Klaipėdos koncertų salė: spalio repertuaras

Klaipėdos koncertų salė spalio mėnesį, pasibaigus šiuolaikinės muzikos festivaliui „Permainų muzika“, klausytojams siūlo dar penkias programas, skirtas įvairaus amžiaus klausytojams.

REPERTUARAS

Fortepijoninis trio „Meta“. KKS archyvo nuotr.
Fortepijoninis trio „Meta“. KKS archyvo nuotr.

Spalio 13 d., ketvirtadienis, 18.30 val., I a. fojė

„CAFÉ MUSIC“ IR KITA MUZIKA

Fortepijoninis trio „Meta“: Marija Pranskutė (smuikas), Deividas Dumčius (violončelė), Julija Bagdonavičiūtė (fortepijonas

Programa: Joseph Haydn, Paul Schoenfield, Ástor Piazzolla, Loreta Narvilaitė.

„Café Music“ ir kita muzika“ – tai fortepijoninio trio „Meta“ programa. Talentingų jaunosios kartos atlikėjų ansamblis aukštai vertinamas muzikos kritikų dėl savo ypatingos darnos ir gilaus skambesio. Šalia daugybės tarptautinių apdovanojimų visi trio nariai yra sukaupę plačią patirtį ne tik kaip kamerinės muzikos atlikėjai, bet ir kaip solistai.

Šioje programoje, pasak atlikėjų, „fortepijoninio trio žanras atsiskleidžia iš įvairiausių pusių. Pradžioje skambės žaismingas, klasicizmo epochos idealus perteikiantis Josepho Haydno fortepijoninis trio C-dur. Tuomet klausytojai turės galimybę išgirsti retai atliekamo amerikiečių kompozitoriaus Paulo Schoenfieldo fortepijoninį trio „Café Music“. Pavadinimas labai tiksliai nuteikia tiek atlikėjus, tiek ir klausytojus: nuo pat pirmųjų kūrinio akordų juntama stipri džiazo ir svingo įtaka, kuri lengvai įtraukia į šios muzikos sūkurį.

Programoje dėmesys skiriamas ir lietuviškai muzikai. Klaipėdoje parašytas Loretos Narvilaitės kūrinys „Pamatyk jūrą tolumoje“ primena betarpišką bangavimą, tam tikrą ieškojimo būseną. Šis jūros motyvas tarytum palydi mus už tolimų jūrų – į Argentiną ir taip pat – į paskutinį kūrinį. Tai bus tango ritmo, pietietiško temperamento persmelktas argentiniečio Ástoro Piazzollos ciklas „Keturi metų laikai Buenos Airėse“.

Tikimės, kad įvairiapusėje, skirtingų laikotarpių ir nuotaikų programoje kiekvienas ras sau patinkančią muziką. 

Bilietai – 10 Eur | Taikomos nuolaidos 

„Kaulo senis ant geležinio kalno“. KKS archyvo nuotr.
„Kaulo senis ant geležinio kalno“. KKS archyvo nuotr.

Spalio 19 d., trečiadienis, 12.00 ir 18.30 val.

KAULO SENIS ANT GELEŽINIO KALNO

Opera vaikams ir šeimai (paskutinį kartą scenoje)

Kompozitoriaus Broniaus Kutavičiaus 90-mečiui

Kompozitorius Bronius Kutavičius

Teksto autorius Sigitas Geda

Klaipėdos kamerinis orkestras

Meno vadovas Mindaugas Bačkus  

Klaipėdos choras „Aukuras“

Solistai ir aktoriai: Evelina ŠimelionėGytis Šimelionis, Rasa Ulteravičiūtė

Klaipėdos Vydūno gimnazijos mokinių vokalinis ansamblis, vadovė Ingrida Bertulienė

Dirigentas Egidijus Kaveckas

Režisierė Birutė Mar

Dailininkė-scenografė Indrė Pačėsaitė

Vaizdo projekcijų dailininkas Karolis Bratkauskas.

Operos vaikams ir visai šeimai „Kaulo senis ant geležinio kalno“ muziką pagal poeto Sigitos Gedos libretą sukūrė žymus lietuvių kompozitorius Bronius Kutavičius. Tai stilizuota pasaka, kurios veikėjai Žvirblis su Pele, Sakalas, Žmogus, trys Senutės, Sakalo seserys, Mergelė gulbė, Žmogaus sūnus, Kaulo senis ir kiti. Kūrinys yra nedidelės apimties, orientuotas į vaikų klausymo galimybes. Originali partitūra netgi buvo skirta atlikti vaikams, tačiau šiam pastatymui sukurta nauja operos versija. Ją režisavo Birutė Mar, scenos vaizdu ir atlikėjų kostiumais rūpinosi dailininkė scenografė Indrė Pačėsaitė. Muziką vizualiai papildo Karolio Bratkausko vaizdo projekcijos.

