Klaipėdos koncertų salė: birželio repertuaras

Klaipėdos koncertų salė 2021–2022 m. koncertinį sezoną baigia keturiomis programomis, skirtomis ir šeimoms, ir muzikos gurmanams, tapusiomis ryškiausiais sezono akcentais. Jose –  ir koncertas visai šeimai, ir iškilių Lietuvos muzikų susitikimai, ir KKS koncertinį sezoną pradėjusi neurologinė opera.

Vytauto Petriko nuotr.
Vytauto Petriko nuotr.

Birželio 1 d. 12.00 ir 18.30 val.

ŠITAS, KITAS IR ANAS

Koncertas šeimai

Klaipėdos brass kvintetas: Sigitas Petrulis (meno vadovas, trimitas), Jonas Katauskas (trimitas), Monika Miliauskienė(valtorna), Arvydas Stakvilevičius (trombonas), Vidmantas Liasis (tūba)

Donatas Mickūnas (vokalas, klavišiniai)

Kristupas Biržietis (vokalas, elektronika)

Gytis Šimelionis (vokalas, gitara)

Evelina Šimelionė (režisierė)

Programa: autorinės Kristupo Biržiečio, Gyčio Šimelionio dainos pagal Juozo Erlicko, Justino Marcinkevičiaus, Teofilio Tilvyčio, Violetos Palčinskaitės ir kitų poetų eiles (Rimanto Giedraičio aranžuotės brass kvintetui).

Tarptautinę vaikų gynimo dieną Koncertų salė kviečia apsilankyti teatralizuotame koncerte šeimai „Šitas, Kitas ir Anas“. Šitas, Kitas ir Anas – tai trys geriausi draugai, kurie kartu kuria jiems patinkančią muziką. Vieną dieną jie nusprendžia dalyvauti „Geriausios dainos konkurse“. Noras laimėti konkursą, būti pripažintam ir žinomam draugus išskiria. Nors kiekvienas tiki savo sukurta daina ir siekia laimėjimo, jie susiduria su tam tikrais sunkumais ir iššūkiais. Kaip negalvoti vien tik apie save? Kaip neužsidaryti savo kambaryje ir mokėti išsaugoti tikrą draugystę? Tokie klausimai yra aktualūs kiekvienam jaunam žmogui, ne tik norinčiam kurti ir atlikti savo muziką, bet ir žengiančiam pirmuosius savarankiškus žingsnius.

Teatralizuotame koncerte „Šitas, Kitas ir Anas“ skambės autorinės pačių atlikėjų – Kristupo Biržiečo ir Gyčio Šimelionio – kurtos dainos pagal Juozo Erlicko, Justino Marcinkevičiaus, Teofilio Tilvyčio, Violetos Palčinskaitės ir kitų poetų eiles. Šiuolaikiškai, drąsiai ir paprastai kalbantys jaunosios kartos aktoriai siekia sudominti savo bendraamžius, paskatinti kurti ir laisvai kalbėti jiems aktualiomis temomis. Kartu su aktoriais scenoje muzikuos Klaipėdos brass kvintetas, vadovaujamas Sigito Petrulio. Koncerto režisierė – Evelina Šimelionė.

Bilietai – 9,20 Eur | Taikomos nuolaidos

Vytauto Petriko nuotr.

Birželio 3 d. 18.30 val.

UŽMIRŠTOS DAINOS

Klaipėdos choras „Aukuras“ (meno vadovas ir dirigentas Alfonsas Vildžiūnas)

Dalyvauja liaudies instrumentų orkestro Trimitatisinstrumentinė grupė (vadovas Anatolijus Tumanovas)

Programa: Jonas Tamulionis, Algirdas Martinaitis, Nijolė Sinkevičiūtė, Vytautas Miškinis, Vaclovas Augustinas.

Klaipėdos choro „Aukuras“ programą „Užmirštos dainos“ sudaręs ir diriguosiantis šio kolektyvo meno vadovas Alfonsas Vildžiūnas pasakoja: „Dešimtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje Lietuvos chorai aktyviai dalyvaudavo tarptautiniuose chorų konkursuose. Į konkurso programą reikėdavo įtraukti šiuolaikinį savo šalies kompozitoriaus kūrinį. Lietuvos kompozitoriai tuo laikotarpiu kūrė nemažai chorinės muzikos. Tai buvo Jonas Tamulionis, Algirdas Martinaitis, Nijolė Sinkevičiūtė, Vytautas Miškinis, Vaclovas Augustinas ir kiti autoriai. Kompozicijos, kuriamos chorų konkursams, yra gana sudėtingos, ne visiems chorams įmanoma jas atlikti, todėl po kurio laiko jos užsimiršo. Tačiau tai yra chorinės muzikos pakilimo laikotarpio kūriniai, verti prisiminti ir skambėti koncertų salėse.“

