Klaipėdos kamerinis orkestras, pianistė G. Gedvilaitė ir prancūzų violončelininkas F. Pons atliks temperamentingą R. Šumano kūrinių programą

Klaipėdos kamerinis orkestras, vadovaujamas meno vadovo Mindaugo Bačkaus, kviečia į paskutinį pasirodymą salėje šiame koncertiniame sezone. Klausytojai kviečiami išgirsti naują programą birželio 10 dieną 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje. Kolektyvas programą dedikuoja vokiečių kompozitoriaus Roberto Šumano (vok. Schumann) gimimo metinėms. Koncerte skambės trys autoriaus kūriniai, kuriuos kartu su orkestru gros Vokietijoje reziduojanti pianistė Guoda Gedvilaitė ir prancūzų violončelininkas Florianas Pons.

Guoda Gedvilaitė ir Florianas Pons. Organizatorių archyv. nuotr.
Guoda Gedvilaitė ir Florianas Pons. Organizatorių archyv. nuotr.

Kviečia dalytis geromis emocijomis

„Mes švenčiame Šumano gimimo metines, tad ir šis renginys bus šventiškas. Koncerto interpretaciją atliksime pakiliai, šventiškai, įdėsime daug meilės. Ir tai nėra vien Šumano natos, tai yra visa istorija – meilės, kurios niekada nebus per daug, istorija“, – atskleidžia G. Gedvilaitė.

Pianistė pasakoja, kad R. Šumano kūrybą pažino per Klarą Šuman, kai prieš daug metų gavo užsakymą išmokti kelis jos kūrinius.

„R. Šumano Koncertas fortepijonui ir orkestrui parašytas vos metams praėjus po jo ir Klaros vestuvių, pačiu aistringiausiu jų meilės laikotarpiu. Interpretuoju jį tarsi dviejų kūnų (tuo pačiu, fortepijono ir orkestro) susijungimą. Fortepijonas su orkestru yra tiek susipynę, kad neįsivaizduojami vienas be kito. Tai tikras meilės kūrinys“, – pasakojo G. Gedvilaitė. Bus atliekama ir kūrinio versija su styginių orkestru, kurią aranžavo Džeremis Liu. 

Kaip solistas koncerte pasirodys ir prancūzų violončelininkas Florianas Pons, 2019 metais II-ajame Tarptautiniame Klaipėdos violončelės konkurse laimėjęs Klaipėdos kamerinio orkestro simpatijų prizą. Violončelininkas atliks R. Šumano Koncerto violončelei ir orkestrui solo partiją. Skambės kūrinio versija su styginių orkestru, kurią aranžavo Artūras H. Lilienthal.  

Siekė tapti pianistu virtuozu

Robertas Šumanas buvo vienas žymiausių XIX amžiaus kompozitorių romantikų, talentingas pianistas ir įtakingas muzikos kritikas. Jis siekė tapti pianistu virtuozu, tačiau po rankos traumos atsisakė šio tikslo ir paniro į kūrybą bei muzikos kritiką. Leipcige su keliais bendraminčiais jis leido „Naująjį muzikos laikraštį“ (vok. Neue Zeitung für Musik), kuriam daug straipsnių rašė pats, prisidengęs Florestano, Euzebijaus, Raro ir kitais slapyvardžiais.

R. Šumanas buvo vedęs savo mokytojo dukrą Klarą Vyk, kuri tapo jo gyvenimo ir kūrybos mūza, aistringa daugelio jo kūrinių įkvėpėja, atlikėja bei propaguotoja.

Kompozitorius sukūrė daug programinių pjesių ir sujungė jas į ciklus. Vienas tokių ciklų yra „Vaikų scenos“, kuriuo prasidės koncerto „Dedikacija Robertui Šumanui“ programa. Fortepijonui parašytą kūrinį klausytojai išgirs Klaipėdos kamerinio orkestro interpretacijoje – skambės Džošua Chloe sukurta jo versija styginių orkestrui. 

Klaipėdos kamerinis orkestras. Vytauto Dranginio nuotr.
Klaipėdos kamerinis orkestras. Vytauto Dranginio nuotr.

Pripažinti muzikai

G. Gedvilaitė yra aktyvi R. Šumano ir jo žmonos Klaros Šuman kūrybos propaguotoja Vokietijoje ir Lietuvoje. Pianistė yra baigusi Nacionalinę M. K. Čiurlionio menų mokyklą ir Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, studijas tęsė Vokietijoje. Frankfurte prie Maino ji baigė Muzikos ir vaizduojamojo meno aukštąją mokyklą, kurioje dabar dėsto. Aktyviai koncertuojanti pianistė dažnai pasirodo ir gimtojoje Lietuvoje, o kolegas iš Lietuvos noriai įtraukia į savo kūrybinius sumanymus Vokietijoje. 2019 metų vasarį G. Gedvilaitės iniciatyva ten įvyko Klaipėdos kamerinio orkestro koncertinis turas. Su šiuo kolektyvu pianistė jau ne kartą muzikavo ir uostamiestyje.

Kitas koncerto solistas, F. Pons, yra dalyvavęs ir pelnęs prizus (tarp jų ir I-ąsias vietas) tarptautiniuose konkursuose. Violončelininkas studijuoja Paryžiaus nacionalinėje aukštojoje šokio ir muzikos konservatorijoje.

Klaipėdos koncertų salės informacija

Leave a Reply