Klaipėdos koncertų salėje – neurologinė opera, nominuota „Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimams

Uostamiesčio publika kviečiama paskutinį kartą pamatyti pasaulinio garso britų kompozitoriaus Michaelo Nymano neurologinę operą „Vyras, kuris savo žmoną palaikė skrybėle“. Spektaklis bus rodomas 2022 m. birželio 9 d. 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje.

Vytauto Petriko nuotr.
Vytauto Petriko nuotr.

M. Nymanas – populiarios minimalistinės muzikos  kūrėjas, parašęs šešias operas ir muziką daugiau nei dvidešimčiai filmų. Savo pirmąją operą ,,Vyras, kuris savo žmoną palaikė skrybėle“ („The Man Who Mistook His Wife for a Hat“) M. Nymanas sukūrė 1986 metais, remdamasis garsaus britų neurologo ir neuropsichologo Oliverio Sacksoto paties pavadinimo knyga. Ji yra laikoma neurologijos mokslo klasika. Operą galima pavadinti medicinine-muzikine pagrindinio herojaus-paciento, sergančio vizualine agnozija („mentaliniu aklumu“), ligos tyrimo istorija. Pasak O. Sackso, „tikrasis jos herojus neabejotinai yra muzika – muzikos galia integruoti, organizuoti, sumegzti sujauktą pasaulį ir suteikti jam prasmę. Tai yra tikrų tikriausia neurologinė opera. Pirmoji tokia muzikos istorijoje“.

Operos solistai Gunta Gelgotė (sopranas), Mindaugas Zimkus (tenoras), Kšištof Bondarenko (bosas), dainuodami ir vaidindami, tuo pat metu valdo savo antrininkes-lėles bei kompiuterių monitorius. Nors spektaklis „Vyras, kuris palaikė savo žmoną skrybėle“ trunka tik valandą, trims šios kamerinės operos solistams tenka didelis krūvis – jie kartu visą laiką veikia scenoje. 

Operos režisierius, ,,Kosmos Theatre“ meno vadovas, Žilvinas Vingelis teigia: „Šia opera mes kreipiamės į tą žmogiškosios būties dalį, kuri mumyse priima ir suvokia aplink esančią tikrovę: kas mes esame, jei mūsų protas pasaulį ima priimti kitaip, nei jį priima aplinkiniai. Ar tai savaime yra liga? Ką neurologijoje vadiname deficitu, kai kalbame apie žmogų? Ar individuali žmogaus gyvenimo istorija vis dar yra medicininio tyrimo dalis?”

Klaipėdos kameriniam orkestrui (meno vadovas Mindaugas Bačkus) šiame spektaklyje diriguoja ir nymanišką pulsą laiko dirigentas Martynas Staškus. Jo nuomone, „operoje girdima daug nuotaikų, spalvų ir atspalvių. Muzikoje juntama energija ir pastovus judėjimas, harmonijos kontrastai, racionalus tikslumas ir atlikimo laisvė, žaismingumas ir jausmingumas. M. Nymanas sudėtingą operos siužetą perteikia koncentruotai, sukuria vientisą ir prasmingą muzikos dramą“.

„Vyras, kuris savo žmoną palaikė skrybėle“ yra bendras Klaipėdos koncertų salės, vizualinių eksperimentų teatro ,,Kosmos Theatre“ ir teatro ,,Utopia“ meninis projektas.

Klaipėdos koncertų salės informacija

Leave a Reply