Klaipėdos koncertų salėje reziduojantis choras „Aukuras“ susikūrė 1993 metais. Kolektyvas yra keturiolikos tarptautinių konkursų laureatas. Dauguma šių konkursų buvo laimėti minėtuoju laikotarpiu, kuris sutapo su pirmaisiais atkurtos Lietuvos Nepriklausomybės metais ir pasižymėjo svariais tiek chorinės muzikos kūrybos, tiek atlikimo pasiekimais tarptautiniu mastu.

Bilietai – 11,20 Eur | Taikomos nuolaidos

Vytauto Petriko nuotr.

Birželio 9 d. 18.30 val.

NEUROLOGINĖ OPERA „VYRAS, KURIS PALAIKĖ SAVO ŽMONĄ SKRYBĖLE“

Kompozitorius Michael Nyman
Libreto autoriai: Christopher Rawlence, Michael Morris ir Michael Nyman
Režisierius Žilvinas Vingelis
Režisieriaus asistentė, judesio konsultantė Gintarė Šmigelskytė
Dailininkė Paulina Simutytė
Lėlių meistras-butaforas Martynas Lukošius
Šviesų dailininkas Tomas Klimas
Animacijų autorė Dovilė Gecaitė
Vaizdo projekcijų autorius Kornelijus Jaroševičius, asistentas Nidas Kaniušas
Solistai: Gunta Gelgotė (sopranas), Mindaugas Zimkus (tenoras), Kšištof Bondarenko (bosas)
Klaipėdos kamerinis orkestras (meno vadovas Mindaugas Bačkus)
Indrė Baikštytė (fortepijonas)
Gabrielė Ašmontaitė (arfa)
Dirigentas Martynas Staškus
Koprodiuseriai: ,,Kosmos Theatre“, Teatras ,,Utopia“, partneris – LMTA.

Į Klaipėdos koncertų salės sceną sugrįžta pasaulinio garso britų kompozitoriaus Michaelo Nymano opera „Vyras, kuris savo žmoną palaikė skrybėle“! Jos pastatymui savo kūrybines pajėgas sujungė ,,Kosmos Theatre“, teatras ,,Utopia“ ir Klaipėdos koncertų salė. Praėjusį rugsėjį minėtos šiuolaikinės operos lietuviška premjera prasidėjo festivalis „Permainų muzika“, žymėjęs ir naujo KKS koncertinio sezono startą.

Britiškojo minimalizmo atstovas, pripažintas kino ir teatro muzikos autorius M. Nymanas operą sukūrė remdamasis britų neurologo ir neuropsichologo Oliverio Sackso to paties pavadinimo knyga. Kūrinį galima pavadinti medicinine-muzikine pagrindinio herojaus-paciento, turinčio vizualinę agnoziją (arba „mentalinį aklumą“) ligos tyrimo istorija. Pagrindinį veikėją ligoje gelbsti muzika – būtent garsai ir melodijos padeda jam atpažinti aplinkinį pasaulį ir jame gyventi.

O. Sacksas apie M. Nymano operą sako: „Tikrasis jos herojus neabejotinai yra muzika – muzikos galia integruoti, organizuoti, sumegzti sujauktą pasaulį ir suteikti jam prasmę. Tai yra tikrų tikriausia neurologinė opera. Pirmoji tokia muzikos istorijoje.“

Operos režisierius, ,,Kosmos Theatre” meno vadovas Žilvinas Vingelis teigia: ,,Šios kamerinės operos sceninė versija – tai vizualinė ir garsinė laike kintanti gyvoji instaliacija, įtraukianti į savo pasakojimą gyvą muzikinį atlikimą, solistų darbą, lėlių teatro bei videotransliacijos sprendimus. Siužetas, tyrinėjantis garso ir vaizdo percepciją bei mentalinį aklumą, siūlo pažvelgti į sceninį veiksmą nemonumentaliai, mobiliai, kameriškai, dinamiškai, netgi siurrealiai. Operos siužete nėra nieko, kas įprasta klasikinių operų siužetams, o į metaforines aukštumas O. Sackso istoriją perkeliantis didingas M. Nymano minimalizmas kreipiasi į tą žmogiškosios būties dalį, kuri mumyse priima ir suvokia aplink esančią tikrovę. Kuo mes tampame, kai mūsų protas pasaulį ima priimti kitaip, nei jį priima aplinkiniai? Ar tikrovė yra viena visiems, ar kiekvienas matome savąjį tikrovės atvaizdą?“

Bilietai – 19,20 Eur | Taikomos nuolaidos

Dirigentas Ričardas Šumila. Vytauto Petriko nuotr.

