Klaipėdos kamerinis orkestras – pakeliui į Italiją

Įpusėjus gegužei Klaipėdos kamerinis orkestras išvyks į koncertinį turą Italijoje. Prieš iškeliaudamas jis kviečia klaipėdiečius paklausyti gastrolėse skambėsiančių kūrinių. Programa „Klaipėdos kamerinis orkestras pakeliui į Italiją“ bus pristatyta 2022 m. gegužės 5 d. 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje.

Klaipėdos kamerinis orkestras. Vytauto Petriko nuotr.
Klaipėdos kamerinis orkestras. Vytauto Petriko nuotr.

Koncerte atliks A. Vivaldi kūrinius

Būsimame koncerte Klaipėdos kamerinis orkestras ir trys solistai sujungs itališkojo baroko ir šiandienos kompozitorių muzikinius kūrinius. Du pagrindiniai akcentai – venecijietiško baroko genijus Antonio Vivaldi ir dabarties kompozitorių kūryba. Visa pirmoji koncerto dalis bus skirta šio baroko genijaus kūrybai. Klausytojai išgirs tris koncertus fleitai, styginiams ir klavesinui bei tris orkestrinius kūrinius.

A. Vivaldiį muzikinės kultūros istoriją įėjo kaip instrumentinio koncerto žanro kūrėjas, orkestrinės muzikos pradininkas. Daugelis jo instrumentinių kūrinių turi programinius subtitrus, tarp kurių vyrauja nuotaiką arba vaizdinius momentus apibūdinantys pavadinimai.

Dabarties autorių opusai

Giuseppe Nova. KKS archyvo nuotr.
Giuseppe Nova. KKS archyvo nuotr.

Antroje koncerto dalyje skambės Italijoje gyvenančios Justės Janulytės kompozicija „Vėjo arfa“ klavesinui ir styginiams. Kūrinys buvo sukurtas 2018 metais T. Manno festivalio užsakymu, kur jo premjerą pristatė Klaipėdos kamerinis orkestras. „Rašydama iš anksto žinojau, kad mano kūrinyje turėtų skambėti klavesinas ir styginiai. O vėjo arfa juk susijusi su Nida, pajūriu. Nežinojau, ar Kuršių nerijoje šis instrumentas yra, tačiau tokiame vėjuotame krašte jis, manau, puikiai skambėtų. Mano kūrinys yra vėjo arfos metafora“, – teigia kompozitorė.

Kitas lietuviškas akcentas būsimo koncerto programoje – kompozitoriaus ir violončelininko Alvydo Malcio „Izabelės sapnas“ violončelei ir styginiams. Anūkei Izabelei parašytame kūrinyje autorius panaudojo Franzo Schuberto sonatos „Arpegione“ I dalies motyvą. Italų šiuolaikinei muzikai atstovaus virtuoziškas kompozitoriaus ir dirigento Roberto Mollineli opusas „Twin Legends“, sukurtas taip pat violončelei ir styginiams. Programą baigs lenkų avangardisto Wojciecho Kilaro „Orawa“, kurios muzikos veržlumas ir intensyvumas byloja didžiulę kompozitoriaus aistrą Tatrų kalnams.

Scenoje gros trys solistai

Nijolė Dorotėja Beniušytė. KKS archyvo nuotr.
Nijolė Dorotėja Beniušytė.
KKS archyvo nuotr.

Apie italų fleitininką Giuseppe Nova entuziastingai rašė daugelio užsienio šalių spauda. „The Washington Post“ jo pasirodymą įvardino „žavingu“, italų „Il Giornale“ apibūdino kaip „stebuklingo virtuoziškumo pasirodymą“. „Muzikinis menas jo tobulybėje“,  – teigė Nice Matin (Prancūzija). Solistas aktyviai koncertuoja nuo Europos iki Azijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų koncertų salių.

Antroji solistė – klavesinininkė Nijolė Dorotėja Beniušytė. Baigusi studijas Lietuvoje ir Čekijoje, tolimesnį profesinio tobulėjimo ir kūrybinės raiškos kelią ji tęsia Italijoje. Jau 14 metų entuziastinga muzikė aktyviai tiesia bendradarbiavimo tiltus tarp Lietuvos ir Italijos.

Trečiasis solistas – unikalaus meninio mąstymo violončelininkas, Klaipėdos kamerinio orkestro meno vadovas Mindaugas Bačkus. Jo muzikinių interesų horizontai nepaprastai platūs: nuo baroko iki šiuolaikinių opusų, nuo tradicinio violončelės skambesio iki elektroakustinių eksperimentų ir dalyvavimo teatro projektuose.

Klaipėdos koncertų salės informacija

Leave a Reply