Klaipėdos koncertų salė: spalio ir lapkričio repertuaras

Klaipėdos koncertų salė tarp dviejų profesionaliosios muzikos festivalių – „Permainų muzikos“ ir „Salve Musicum“ – parengė ir spalvingą rudens repertuarą, kuriame – net vienuolika programų, skirtų įvairaus amžiaus klausytojams.

REPERTUARAS

KKS archyvo nuotraukos

Spalio 13 d., trečiadienis, 18.30 val.

IMPROVIZACIJA BAROKO TEMA

Vladimiras Tarasovas (mušamieji)

Viktoras Paukštelis (fortepijonas)

Programa: Johann Sebastian Bach, Jean-Philippe Rameau, Domenico Scarlatti su džiazo improvizacijomis.

Šioje programoje susitinka barokinė muzika ir šiuolaikinė improvizacija – įspūdingasis jaunosios kartos pianistas Viktoras Paukštelis ir patyręs džiazo meistras Vladimiras Tarasovas. Abu menininkai, garsėjantys ir kaip vizualiųjų menų talentai, šįkart ieškos bendro vardiklio tarp dviejų šimtmečiais nutolusių muzikos stilių. V. Paukštelis nuties barokinį garsų audinį, sudarytą iš Johanno Sebastiano Bacho, Jeano-Philippe Rameau, Domenico Scarlatti, Georgo Friedricho Händelio kūrinių, o meistriškai perkusiją valdantis V. Tarasovas apipins jį improvizaciniais elementais. Taip Koncertų salės akustiką papuoš netikėti ir kartu atpažįstami muzikiniai barokiniai gobelenai.

Ne paslaptis, kad baroko muzika kai kuriais bruožais artima šiuolaikinei improvizacijai: ji taip pat dažnai yra pagrįsta bosine linija, melodinė kūrinio linija vystoma pagražinimais, melizmomis, o jų atlikimo kokybė ir originalumas priklauso nuo atlikėjo meistrystės. Kitaip sakant, baroko epochos kompozitorius suteikdavo žymiai didesnę laisvę atlikėjui nei, pavyzdžiui, klasicizmo ar romantizmo laikais, kai šis buvo stipriau pririštas prie natų, tempinių bei dinaminių nuorodų. Tad barokas ir XXI a. improvizacinis džiazas yra panašūs savo prigimtimi ir būtent dėl to įdomūs V. Paukšteliui ir V. Tarasovui kaip muzikinio junginio elementai.

Kviečiame patirti netikėtų įspūdžių klausant barokinės fortepijono muzikos ir šiuolaikinės improvizacijos mušamaisiais!

Bilietai – 15,20 Eur | Taikomos nuolaidos 

Spalio 20 d., trečiadienis, 18.30 val.

SIDABRINIS EŽERINIS

Miuziklas vaikams ir visai šeimai

Kompozitorė Vaida Striaupaitė-Beinarienė

Režisierius Kristupas Kavaliauskas

Eiliuoto teksto autorė Alma Karosaitė

Ansamblis „Musica humana“

Meno vadovas Robertas Beinaris

Vilniaus Balio Dvariono muzikos mokyklos choras „Viva Voce“

Vadovai Raimondas Katinas, Virginija Katinienė

Senosios muzikos ir šokio ansamblis „Festa Cortese“

Solistai:  Kristina Zmailaitė, Simona Liamo (sopranai), Vaidas Bartušas (kontratenoras)

Personažai: Kristupas Kavaliauskas, Giedrė Populaigė, Evaldas Petkus, Gintarė Kudarauskaitė, Mindaugas Linkaitis, Andrius Butkys

Dirigentas Robertas Beinaris.

Kompozitorė Vaida Striaupaitė-Beinarienė, kuri pati yra 3 muzikuojančių vaikų mama, sukūrė miuziklą vaikams ir visai šeimai „Sidabrinis Ežerinis“. Pagal Aldonos Liobytės stilizuotą pasaką parašyto kūrinio pagrindinė mintis dabar yra labai aktuali ir skatina susimąstyti. Miuzikle kalbama apie laiką, kurį skiriame savo artimiausiems žmonėms, apie vaiko ištvermę ir drąsą, apie kantrybę, užsibrėžtą tikslą ir atkaklumą jo siekiant. Taip pat pasaka yra kupina vandens pasaulio paslapčių, ryškių spalvų ir įdomių, nuotaikingų personažų.