Birželio 17 d. 18.30 val.

APSAUGANTI SKRAISTĖ

Sezono pabaigos koncertas

Klaipėdos kamerinis orkestras (meno vadovas Mindaugas Bačkus)

Šiaulių kamerinis orkestras „Camerata Solaris“ (meno vadovas Vilhelmas Čepinskis)

Solistė Kornelija Kupšytė (violončelė)

Dirigentas Ričardas Šumila

Vaizdo projekcijos autorius Vladas Šerstobojevas

Programa: Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, Vidmantas Bartulis, John Tavener.

Klaipėdos koncertų salės XVIII koncertinio sezono pabaigos koncertas pirmiausia ypatingas tuo, kad scenoje susitiks trys iškilūs Lietuvos muzikai – dirigentas Ričardas Šumila (aplinkybėms susiklosčius jis keičia dirigentą Modestą Pitrėną), Vilhelmas Čepinskis ir Mindaugas Bačkus. Koncerte pasirodys du orkestrai: tai Klaipėdos kamerinis orkestras, vadovaujamas M. Bačkaus, ir Šiaulių kamerinis orkestras „Camerata Solaris“, kuriam vadovauja V. Čepinskis. Abu meno vadovai, pasak M. Bačkaus, sudarė retai girdimų, tačiau itin kultūrai reikšmingų kūrinių programą. „Ne tik sudarė, bet ir pritaikys ją didesniam orkestrui. Juk du styginių orkestrai – tai jau beveik 40 žmonių. Todėl būtent šia proga V. Čepinskis intensyviai dirba prie Mikalojaus Konstantino Čiurlionio styginių kvarteto orkestruotės ir adaptacijos styginių orkestrui. O programoje skambėsiantis Vidmanto Bartulio kūrinys – tai  prisiminimas apie šį nuostabų kompozitorių, mūsų kolegą ir bičiulį. 

Koncertą vainikuos išskirtinis britų autoriaus Johno Tavenerio opusas „Apsauganti skraistė“, kuriame solo violončele gros Klaipėdos jaunosios kartos violončelininkė Kornelija Kupšytė. Ji yra  ne tik talentinga ir charizmatiška atlikėja, Klaipėdos kamerinio orkestro violončelių grupės koncertmeisterė, bet ir savitą braižą turinti jaunoji menininkė, kuri šiemet baigia magistrantūros studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Skirtingų kartų menininkų bendrystė yra vienas veiksmingiausių ir svarbiausių meninio vystymosi ir tobulėjimo aspektų, – pasakoja koncertinės programos iniciatorius M. Bačkus. – Programai diriguos charizmatiškas dirigentas R. Šumila, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vyr. dirigentas, su kuriuo Klaipėdos kamerinis orkestras dar niekada anksčiau nekoncertavo.“ 

J. Tavenerio „Apsauganti skraistė“, tikėtina, taps emocine dviejų orkestrų atliekamos programos kulminacija. Kaip rašė kūrinio autorius, „jame mėginau apčiuopti bent nedidelę dalelę kone kosminės Dievo Motinos galios. Dievo Motiną kūrinyje vaizduoja violončelė, per visą kūrinį ji nė akimirkai nenustoja dainuoti. Styginius instrumentus galima įsivaizduoti kaip gigantišką jos nesibaigiančios giesmės išplėtimą“. 

J. Tavenerio muziką lydės specialiai jam sukurta Vlado Šerstobojevo vaizdo projekcija. 

Bilietai – 14 Eur | Taikomos nuolaidos

Koncertinis sezonas salėje baigiasi, tačiau įstaigos veikla tęsiasi, tik persikelia į atvirą erdvę. Birželio 24 dieną Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelyje vyks Klaipėdos kariliono festivalis, o nuo birželio 29-osios – Vasaros koncertų ciklas šalia Klaipėdos koncertų salės esančio parko estradoje. Iki vasariškų muzikinių susitikimų!

Klaipėdos koncertų salės informacija

Leave a Reply