydas Savickas (klarnetas)
Programa: Wolfgang Amadeus Mozart, Camille Saint-Saëns, Pablo Sarasate, Jorge Montilla, Artie Shaw.
Sigito Petrulio vadovaujamas Klaipėdos brass kvintetas šįkart muzikuos su solistu Rimvydu Savicku, meistriškai valdančiu klarnetą. Magistro laipsnį Kalifornijos valstijos Fulertono universitete (JAV) įgijęs klarnetininkas, beje, yra kilęs iš Skuodo. Rimvydas laimėjo keletą tarptautinių konkursų ir stipendijų, dažnai kaip solistas koncertuoja su orkestrais Lietuvoje, JAV ir kitose šalyse.
Pasak R. Savicko, „visų pirma, tai visiškai netradicinė atlikėjų sudėtis – klarnetas ir brass kvintetas. Nustebau gerąja prasme išgirdęs pasiūlymą pagroti tokiame ansamblyje. Mūsų atliekami kūriniai turės didelį emocinį užtaisą, tad bus pačiam be galo įdomu repetuojant ir atliekant pajusti, kaip ši programa atsiskleidžia, kokios įmanomos galimybės… Manau, kad publikai ji turėtų sukelti labai didelį smalsumą!“
Koncerte R. Savickas gros net trijų rūšių klarnetais. Programoje klausysimės originalaus W. A. Mozarto Kvinteto klarnetui ir styginiams bei pluošto šiai netipiškai sudėčiai aranžuotų kompozicijų, tarp kurių bus keletas visiems gerai žinomų kūrinių.
Bilietai – 11,20 Eur
Kovo 4 d., penktadienį, 12.00 ir 18.30 val., I a. fojė
RITMO ŽAIDIMAI IV
Edukacinė programa vaikams (5–11 metų) ir jų tėveliams
Rugilė Latvėnaitė, Donatas Stakėnas (aktoriai)
Edmundas Federavičius (mušamieji)
Programa: ritmo žaidimai su Ispanijos, Argentinos, Japonijos ir Afrikos tautų mušamaisiais instrumentais.
Edukacinės programos „Ritmo žaidimai IV“ premjera įvyko 2021 m. rudenį, festivalio „Permainų muzika“ metu. Renginys buvo šiltai sutiktas mažųjų klausytojų, tad buvo nuspręsta tai pakartoti, siekant kuo daugiau uostamiesčio vaikų įtraukti į smagius ir ugdančius ritmo žaidimus.
Edukacinėje programoje susijungs dvi meno rūšys – muzika ir teatras. Pastarajam atstovaus aktoriai Rugilė Latvėnaitė ir Donatas Stakėnas, suteiksiantys programai žaismingumo, patrauklumo ir suprantamumo. Kartu su aktoriais ir perkusininku Edmundu Federavičiumi mažieji klausytojai keliaus po skirtingas šalis ir kontinentus, aplankydami Ispaniją, Argentiną, Japoniją, Afriką ir kitas vietas. Vaikai bus ne tik supažindinti su šių tautų mušamaisiais instrumentais, bet ir patys galės tapti aktyviais renginio dalyviais. Siekiama, kad išbandę įvairius instrumentus, pažinę ritmą jie norėtų patys muzikuoti, aiškiau suprastų ir labiau pamėgtų muziką.
Ritmas yra muzikos pagrindas, todėl svarbu vaikams suteikti žinių, kurios atvertų jiems kelią į tolesnį garsų pasaulį, parodyti, kokie ritmai, mušamieji instrumentai skamba skirtingų pasaulio tautų kultūrose.
Bilietai – 7,20 Eur
Kovo 8 d., antradienį, 18.30 val.
MEILĖS DAINOS IR DUETAI
Koncertas Moters dienai
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Solistai: Monika Pleškytė (sopranas), Tomas Pavilionis (tenoras).
Dirigentas Vytautas Lukočius
Programa: Franz Lehár, Imre Kálmán, Carlos Gardel, Johann Strauss, Algimantas Raudonikis, Benediktas Gorbulskis ir kt.
Turbūt populiariausia dainų kūrėjų tema yra meilė. Tačiau dažnas autorius sutinka, kad parašyti gerą meilės dainą ar duetą yra sunkiausia. O kaip atlikėjams sekasi scenoje perteikti meilės jausmu alsuojančią kūrybą? Paklausykime programos „Meilės dainos ir duetai“, kurią su Klaipėdos kameriniu orkestru rengia dirigentas Vytautas Lukočius.