„Kažin kur, labai toli, gal net prie Siesarties ežero, gyveno berniukas, Ežeriniu pramintas. Mat kur buvęs, kur nebuvęs jis vis vandens laikėsi, tarytum kas jį būtų apžavėjęs. Mama vis baiminosi, kad vaiko į gelmę neįtrauktų Vandenė. Bet nei vėjai nupūtė, nei banga nuplukdė, nei Vandenė įtraukė, tik iškeliavo berniuko tėveliai svetur duonos pelnytis, Ežerinį palikę vieną prie ežero…“

Norėdami sužinoti, kaip sekėsi Ežeriniui ir kuo pasaka baigėsi, ateikite į nuotaikingą renginį visai šeimai!

Bilietai – 9,20 Eur | Taikomos nuolaidos

Spalio 22 d., penktadienis, 18.30 val.

SEPTYNI ŽODŽIAI

Kompozitorės Sofijos Gubaidulinos 90-mečiui

Klaipėdos kamerinis orkestras

Meno vadovas Mindaugas Bačkus

Dirigentas Imantas Jonas Šimkus

Solistės: Kristina Anusevičiūtė (altas), Gintarė Kaminskaitė (violončelė), Agnė Dūkštaitė (akordeonas)

Programa: Sofija Gubaidulina, Pēteris Vasks.

2021 m. spalio 24 dieną minėsime vienos garsiausių šiuo metu kuriančių moterų kompozitorių pasaulyje Sofijos Gubaidulinos 90 metų sukaktį. 2015 m. ši autorė buvo atvykusi į Klaipėdą, kur klausėsi savo kūrinių koncerto. Tiek tąkart juos atliko, tiek programoje „Septyni žodžiai“ juos gros Klaipėdos kamerinis orkestras. Tik šįkart Mindaugo Bačkaus vadovaujamam kolektyvui diriguos jaunosios kartos dirigentasImantas Jonas Šimkus.

Kūryba S. Gubaidulinai buvo tarsi pabėgimas nuo sovietinės Rusijos socialinės ir politinės atmosferos. Dėl šios priežasties ji susiejo muziką su mistiniu dvasingumu, ilgesiu žmonijos sieloje surasti tikrąją būtį, kurią ji nuolatos bando užfiksuoti savo darbuose. S. Gubaidulina apibrėžia religiją kaip ryšį tarp savęs ir Absoliuto, kurį atranda per meninį procesą.

Kitą koncerte skambėsiantį autorių – vieną žymiausių dabarties Latvijos kūrėjų Pēterį Vaską – ir S. Gubaiduliną sieja istorinė sovietų ideologinės priespaudos patirtis. Kai protestantų pastoriaus sūnui buvo uždrausta studijuoti Latvijoje, jis atsidūrė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, kur sėkmingai baigė kontraboso studijas. Kaip ir S. Gubaidulina, P. Vaskas kupinas gilaus dvasingumo: jis niekada nepalieka klausytojo be vilties ir kelio, kuriuo reikėtų eiti, norint pasiekti dvasinę pilnatvę ir gilesnį gyvenimo supratimą.

Bilietai – 11,20 Eur | Taikomos nuolaidos

Spalio 28 d., ketvirtadienis, 18.30 val.

KLAIPĖDOS BRASS ISTORIJA  

Klaipėdos brass kvinteto 35-mečiui

Klaipėdos brass kvintetas: Sigitas Petrulis (meno vadovas, trimitas), Jonas Katauskas (trimitas), Mindaugas Paškauskas (valtorna), Arvydas Stakvilevičius (trombonas), Vidmantas Liasis (tūba)

Solistai: Rita Petrauskaitė, Beata Ignatavičiūtė (sopranai), Rasa Serra (vokalas), Laimonas Urbikas (saksofonas), Adrijus Alminas (trombonas), Mindaugas Putna (klavišiniai), Edmundas Federavičius (perkusija)

Koncerto vedėjas Vaidotas Martinaitis

Programa: Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, Wolfgang Amadeus Mozart, William Hays, Jan Magne Førde, Rimantas Giedraitis, Tauras Adomavičius.

