Klaipėdos koncertų salėje – koncertų koncertas

Pirmasis naujojo koncertinio sezono simfoninės muzikos koncertas, šiemet vykstantis festivalio „Permainų muzika” rėmuose, bus skirtas to paties pavadinimo žanrui – koncertui. Trys solistai, trijų kompozitorių koncertai ir vienas simfoninis orkestras su dirigentu priešakyje – tai spalio 4 dieną, trečiadienį, 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje vyksiantis „Koncertų koncertas”.

Martins_Ozolins_foto_Gunars_Janaitis

Dirigentas Martinis Ozolinis. Gunaro Janaičio nuotr.

Programos koncepciją pasiūlė koncerte muzikuosiančio Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Gintaras Rinkevičius, nors tą vakarą prie dirigento pulto stovės Latvijos nacionalinės operos vyr. dirigentas Martinis Ozolinis (Mārtiņš Ozoliņš).

Renginio programoje – du XX amžiaus muzikos kūrybos lyderiai Sergejus Prokofjevas ir George’as Gershwinas bei ryški mūsų laikų autorė iš Lietuvos Zita Bružaitė. Kūrinių solinės partijos patikėtos trims talentingiems lietuvių atlikėjams: Rolandui Romoslauskui (altas), Povilui Jacunskui (violončelė) ir Gintarui Januševičiui (fortepijonas, Lietuva – Vokietija).

Glaudų lietuvių ir latvių muzikų bendradarbiavimą liudija faktai iš abiejų dirigentų kūrybinių biografijų. Nuo šio rudens maestro G. Rinkevičius vadovauja ir Liepojos simfoniniam orkestrui, o tuo tarpu M. Ozolinis Klaipėdoje ir Vilniuje diriguoja kitam jo vadovaujamam kolektyvui. Neskaitant pasirodymų su įvairiais Europos orkestrais, šis latvių dirigentas jau 4 metus eina ir vyriausiojo dirigento pareigas Latvijos operos ir baleto teatre, kurio pagrindiniu kviestiniu dirigentu anksčiau kelerius metus buvo G. Rinkevičius. Šiuolaikinė muzika M. Ozoliniui taip pat artima sritis – ne kartą jis su LVSO rengė programas „Gaidos” festivaliui.

G. Rinkevičiaus suburtas Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras – labai laukiamas Klaipėdos koncertų salės svečias. Jis šalies simfoninių orkestrų kontekste išsiskiria savo universalumu ir produktyvumu. Orkestro planuose ir repertuare rastume klasikinės, šiuolaikinės viso pasaulio autorių muzikos, operos pastatymų ir net bendradarbiavimo su populiariosios muzikos atstovais.

Vieno iš koncerto kūrinių autorė Zita Bružaitė savo muzika siekia emocinio kontakto su klausytoju, sugeba sudėtingus technologinius procesus pateikti žaismingai, intriguojamai. Apie savo Koncertą altui ir simfoniniam orkestrui „Pabudimas” ji pasakoja: „Ne sonoriniai skambesiai, skirtingi garso išgavimo būdai ar šaltiniai, žymintys modernistinį skambesį, yra šio kūrinio pamatinė atrama, o šokančio, mąslaus arba dainuojančio alto ir orkestro vienovė, trinanti akademinės bei lengvesnio žanro ribas.” Koncerto alto partiją atliks buvęs klaipėdietis Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncertmeisteris Rolandas Romoslauskas.

„Sinfonia Concertante” laikoma vienu sėkmingiausių ekspresyvios Sergejaus Prokofjevo lyrikos perlų. Pirmąjį kartą nuskambėjęs praėjusio amžiaus viduryje kūrinys publikai nepaliko ypatingo įspūdžio, nes violončelės partija buvo atlikta prastai. Šįkart tai negresia, nes ji patikėta talentingam LVSO violončelių koncertmeisteriui. „Šis kūrinys man labai svarbus – labai jį mėgstu. Nors klausytis jo lengva, tai – be galo sudėtinga muzika, kelianti atlikėjui daug techninių užduočių”, – sako Povilas Jacunskas.

Hanoveryje gyvenantis pianistas Gintaras Januševičius savo muzikinį kelią pradėjo Klaipėdoje – Eduardo Balsio menų gimnazijoje. Jis mėgsta eksperimentuoti, į kiekvieną pasirodymą žvelgia kaip į nuotykį – nevengia netikėtų erdvių, formatų, pristato dar negirdėtus kūrinius arba į jau žinomus siūlo pažvelgti neįprastais rakursais. „Permainų muzikoje” pianistas atliks legendinio amerikiečių kompozitoriaus George’o Gershwino Koncertą fortepijonui ir orkestrui, pelniusį ne tik publikos, bet ir profesionalų pripažinimą.

„Koncertų koncertas” į Klaipėdos koncertų salę grąžins simfoninės muzikos jėgą. Trys skirtingi vienam žanrui priskiriami kūriniai ir talentinga atlikėjų komanda žada spalvingą festivalio „Permainų muzika” vakarą. Kviečiame!

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Ieva Budriūnaitė

Leave a Reply