Talentingas, artistiškas, šmaikštus ir žodžio kišenėje neieškantis menininkas pasakoja: „Sutampa, kad atvažiuoju į Klaipėdą kovo 8-ąją ir čia pradedu švęsti savo gimtadienį, kuris yra kovo 9-ąją. Žmonės dažnai netgi mane sveikina su gimtadieniu jo išvakarėse. Tad kviečiu pasidžiaugti šia švente, kurią mes dovanosime jums, brangios moterys!“
Meilės dainas ir duetus dainuos solistai Monika Pleškytė (sopranas) ir Tomas Pavilionis (tenoras). Žavioji Monika kuria vaidmenis Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto, Kauno bei Klaipėdos valstybiniuose muzikiniuose teatruose. Prieš porą metų ji pelnė „Operos vilties“ apdovanojimą kaip jauniausia ir perspektyviausia operos teatro solistė. Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro artistas Tomas taip pat yra pelnęs „Operos vilties“ apdovanojimą. Jis bendradarbiauja su visais didžiausiais Lietuvos orkestrais, Klaipėdos valstybiniu muzikiniu teatru, dalyvavo „Naujosios operos akcijos“, Baltijos kamerinio operos teatro pastatymuose.
Su Klaipėdos kameriniu orkestru salės repertuare abu solistai muzikuos pirmąjį kartą, tad nepraleiskite progos būti pirmaisiais klausytojais!
Bilietai – 19,20 Eur
Kovo 10 d., ketvirtadienį, 18.30 val. I a. fojė
DIALOGAI SU BEETHOVENU
Gabrielius Alekna (fortepijonas, Lietuva– JAV)
Caroline Stinson (violončelė,Kanada– JAV)
Programa: Ludwig van Beethoven, Anton Webern, Andy Waggoner, Žibuoklė Martinaitytė (premjera).
„Ypač talentingas pianistas ir muzikas“, – taip apie Gabrielių Alekną atsiliepė žymusis Danielis Barenboimas. Keturiolikos tarptautinių konkursų laureatas studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje ir garsiojoje Juilliardo mokykloje Niujorke.
Svarbi G. Aleknos muzikinės veiklos kryptis – lietuvių kompozitorių kūrybos puoselėjimas. Daug dėmesio jis paskyrė Vytauto Bacevičiaus fortepijoninės kūrybos tyrimams, garso įrašams ir atlikimui. Kita reikšminga kūrėjo figūra šio pianisto repertuare – Vienos klasikas Ludwigas van Beethovenas. G. Alekna yra tapęs L. van Beethoveno pianistų konkurso Vienoje laureatu.
Programą „Dialogai su Beethovenu“ pianistas parengė kartu su Niujorke gyvenančia kanadiete violončelininke Caroline Stinson. Jos karjera plėtojasi tarp Šiaurės Amerikos ir Europos koncertų salių bei festivalių, kur atlikėja pasirodo kaip solistė ir kamerinių ansamblių narė.
Programos pagrindinė ašis – keli ryškiausi ir charakteringiausi Beethoveno kūriniai violončelei ir fortepijonui; greta jų – koncentruota muzikos kalba užrašytos elegantiškos Antono Weberno pjesės bei pora šiuolaikinių kompozicijų. Tarp jų bus vieno naujausių Žibuoklės Martinaitytės opusų „…ir kiekvienoje gelmėje atsiveria gilesnė gelmė…“ premjera. Kūrinys sukurtas G. Aleknos užsakymu.
Bilietai – 15,20 Eur
Kovo 16 d., trečiadienį, 18.30 val., I a. fojė
DRAUGE APLINK PASAULĮ
„Xylos Duo“:
Ieva Pranckutė (smuikas, Lietuva–Austrija)
Mislav Brajkovič (violončelė, Kroatija–Austrija)
Programa: Wolfgang Amadeus Mozart, Aleksey Igudesman.
Drauge pakeliauti aplink pasaulį kviečia „Xylos Duo“ – lietuvių smuikininkė Ieva Pranskutė ir kroatų violončelininkas Mislav Brajković. Kūrybingų ir ryškių jaunųjų stygininkų duetas susibūrė muzikos mekoje Vienoje, kur abu atlikėjai studijavo Vienos muzikos ir vaizduojamųjų menų universitete. Ieva ir Mislavas kamerinę muziką kartu groja jau septynerius metus. Duetas laimėjo ne vieną tarptautinį apdovanojimą, koncertavo tokiose prestižinėse scenose kaip Musikverein Wien, Wiener Konzerthaus, RadioKulturhaus Wien, Albertina Museum, Tokajaus teatre Vengrijoje ir kitur.