Tai prasidėjo 1986 metais, kai trimitininkas Vilmantas Bružas įkūrė Klaipėdos brass kvintetą ir jam vadovavo net 30 metų. 2016 metų rudenį Klaipėdos brass kvinteto meno vadovo vairą į savo rankas perėmė trimitininkas Sigitas Petrulis, pats anksčiau beveik dešimtmetį grojęs Lietuvos nacionalinės filharmonijos brass kvintete.

Pučiamųjų muzikos programa „Klaipėdos brass istorija“ skirta paminėti Klaipėdos brass kvinteto 35-metį. Istoriniai faktai joje sklandžiai susipins su muzikiniais momentais, liudijančiais aktyvią šiandienos ansamblio koncertinę veiklą. Ji ypač suintensyvėjo per pastarąjį penkmetį: prasiplėtė kolektyvo repertuaras, parengtos įdomios koncertinės programos su Lietuvos ir užsienio solistais, išaugo edukacinių ir visai šeimai skirtų programų įvairovė ir populiarumas. Dalis pastaraisiais metais su Klaipėdos brass kvintetu koncertavusių solistų pasirodys ir jubiliejui skirtame koncerte.

Bilietai – 11,20 Eur | Taikomos nuolaidos 

Spalio 30 d., šeštadienis, 18.00 val., Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčia

KONCERTAS VĖLINĖMS

Klaipėdos choras „Aukuras“

Meno vadovas ir dirigentas Alfonsas Vildžiūnas

Erika Gaučiūtė (sopranas)

Vaiva Purlytė (fortepijonas)

Programa: Johnn Rutter. Requiem.

Klaipėdos choras „Aukuras“, vadovaujamas ir diriguojamas Alfonso Vildžiūno, rengia Vėlinėms skirtą koncertą. Ta proga Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje suskambėsžinomo britų chorinės muzikos kūrėjo Johno Rutterio „Requiem“. Tiek šis, tiek kiti kompozitoriaus kūriniai yra dažnai atliekami visame pasaulyje. Išsiskiriantys užburiančia garsų harmonija, dainingumu J. Rutterio opusai remiasi geriausiomis prancūzų ir anglų chorinės muzikos tradicijomis.

„Requiem“ – vienas populiariausių ir gražiausių kompozitoriaus darbų. Ši 7 tradicinių dalių sakralinė kompozicija įkvėpta krikščioniškojo tikėjimo apie mirtį ir amžinąjį gyvenimą. Tai viltinga kelionė iš tamsos į šviesą.

Nemokamai

Lapkričio 4 d., ketvirtadienis, 12.00 ir 18.30 val.

KARLSONO MOKYKLĖLĖ

Edukacinė programa 511 metų vaikams

Klaipėdos brass kvintetas: Sigitas Petrulis (meno vadovas, trimitas), Jonas Katauskas (trimitas), Mindaugas Paškauskas (valtorna), Arvydas Stakvilevičius (trombonas), Vidmantas Liasis (tūba)

Aktorius Aurelijus Liškauskas

Režisierius ir aktorius Nerijus Gedminas

Programa: Genadij Gladkov, Piotr Čaikovskij, Jacques Offenbach, Tauras Adomavičius ir kt.

Švedijos sostinėje Stokholme, ant daugiabučio namo stogo, už kamino stovi mažas namelis. Jame gyvena „gražus, protingas ir gerai įmitęs vyrukas pačiame jėgų žydėjime“ vardu Karlsonas. Apie jį savo knygelėse pasakojo rašytoja Astrida Lindgren, gyvenusi kaimynystėje ir turbūt ne kartą jį sutikusi pasivaikščiojimų metu.

