Klaipėdos koncertų salėje – įkvėpti chorinės muzikos

Vaclovo Augustino vardas ir pavardė nuolat šmėžuoja Lietuvos ir pasaulio chorinės muzikos koncertų programose. Jose jis pristatomas tiek kaip choro dirigentas, tiek kaip kūrinių autorius. Nekyla abejonių – V. Augustino chorinė kūryba nusipelnė viso koncerto dedikacijos. Išskirtinio vakaro metu kompozitoriaus vizijas įgyvendins Klaipėdos choras „Aukuras” su meno vadovu ir dirigentu Alfonsu Vildžiūnu priešakyje, instrumentinių spalvų pridės Klaipėdos kamerinio orkestro styginių kvartetas, o taikliais komentarais palydės muzikologas Viktoras Gerulaitis. Pats kompozitorius taip pat dalyvaus autoriniame koncerte „Tu man graži kaip vasaros diena”, kuris vyks kovo 10 d., penktadienį, 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje.

Vaclovas_Augustinas_foto_V_Petrikas

Vaclovas Augustinas. Vytauto Petriko nuotr.

„Vaclovas Augustinas – labai įvairiapusiškas muzikas, gebantis sėkmingai derinti kūrybinę, atlikėjišką ir pedagoginę veiklas, kompozitoriaus ir choro dirigento profesijas, akademinės ir neakademinės muzikos stilius, telkiantis aukšto meninio lygio kolektyvą atlikti įvairių epochų ir stilių chorinę muziką ir kartu pats praturtindamas lietuvių chorinę muziką naujais, aktualiais kūriniais”, – taip šią iškilią asmenybę apibūdina muzikologė Judita Žukienė. Dvi pagrindinės su choru susijusios veiklos atsispindi ir moksluose, baigtuose Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje – V. Augustinas joje įgijo choro dirigavimo bei kompozicijos specialybes.

Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas V. Augustinas nuo 1992 metų vadovauja Vilniaus savivaldybės kameriniam chorui „Jauna muzika”, yra nuolat kviečiamas į įvairius tarptautinius choro dirigentų seminarus bei festivalius. Jis yra populiarus choro muzikos kūrėjas bei aranžuotojas, įvairiuose tarptautiniuose konkursuose premijas pelniusias jo kompozicijas noriai į savo repertuarą įtraukia įvairūs chorai bei muzikos leidyklos. Kompozitoriaus muzikinėje veikloje svarbus ir rokas – jis buvo garsių Lietuvoje grupių „Saulės laikrodis” ir „Antis” narys. V. Augustinas yra būsimų profesionalių muzikų autoritetas ir savo pedagoginėje veikloje – jis vadovauja Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Kompozicijos katedrai.

Klaipėdos choro „Aukuras” balsai, kaip ir V. Augustino kūryba, skambėjo beveik visuose pasaulio žemynuose. „Aukuras” – daugkartinis tarptautinių konkursų laureatas, nenustygstantis vietoje ir nuolat plečiantis veiklos horizontą. Choras susikūrė 1993 metais, nuo 1996 m. jam vadovauja Alfonsas Vildžiūnas.

V. Augustino kūrybinio stiliaus išskirtinumas – meistriškas chorinės faktūros valdymas. Harmonijoje dominuoja terciniai akordai bei modaliniai principai. Ritmika ir melodika glaudžiai susijusi su literatūrinio teksto fonetinėmis bei semantinėmis ypatybėmis. Ilgametės darbo su choru patirties, erudicijos ir skonio veikiami jo pasirinkti meniniai sprendimai visada būna įtaigūs ir jaudinantys.

Autoriniame koncerte publikai bus pristatyti net 13 V. Augustino kūrinių lietuvių, anglų ir lotynų kalbomis. Dauguma jų bus atliekami a cappella. Vienos iš kompozicijų – Williamo Shakespeare’o tekstu sukurto Soneto „Tu man graži kaip vasaros diena” – premjerą prieš keletą metų Klaipėdos kariliono festivalyje taip pat atliko „Aukuras”, diriguojamas autoriaus. Šįkart V. Augustinas ne tik sutiko padiriguoti, bet ir pasisiūlė pritarti chorui fortepijonu. Tarp programoje skambėsiančių kūrinių bus ir „Du Dob Dob”, „Tykus tykus”, „Anoj pusėj Dunojėlio”, „Stokitės, ponai”, sukomponuotos lietuvių liaudies dainų žodžiais, bei anglų kalba dainuojami „Priesakai sūnui”, sukurti Mykolo Kleopo Oginskio tekstu, kuriuose netikėtai pasigirsta žemaitiškos dainos melodija – subtilus lietuviškumo ženklas.

Koncertas „Tu man graži kaip vasaros diena” – dedikacija Lietuvos chorinės muzikos pasididžiavimui V. Augustinui. Pasak kompozitoriaus, „didžiausia choro vertybė yra žanro grynumas, dainavimas a cappella geros akustikos erdvėje”. Tad kviečiame į Klaipėdos koncertų salę įkvėpti taurios ir grynos chorinės muzikos!

Klaipėdos koncertų salės informacija

Leave a Reply