Klaipėdos koncertų salėje – arfos ir styginių skambesiai

2019 m. sausio 31 d., ketvirtadienį, 18.30 val. Klaipėdos koncertų salės I a. fojė klausytojų laukia jaukus muzikos vakaras – koncertas „Arfos skambesiai”. Kartu su Kauno styginių kvartetu spalvingą kūrinių programą atliks jaunoji arfininkė Gabrielė Beinarytė.

Gabriele_Beinaryte2

Arfininkė Gabrielė Beinarytė. KKS archyvo nuotr.

Arfa – vienas seniausių muzikos instrumentų, jo atsiradimas siejamas su daugybe legendų. Jau senovėje arfa turėjo aiškiai apibrėžtas ypatybes, nors ir buvo paplitusi įvairiuose kraštuose. Arfa nuo kitų styginių instrumentų skiriasi savo vertikalia plokštumos stygų padėtimi. Jokiu būdu negalima teigti, kad arfa kilusi iš kurios nors vienos šalies. Tai, kad arfos vaizduojamos freskose, skulptūrose, smulkiosios plastikos darbuose, pagaliau tai, kad pačių instrumentų randama per archeologinius kasinėjimus įvairiose šalyse, liudija apie seną arfos kilmę. Žinoma, kad arfa, prieš tapdama tokia, kokia yra šiandien, turėjo nueiti ilgą evoliucijos kelią.

Iš muzikalios šeimos kilusi arfininkė Gabrielė Beinarytė studijuoja Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, dirba Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre. Įvairių konkursų laureatė daug koncertuoja, rengia rečitalius, groja su orkestrais, yra muzikavusi su Lietuvos obojų kvintetu, kamerinės muzikos ansambliu „Muzika Humana” bei kitais žinomais atlikėjais. Gabrielės gyvenime muzika skambėjo nuo gimimo: jos tėtis – obojininkas Robertas Beinaris, mama – kompozitorė Vaida Striaupaitė-Beinarienė.

Kauno_kvartetas

Kauno styginių kvartetas. KKS archyvo nuotr.

Kauno styginių kvartetas yra vienas svarbiausių klasikinės muzikos ansamblių Kaune. Per daugiau nei 35 gyvavimo metų ansamblis surengė per 2200 koncertų daugelyje salių ir festivalių Lietuvoje, reprezentavo Lietuvos kamerinio muzikavimo kultūrą užsienyje –Suomijoje, Norvegijoje, Lenkijoje, Rusijoje, Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Vengrijoje, Šveicarijoje, Čekijoje, Argentinoje, Čilėje, Danijoje, Ukrainoje. Per ilgus gyvavimo metus kvartetas savo repertuare sukaupė daugiau kaip 350 kūrinių – nuo klasikų bei XIX ir XX a. kompozitorių iki šiuolaikinių opusų.

Claude’o Debussy Danse sacrée et danse profane arfai ir styginiams – kūrinys su istorija. 1904 m. žymi Paryžiaus instrumentų gamybos firma užsakė C. Debussy sukurti kūrinį naujam chromatinės arfos testavimui. Kompozitorius priėmė pasiūlymą ir taip gimė du šokiai, kurie taip išpopuliarėjo, kad atsidūrė tarp labiausiai žinomų ir dažniausiai atliekamų kūrinių arfos repertuare. Koncerte klausysimės ir arfa skambinamo Mikalojaus Konstantino Čiurlionio Noktiurno, šio kompozitoriaus Styginių kvarteto bei kitų autorių kūrinių.

Šis koncertas – puiki galimybė susipažinti su egzotiniu instrumentu – arfa, išgirsti jo skambesio ir technikos ypatybes. Kviečiame!

Klaipėdos koncertų salės informacija

Leave a Reply