Šis nenuorama, kuris niekaip nenori suaugti, labiausiai mėgsta išdykauti. Su juo niekada nebūna nuobodu, jo galva nuolat pilna įvairiausių idėjų. Štai dabar jis nusprendė mokytis groti trimitu. Ir ne tik trimitu, o visais variniais pučiamaisiais instrumentais iš karto! Ir ne tik pats mokytis, bet ir kitus pamokyti! Kaip jam pavyks įgyvendinti savo sumanymus, pamatysite apsilankę „Karlsono mokyklėlėje“. Joje sutiksite ne tik Karlsoną, kurio vaidmenį kurs aktorius Aurelijus Liškauskas, bet ir Klaipėdos brass kvintetą. Renginį režisuoja Nerijus Gedminas, pats jame kuriantis mokytojo vaidmenį. Tai bus linksmas muzikinis užsiėmimas, kuriame netrūks netikėtumų ir išdaigų.

Mieli vaikučiai, mamytės ir tėveliai! Visai nesvarbu, kad dar nesugebate groti trimitu ar trombonu.  Ateikite patys, atsiveskite visus Karlsoną jau pažįstančius ir apie jį dar negirdėjusius pyplius ir suaugėlius!

Bilietai – 7,20 Eur | Taikomos nuolaidos 

Lapkričio 6 d., šeštadienis, 18.30 val.

INFINITUM

Klaipėdos kamerinis orkestras

Meno vadovas ir solistas Mindaugas Bačkus (violončelė)

Dirigentas ir solistas Vilhelmas Čepinskis (smuikas)

Programa: Vilhelmas Čepinskis, Wolfgang Amadeus Mozart.

Talentingasis menininkas Vilhelmas Čepinskis, kurį pirmiausia pažinome kaip smuikininką, pastaruoju metu vis dažniau pasirodo kaip dirigentas ir kompozitorius. Visuose trijuose amplua jį matysime ir būsimoje programoje „Infinitum“, kurią jis rengia kartu su bičiulio ir kolegos Mindaugo Bačkaus vadovaujamu Klaipėdos kameriniu orkestru.

Pasak M. Bačkaus, „koncerte skambės du V. Čepinskio kūriniai su dedikacijomis. Tai siuita violončelei ir orkestrui „Infinitum“, kurią jis dedikavo man. Aš jau atlikau kūrinio premjerą Šiauliuose, o dabar jis pirmąkart suskambės Klaipėdoje. Antrąjį kūrinį „Improviso“ Vilhelmas dedikavo Klaipėdos kameriniam orkestrui. Mes jį savo programoje grosime pirmąkart“.

Koncerte taip pat išgirsime Wolfgango Amadeuso Mozarto kūrinį Sinfonia concertante. Smuikui, altui ir kameriniam orkestrui parašyta kompozicija suskambės styginių orkestro versijoje, o solo partijas grieš V. Čepinskis (smuikas) ir M. Bačkus (violončelė).

Infinitum, išvertus iš lotynų kalbos, reiškia begalybė. Pasinerkime į nuostabios muzikos tėkmę, kuri pažadins pačias jautriausias sielos stygas!

Bilietai – 15,20 Eur | Taikomos nuolaidos 

Lapkričio 10 d., trečiadienis, 18.30 val.

BALAGANINIS TEATRAS

Anna Geniušienė, Lukas Geniušas (fortepijoninis duetas, Lietuva – Rusija)

Programa: Sergej Prokofjev, Darius Milhaud, Igor Stravinskij.

Pianistų šeima Anna Geniušienė ir Lukas Geniušas savo dueto programą pavadino „Balaganinis teatras“. Pasak L. Geniušo, „todėl, kad visi trys joje skambėsiantys kūriniai paremti balaganinio teatro stilistika ir atitinka comedie del arte bufonadinę pusę“. Tai Sergejaus Prokofjevo „Pasaka apie juokdarį“, aranžuota dviem fortepijonams, Darius Milhaud siuita dviem fortepijonams „Skaramušas“ ir Igorio Stravinskio baletas „Petruška“ (bus atlikta paties autoriaus transkripcija dviem fortepijonams).

