Klaipėdos koncertų salėje – orkestras, gitara ir netikėtumai

Iš Vilniaus į Klaipėdą atvyksta Donato Katkaus vadovaujamas Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, paruošęs netikėtos sudėties programą „Muzika erdvėje”. Joje išgirsime klasikinę ir lietuvių šiuolaikinę muziką, kurią su orkestru gros gitaristas Saulius Lipčius. Šia programa orkestras dar kartą įrodys savo lankstumą, universalumą ir polinkį eksperimentuoti. Visa tai – birželio 7 dieną, trečiadienį, 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje.

Donatas_Katkus_Vytauto_Petriko_nuotr

Donatas Katkus. Vytauto Petriko nuotr.

Šv. Kristoforo orkestro veidas Donatas Katkus – išskirtinė Lietuvos kultūros asmenybė. Jį pažįstame ne tik kaip profesionalų, didelį žinių bagažą turintį klasikinės muzikos propaguotoją, bet ir kaip abejingų nepaliekantį televizijos laidų dalyvį. D. Katkus – altininkas, dirigentas, muzikologas ir pedagogas. Muzikos atlikimo būdų žinovas yra dirigavęs net ir burzgiantiems motociklams. D. Katkaus specialybė – altas, jis nėra baigęs dirigavimo studijų, tačiau tai nesutrukdė tapti šalyje gerbiamu dirigentu. Nuo pat jaunystės jis aktyviai reiškėsi įvairioje muzikinėje veikloje, daugiau nei prieš 50 metų įkūrė kamerinį orkestrą, kuriame pats grojo. Netrukus jo iniciatyva gimė ir styginių kvartetas, vėliau gavęs Vilniaus kvarteto vardą.

1994 m. D. Katkaus iniciatyva buvo suburtas Vilniaus m. savivaldybės Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, vėliau tapęs sostinės muzikos reprezentaciniu kolektyvu. Išskirtine orkestro savybe laikomas didelis stilistinis universalumas, gebėjimas profesionaliai, įtaigiai atlikti įvairių stilių ir žanrų kūrinius. Orkestro atlikimo meną pripažino ir tarptautinė publika – jis yra ne kartą yra grojęs Paryžiaus Théâtre des Champs-Élysées, Avinjono festivalyje, UNESCO organizacijos bei kituose festivaliuose Ispanijoje, Vokietijoje, Danijoje, Švedijoje, Suomijoje, Islandijoje, Rusijoje ir kitur.

Meno vadovas ir dirigentas pirmiausia norėjo įgyvendinti barokinio orkestro idėją. Pradėjęs griežti italų A. Corelli, A. Vivaldi, T. Albinoni ir kitų baroko kompozitorių muziką, orkestras netrukus ėmėsi interpretuoti ir šiuolaikinių lietuvių kompozitorių muziką, kuriai daug dėmesio skiria iki šiol. Pasak muzikologų, Šv. Kristoforo kamerinis orkestras yra ir „puiki bazė visiems lietuvių kompozitorių sumanymams”. Kolektyvo repertuare – nuo pat jauniausių iki garbingiausio amžiaus autorių opusai. Kasmet kolektyvas „Druskomanijos” festivalio koncertuose atlieka Lietuvos muzikos ir teatro akademijos kompozicijos bakalauro studentų kūrinius.

Koncerte „Muzika erdvėje” pirmasis nuskambės Broniaus Kutavičiaus kūrinys „Praeities laikrodžiai”, jo solo partiją gros gitaristas Saulius Lipčius. Įvairių šalies ir tarptautinių konkursų laureatas savo šeimoje yra ketvirtos kartos muzikas. Gitaristas aktyviai koncertuoja, užsiima pedagogine veikla. 2004 m. kartu su kolegomis įkūrė Baltijos gitarų kvartetą, kuris jau po kelerių metų imtas vadinti lyderiaujančiu gitarų ansambliu Baltijos šalyse. Nuolat kviečiamas į svarbiausius Lietuvos festivalius, koncertų sales, kvartetas intensyviai koncertuoja ir užsienyje.

Koncerte taip pat skambės trys klasikinės muzikos pavyzdžiai, parašyti įdomioms styginių sudėtims. Tai Josepho Haydno „Aidas” dviem styginių grupėms, Wolfgango Amadeuso Mozarto Noktiurnas D-dur keturiems orkestrėliams ir Joganno Christiano Bacho Simfonija dviem orkestrams Es-dur.

Programą baigs naujausia kompozicija – Arvydo Malcio „Perskelta tyla”. Kompozitorius sakosi tuščiame laike ir platumoje čia dėliojantis įvairių styginių detalių ir judesio impulsų struktūras, pasitelkdamas pusiausvyros ir simetrijos dėsnius. „Mes skęstame bekraštėje garsų jūroje, nespėdami per savo gyvenimą daugelio iš jų identifikuoti. Tik mažytę garsų dalį suvokiame ir prisijaukiname, suteikdami jai estetines bei socialines kategorijas”, – teigia autorius.

Scenoje išvysti Šv. Kristoforo orkestrui diriguojantį Donatą Katkų – vis retėjanti galimybė, nes pagrindinio dirigento pareigas profesorius palaipsniui perleidžia kolegai Modestui Barkauskui. Tad visus šio garbaus menininko gerbėjus kviečiame į koncertą „Muzika erdvėje”!

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Ieva Budriūnaitė

Leave a Reply