Operą atlieka Klaipėdos kamerinis orkestras, Klaipėdos choras „Aukuras“ ir Klaipėdos Vydūno gimnazijos mokinių vokalinis ansamblis, kuriam tenka ne tik dainuoti, bet ir vaidinti. Solistų partijas dainuoja Evelina Šimelionė, Rasa Ulteravičiūtė ir Gytis Šimelionis, diriguoja Egidijus Kaveckas.

Archajiško ir šiuolaikinio pasaulio susidūrimas nulėmė įtaigius operos režisūrinius ir muzikinius sprendimus. Ši B. Kutavičiaus kūrinio interpretacija mažiems ir dideliems klausytojams palieka labai gražų įspūdį.

Operos premjera įvyko Klaipėdos koncertų salėje 2019 m. balandžio mėnesį. Kompozitorius tąkart buvo atvykęs jos paklausyti ir nuoširdžiai džiaugėsi pastatymu. Deja, tai buvo paskutinė B. Kutavičiaus kelionė į Klaipėdą… Šis operos „Kaulo senis ant geležinio kalno“ pastatymas Koncertų salės scenoje rodomas paskutinį kartą, tad labai kviečiame visus ją pamatyti ir taip paminėti 90-ąsias kompozitoriaus gimimo metines.

Bilietai – 8 Eur | Taikomos nuolaidos 

Pianistas Gintaras Januševičius. KKS archyvo nuotr.
Pianistas Gintaras Januševičius. KKS archyvo nuotr.

Spalio 21 d., penktadienis, 18.30 val., I a. fojė

VENECIJOS PIRKLIO ISTORIJOS

Fortepijoninė misterija

Gintaras Januševičius (fortepijonas, Lietuva–Vokietija)

Programa: Antonio Vivaldi, Baldassare  Galuppi, Frederyk Chopin, Claude Debussy, Ermanno Wolf-Ferrari, Nailia Galiamova ir kt.

Pianisto Gintaro Januševičiaus programa – tai muzikinė misterija, sukurta pagal Venecijos legendas ir vaizdus. Joje atlikėjas pakvies kartu pakeliauti po paslaptingąjį miestą ir, sekant muzikos kūrinių kaitą, lyg gondolos nešamiems pro Venecijos gyventojų portretus bei miesto paveikslus, intuityviai pajusti ir prisiliesti prie senųjų laikų gyvenimo slėpinių. Klausytojai atpažins karnavalo personažus Piero ir Arlekiną, klastingąjį Kazanovą, mėgausis murano vitražų, šilko bei apelsinų žiedų kvapo įkvėptu skambesiu.

Visame pasaulyje koncertuojantis G. Januševičius mokėsi Klaipėdos E. Balsio menų gimnazijoje ir Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje, studijavo Lietuvos mzuikos ir teatro akademijoje bei Hanoverio muzikos ir teatro universitete. Kaip solistas jis grojo su daugiau nei 30 orkestrų, solines bei kamerines programas pristatė daugelyje Lietuvos ir Vokietijos miestų, taip pat Niujorke, Hamamacu, Rio de Žaneire, Berlyne, Londone, Paryžiuje ir kitur.

20222023 metais G. Januševičiaus laukia koncertinės kelionės, meistriškumo pamokos, dalyvavimas žiuri komisijos darbe Lietuvoje, Vokietijoje, Airijoje, Italijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Švedijoje, Šveicarijoje, Jungtinėje Karalystėje bei JAV.

Bilietai – 10 Eur | Taikomos nuolaidos 

Arfininkė Joana Daunytė. KKS archyvo nuotr.
Arfininkė Joana Daunytė. KKS archyvo nuotr.

Spalio 26 d., trečiadienis, 18.30 val., I a. fojė

LEGENDA APIE ČIURLIONĮ

Kompaktinės plokštelės „Čiurlionis arfos stygomis“ pristatymas

Joana Daunytė (arfa)

Programa: Henriette Renié, Gabriel Fauré, Carlos Salzedo, Marcel Tourmier, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis.

Kerinčios arfos garsai užburs klausytojus Joanos Daunytės rečitalyje. Programoje „Legenda apie Čiurlionį“ ji atliks Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kūrinius, aranžuotus arfai, bei šio iškilaus lietuvių menininko amžininkų prancūzų autorių kūrinius.

Neseniai J. Daunytė išleido kompaktinę plokštelę „Čiurlionis arfos stygomis“, kuri taip pat bus pristatyta  koncerte. „Šis kūrybinis sumanymas brendo jau seniai. Norėjosi praplėsti arfos repertuarą lietuviška kūryba. Studijų metais, būdama toli ir dažnai ilgėdamasi Lietuvos, ryžausi aranžuoti M. K. Čiurlionį. Jo ankstyvoji kūryba labai artima arfos instrumentui, todėl manau, jei aplinkoje, kurioje jis gyveno, būtų buvęs šio instrumento atstovas – turėtume gausybę šio genialaus kompozitoriaus kūrinių arfai“, – pasakoja atlikėja.