Geniušų pavardė Lietuvoje asocijuojasi su aukšta muzikos atlikimo kokybe. Tai patvirtina ir sėkminga jauniausio šeimyninės dinastijos atstovo pianisto L. Geniušo karjera. Svarbūs laimėjimai prestižiniuose F. Chopino ir P. Čaikovskio tarptautiniuose pianistų konkursuose atvėrė jam koncertinių scenų duris visame pasaulyje.

A. Geniušienė taip pat sparčiai renka profesinio pripažinimo taškus. Puikiai pasirodžiusi Feruccio Busoni tarptautiniame pianistų konkurse ji pelnė trečiąją vietą. Abu pianistai šalia solinių programų dažnai groja duetu, atlieka kamerinę muziką, koncertuoja su orkestrais.

A. ir L. Geniušų dueto koncerto Klaipėdoje jau klausėmės prieš trejetą metų. Pagarba atliekamai muzikai, artistiškumas, techninė meistrystė ir kūrybinė laisvė sujungia šiuos du menininkus į tobulą šeimyninį ansamblį, kurį tikrai verta išgirsti!

Bilietai – 19,20 Eur | Taikomos nuolaidos

Lapkričio 16 d.,  antradienis, 18.30 val.

MUZIKINĖS KRYŽKELĖS

Guoda Gedvilaitė (fortepijonas)

M. K. Čiurlionio styginių kvartetas: Jonas Tankevičius (I smuikas), Darius Dikšaitis (II smuikas), Gediminas Dačinskas (altas), Gleb Pyšniak (violončelė)

Programa: Ludwig van Beethoven, Clara Schumann, Loreta Narvilaitė (premjera), Aleksandr Skriabin, Felix Blumenfeld, Nicolai Medtner.

Viena ryškiausių lietuvių pianisčių Guoda Gedvilaitė koncertuoja jau 30 metų. Sukakčiai skirtiems pasirodymams ji parengė autobiografinę programą, kurią apibūdina taip: „Skambės Beethoveno Bagatelės iš mano Vilniaus mokslų laikotarpio, simbolinė Atsisveikinimo sonata, kuria noriu papasakoti apie tuos metus, kai atsisveikinau su namais ir išvykau studijuoti į Frankfurtą, sonatoje girdėsis ir išsiskyrimo liūdesys, ir grįžimo, pasimatymo džiaugsmas. Kompozitorė Loreta Narvilaitė man parašė kūrinį „Garsas prabyla į tylą“. Opusas parašytas mano vardo inicialų tonacijoje – G – ir prasideda liaudies dainos „Anoj pusėj Nemuno“ melodija. Pasak kompozitorės, nors užaugau prie Nemuno, jai aš gyvenu „anoj pusėj“.

Į programą pianistė įtraukė ir Claros Schumann opusus – pastaraisiais metais šios talentingos ir modernios XIX a. asmenybės kūrybą G. Gedvilaitė puoselėja itin intensyviai, rengia „Claros Schumann salonus“. Koncerto kulminacija – muzikos vienišiumi vadinamo, itin retai skambančio XX a. I pusės rusų kompozitoriaus Nikolajaus Medtnerio Fortepijoninis kvintetas C-dur. Jį G. Gedvilaitė atliks kartu su Čiurlionio kvartetu.

Bilietai – 15,20 Eur | Taikomos nuolaidos 

Lapkričio 20 d., šeštadienis, 18.30 val.

II TARPTAUTINIO EDUARDO BALSIO JAUNŲJŲ KOMPOZITORIŲ KONKURSO FINALAS

Klaipėdos kamerinis orkestras 

Meno vadovas Mindaugas Bačkus 

Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija“

Meno vadovas ir vyr. dirigentas Linas Balandis

Dirigentas Robertas Šervenikas

Fortepijoninis trio: Indrė Baikštytė (fortepijonas), Ieva Sipaitytė (smuikas), Arnas Kmieliauskas (violončelė)

Styginių kvartetas „Chordos“: Ieva Sipaitytė (I smuikas), Vaida Paukštienė (II smuikas), Robertas Bliškevičius (altas), Arnas Kmieliauskas (violončelė)

Fortepijoninis kvintetas: Indrė Baikštytė (fortepijonas), Ieva Sipaitytė (I smuikas), Vaida Paukštienė (II smuikas), Robertas Bliškevičius (altas), Arnas Kmieliauskas (violončelė)

Koncerto vedėja muzikologė Rasa Murauskaitė.