Būsimoje programoje „Xylos Duo“ leis ne tik patirti įkvepiančių įspūdžių keliaujant per skirtingas epochas ir kultūras, bet ir pažinti jų profesionalumą. Muzikinę kelionę duetas pradės vietoje, kurioje jie ir susipažino – Austrijoje, didžiojo Vienos klasiko Wofgango Amadeuso Mozarto gimtinėje. Kompozitorius sukūrė du nuostabius duetus smuikui ir altui, kurie šįkartsuskambės smuiko ir violončelės versijoje. Taip pat išgirsime Mozarto operos „Užburtoji fleita“ fragmentus, M. Brajkovićiaus pritaikytus jų dueto sudėčiai.
Vėliau „Xylos Duo“ siūlys linksmai praleisti laiką keliaujant po skirtingas šalis ir klausantis komiko, smuikininko ir kompozitoriaus Aleksejaus Igudesmano duetų. Žinia, kelionėse kartais įvyksta nelauktų siurprizų, tad pasiruoškite netikėtumams!
Bilietai – 11,20 Eur
Kovo 18 d., penktadienį, 18.30 val.
KLAIPĖDOS KAMERINIS ORKESTRAS IR MARTYNAS LEVICKIS
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Solistas Martynas Levickis (akordeonas)
Programa: George Bizet, Richard Galliano, Karl Jenkins, Ástor Piazzolla.
Martynas Levickis savo talentu ir charizma žavi ir traukia klausytojų dėmesį, leisdamas jiems pažinti aistringą, emocingą ir išraiškingą akordeono muzikos skambesį bei plačias instrumento galimybes. Akordeono ambasadoriumi vadinamas vienas populiariausių mūsų šalies klasikinės muzikos atlikėjų sulaukė ir tarptautinio pripažinimo – Didžiosios Britanijos spauda jį giria už itin technišką instrumento valdymą ir gebėjimą naujai perteikti akordeono muziką.
Mindaugo Bačkaus vadovaujamas Klaipėdos kamerinis orkestras publikos simpatijas pelno rinkdamasis originalius, sudėtingus, bet energetiškai stiprius opusus ir siekdamas meniškiausios, įtaigiausios jų interpretacijos.
Klaipėdos kamerinis orkestras ir M. Levickis pirmąkart susitiko scenoje 2013 metais. Vienas iš tada jų kartu atliktų kūrinių buvo „Aconcagua“. Įdomu, kad Akonkagva (Aconcagua) yra aukščiausias Amerikos ir Pietų pusrutulio kalnas, iškilęs Anduose, Argentinoje, kurioje gimė tango novatorius ir minėto kūrinio akordeonui ir orkestrui autorius Ástoras Piazzolla. Aukščiausio profesinio meistriškumo reikalaujantis „Aconcagua“ būsimoje KKO ir M. Levickio programoje vėl kvies simboliškai pasižvalgyti nuo kalno viršūnės.
Antrasis orkestro ir solisto kartu atliekamas kūrinys bus Richardo Galliano Koncertas akordeonui ir styginiams „Opale“ – dar vienas kietas riešutėlis atlikėjams. Klaipėdiečių kolektyvas taip pat pagrieš George’o Bizet ir Karlo Jenkinso orkestrinius opusus.
Bilietai – 25,20 Eur
Kovo 23 d., trečiadienį, 18.30 val.
KAULO SENIS ANT GELEŽINIO KALNO
Opera vaikams ir šeimai
Kompozitorius Bronius Kutavičius
Teksto autorius Sigitas Geda
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Klaipėdos choras „Aukuras“
Meno vadovas Alfonsas Vildžiūnas
Solistai ir aktoriai: Evelina Šimelionė, Gytis Šimelionis, Rasa Ulteravičiūtė
Klaipėdos Vydūno gimnazijos mokinių vokalinis ansamblis
Vadovė Ingrida Bertulienė
Dirigentas Egidijus Kaveckas
Režisierė Birutė Mar
Dailininkė-scenografė Indrė Pačėsaitė
Vaizdo projekcijų dailininkas Karolis Bratkauskas
Operos vaikams ir visai šeimai „Kaulo senis ant geležinio kalno“muziką pagal poeto Sigitos Gedos libretą sukūrė žymus lietuvių kompozitorius Bronius Kutavičius. Tai stilizuota pasaka, kurios veikėjai – Žvirblis su Pele, Sakalas, Žmogus, trys Senutės, Sakalo seserys, Mergelė gulbė, Žmogaus sūnus, Kaulo senis ir kiti. Kūrinys yra nedidelės apimties, orientuotas į vaikų klausymo galimybes. Originali partitūra netgi buvo skirta atlikti vaikams, tačiau šiam pastatymui sukurta nauja operos versija. Ją režisavo Birutė Mar, scenos vaizdu ir atlikėjų kostiumais rūpinosi dailininkė scenografė Indrė Pačėsaitė. Muziką vizualiai papildo Karolio Bratkausko vaizdo projekcijos.