Čiurlionistas profesorius Vytautas Landsbergis pastebėjo, kad muzikos pasaulyje arfa – ypatingas instrumentas, atėjęs iš laikų, kai lanko styga dar nebuvo pamiršusi skambėti. „Tai supratau klausydamas Joanos įrašyto M. K. Čiurlionio. Jo paveiksluose kur ne kur gamtos formose šmėkšteli arfos kontūras arba siluetas. Tai ženklas, kad viskas yra muzika“, – kompaktinės plokštelės anotacijoje teigė V. Landsbergis.

Koks buvo ir kaip skambėjo pasaulis, kuriame gyveno M. K. Čiurlionis? Ateikite į J. Daunytės koncertą ir tai išgirsite!

Bilietai – 10 Eur | Taikomos nuolaidos 

Dirigentas Vilmantas Kaliūnas. KKS archyvo nuotr.
Dirigentas Vilmantas Kaliūnas. KKS archyvo nuotr.

Spalio 28 d., penktadienis, 18.30 val.

VOKIEČIŲ MUZIKOS SPINDULIAI

Koncertas perkeltas iš sausio 29 d.

Klaipėdos kamerinis orkestras

Meno vadovas Mindaugas Bačkus

Dirigentas Vilmantas Kaliūnas (Lietuva–Vokietija)

Solistas Karolis Kolakauskas (klarnetas)

Programa: Robert Fuchs, Carl Maria von Weber, Franz Schubert.

Klaipėdos kamerinio orkestro meno vadovas Mindaugas Bačkus ir dirigentas, obojininkas Vilmantas Kaliūnas tuo pat metu mokėsi Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje Vilniuje. Šiuo metu buvę klasiokai gyvena skirtinguose miestuose ir netgi šalyse, todėl labai retai susitinka. Jie niekada dar neturėjo jokių bendrų meninių projektų. „Vokiečių muzikos spinduliai“ bus pirmoji jų kartu parengta ir V. Kaliūno diriguojama Klaipėdos kamerinio orkestro programa.

Pasak V. Kaliūno, „su Mindaugu jau daugelį kartų kalbėjome apie galimą bendradarbiavimą. Jau keletas idėjų buvo subrendusios beveik iki pat įgyvendinimo, bet vis kažkas išardydavo mūsų planus. Ir štai pagaliau pavyko rasti programą ir laiką. Aš labai nekantrauju atvykti į Klaipėdą. Puiki Klaipėdos kamerinio orkestro reputacija suskambėjo net Vokietijoje, ir aš labai džiaugiuosi galimybe dirbti kartu su šiuo kolektyvu. Po beveik 30-ies Vokietijoje pragyventų metų „Vokiečių muzikos spinduliai“ man labai gerai pažįstami – koncertas bus lyg muzikinis tiltas tarp mano abiejų „gimtinių“.

Solo klarneto partiją šioje programoje gros puikus jaunosios kartos atlikėjas Karolis Kolakauskas, savo profesinį kelią pradėjęs Klaipėdos E. Balsio menų gimnazijoje.

Bilietai – 14 Eur | Taikomos nuolaidos 

Bilietus platina BILIETAI.LT   

Klaipėdos koncertų salės kasos adresas – Šaulių g. 36, Klaipėda, tel. (8 46) 41 05 66  

Darbo laikas: 

  • Pirmadienis–penktadienis – 11.00–19.15 val. (pietų pertrauka – 14.30–15.15 val.); 
  • Šeštadienis – jei yra renginys – 2 val. iki renginio pradžios; 
  • Sekmadienis – kasa nedirba. 

Taikomos nuolaidos (pažymėtiems koncertams): 

  • 100 proc. – Klaipėdos meno mokyklų moksleiviams, studentams (Klaipėdos St. Šimkaus konservatorijos, Klaipėdos J. Karoso muzikos mokyklos, Klaipėdos E. Balsio menų gimnazijos, Klaipėdos J. Kačinsko muzikos mokyklos, LMTA Klaipėdos fakulteto, Klaipėdos A. Brako dailės mokyklos). Bilietams taikomas 1,20 Eur bilietų platintojo sistemos aptarnavimo mokestis. Nuolaida galioja tik pateikus galiojantį meno mokyklos pažymėjimą. 
  • 50 proc. – studentams, moksleiviams, pensininkams, neįgaliesiems;  
  • Neįgaliesiems, turintiems judėjimo negalią, įėjimas nemokamas (su neįgaliojo vežimėliu), vienam lydinčiam asmeniui – 50 proc. (pateikus neįgalaus asmens pažymėjimą);  
  • 10 proc. – grupėms (20 ir daugiau žmonių). 

Į vakarinius koncertus, išskyrus edukacinius projektus, ikimokyklinio amžiaus vaikai neįleidžiami. 

Klaipėdos koncertų salės informacija

Leave a Reply