Konkursas yra skirtas vieno žymiausių XX a. Lietuvos kompozitorių, profesoriaus Eduardo Balsio (1919–1984) atminimui. I konkursas buvo surengtas 2019 metais, E. Balsio 100-ųjų gimimo metinių proga. Prieš dvejus metus iš viso pasaulio atkeliavusios daugiau nei pusšimčio kūrinių partitūros liudijo ne tik sėkmingą naujo renginio startą, bet ir poreikį bei atsiveriančias perspektyvas. II konkursas žada ne mažesnį susidomėjimą ir intrigą. Į finalą atrinktos kompozicijos nuskambės baigiamajame konkurso koncerte.

Konkurso tikslas – skatinti šiuolaikinės muzikos prieinamumą, jaunųjų kompozitorių kūrybą ir tarptautinį kūrėjų bendradarbiavimą, vertinti ir apdovanoti geriausius muzikos kūrinius. Konkurse kviečiami dalyvauti kompozitoriai iki 35 metų amžiaus su kūriniais, skirtais populiariausioms kamerinių ansamblių sudėtims (styginių kvartetui, fortepijoniniam trio arba kvintetui), taip pat styginių orkestrui. Šių metų konkurso naujovė – galimybė dalyvauti ir su kūriniais chorui. Orkestrines kompozicijas finalui parengs Roberto Šerveniko diriguojamas Klaipėdos kamerinis orkestras, pastaraisiais metais džiuginantis puikiomis naujosios muzikos interpretacijomis.

Konkursą organizuoja VšĮ „Ars & Sonoris“. Klaipėdos koncertų salė yra šio renginio partneris.

Bilietai – 11,20 Eur | Taikomos nuolaidos 

Lapkričio 25 d.,  ketvirtadienis, 12.00 ir 18.30 val.

ŽAISMINGOS MUZIKOS ORKESTRAS XXV

Koncertas vaikams ir visai šeimai

Klaipėdos kamerinis orkestras

Meno vadovas Mindaugas Bačkus

Solistai: M. Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondo „Pagalba Lietuvos vaikams“ stipendininkai: Ugnė Katinskaitė (smuikas), Liepa Jurgutavičiūtė (smuikas), Rugilė Juknevičiūtė (violončelė), Jonas Vozbutas (akordeonas) 

Koncerto vedėja Jonė Girdzijauskaitė

Programa: Camille Saint-Saëns.

„Žaismingos muzikos orkestras XXV“ sugrąžins gražią gabiausių Lietuvos vaikų muzikavimo su Klaipėdos kameriniu orkestru tradiciją. Šį kartą su orkestru Klaipėdos koncertų salės scenoje pasirodys patys talentingiausi šalies jaunieji muzikos atlikėjai, kuriuos globoja pasaulinio garso violončelininko ir dirigento Maestro Mstislavo Rostropovičius įkurtas fondas „Pagalba Lietuvos vaikams“. Šis unikalus, išskirtinių gabumų vaikų ugdymą skatinantis fondas gyvuoja nuo 2003 metų. Per tą laiką šimtams vaikų ir jaunuolių jis padėjo įgyvendinti savo svajones. Jų tarpe šiandien yra ne vienas talentingas ir Lietuvą garsinantis menininkas.

Koncerte solo su orkestru gros dabartiniai fondo stipendininkai Ugnė Katinskaitė (smuikas), Liepa Jurgutavičiūtė (smuikas), Rugilė Juknevičiūtė (violončelė), Jonas Vozbutas (akordeonas). Koncertas skiriamas žymaus prancūzų kompozitoriaus ir atlikėjo Camille’o Saint-Saënso 100-osioms mirties metinėms, tad programoje skambės tik šio autoriaus kūriniai.

Bilietai – 9,20 Eur | Taikomos nuolaidos

Klaipėdos koncertų salės informacija

Leave a Reply