Operą atlieka Klaipėdos kamerinis orkestras, Klaipėdos choras „Aukuras“ ir Klaipėdos Vydūno gimnazijos mokinių vokalinis ansamblis, kuriam tenka ne tik dainuoti, bet ir vaidinti. Solistų partijas dainuoja Evelina Šimelionė, Rasa Ulteravičiūtė ir Gytis Šimelionis, diriguoja Egidijus Kaveckas.
Operos premjera įvyko Klaipėdos koncertų salėje 2019 m. balandžio mėnesį. Kompozitorius tąkart buvo atvykęs jos paklausyti ir nuoširdžiai džiaugėsi pastatymu. Deja, tai buvo paskutinė B. Kutavičiaus kelionė į Klaipėdą… Šiemet į sceną sugrįžtančiu kūriniu siekiama paminėti 90-ąsias kompozitoriaus gimimo metines ir paliudyti jo muzikos nemirtingumą.
Archajiško ir šiuolaikinio pasaulio susidūrimas nulėmė įtaigius operos režisūrinius ir muzikinius sprendimus. Ši B. Kutavičiaus kūrinio interpretacija mažiems ir dideliems klausytojams palieka labai gražų įspūdį. Kviečiame visa tai patirti!
Bilietai – 9,20 Eur
Kovo 29 d., antradienį, 18.30 val., I a. fojė
PAVASARIO PRELIUDAS
Onutė Gražinytė (fortepijonas, Lietuva–Vokietija)
Programa: Joseph Haydn, Fryderyk Chopin, Aleksandr Skriabin, Olivier Messiaen, Arvo Pärt, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis.
Pastaruoju metu vis ryškiau koncertų scenose žibanti, vis daugiau įtakingų kritikų įvertinimų ir profesionalų atsiliepimų sulaukianti pianistė Onutė Gražinytė nuolatos kviečiama koncertuoti reikšminguose šalies ir užsienio festivaliuose. Talentinga ir perspektyvi atlikėja yra daugelio tarptautinių konkursų aukščiausių apdovanojimų laureatė.
Į Klaipėdos koncertų salę O. Gražinytė sugrįžta su rečitalio programa „Pavasario preliudas“. Pasak atlikėjos, „visa programa yra tarsi įžanga į pavasarį, spalvas, džiaugsmą, šviežumą, jausmų versmes, tikras preliudas į pavasarį“.
Idėją rečitalio programoje sugretinti Mikalojų Konstantiną Čiurlionį, Aleksandrą Skriabiną bei Olivier Messiaeną pianistei mestelėjo tėvelis – garsus choro dirigentas Romualdas Gražinis. O. Gražinytė pasakoja: „Ji manyje surezonavo ir aš ją pabrandinau kelis mėnesius. Šiuos preliudus dėliojau ne pagal kompozitorius (t. y. Čiurlionis, tada Skriabinas ir pabaigoje Messiaenas), o pagal tonacijas, sugretinimus ar priešpastatymus, kurie sukūrė tam tikrą dramaturgiją. Šiuo nedideliu cikliuku labai džiaugiuosi ir tikiu. Jį vienija ir spalvų tema: Čiurlionis buvo dailininkas, Skriabinas, girdėdamas garsus bei harmonijas, matė tam tikras spalvas, o Messiaenas prie visų ankstyvųjų preliudų pavadinimų yra parašęs ir konkrečius spalvinius komentarus. Šalia preliudų programoje priderinau jausminiai spalvingą Chopino muziką bei Haydno Sonatą As-dur, kuri yra tikras pavasarinis spindulėlis, tobula savo netobulumais ir man kažkuo labai barokiška“.