Klaipėdoje – pianistės Claros Schumann salonas

2020 m. sausio 8 d. 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje vyks programa „Claros Schumann salonas. Širdies istorijos”. Koncerte vieną talentingiausių ir ryškiausių Romantizmo epochos vokiečių pianisčių ir kompozitorių Clarą Schumann įkūnys ryškiomis muzikinėmis idėjomis ir išskirtiniu jų atlikimu pasižyminti pianistė Guoda Gedvilaitė.

1_Clara_Shuman_Gedvilaite_Bazaras_foto_Rolana_Kunske

„Claros Schumann salonas“: pianistai Guoda Gedvilaitė ir Motiejus Bazaras. Rolanos Kunskės nuotr.

„Claros Schumann salonas” – tai kūrybingosios pianistės G. Gedvilaitės įkvėptas koncertų ciklas, į vieną visumą sujungiantis muziką, literatūrą, dailę ir teatrą. Jis nukelia klausytoją į XIX amžių, kurio salone susitinka kompozitoriai, rašytojai, aktoriai, dailininkai. Istorinius personažus įkūnija šių dienų mūsų šalies muzikinio pasaulio asmenybės.

„Savo muzikiniame kelyje ilgai ieškojau kelrodės žvaigždės. Man visuomet viskas yra nauja ir įdomu, laukiu naujų iššūkių, muzikinių užduočių ir meniškų jų sprendimų. Groti kompozitoriaus kūrinį – reiškia visapusiškai pasinerti į jo gyvenimą”, – viename interviu pasakojo G. Gedvilaitė. Pradėjusi gilintis į Claros muziką, ji daug skaitė apie šią pianistę ir kompozitorę, gilinosi į jos jaunystės dienoraščius, laiškus. Taip prieš kelerius metus Guodos iniciatyva gimė „Claros Schumann salonai”, kuriuose ji kartu su publika nusikelia į XIX a. ir muzikuoja su savo brangiais draugais ir kolegomis.

1_V_Cepinskis

Smuikininkas Vilhelmas Čepinskis. KKS archyvo nuotr.

Klaipėdos koncertų salės publika jau turėjo galimybę išgirsti dvi šio ciklo programas: 2017 metų birželį skambėjo „Kolegos – konkurentai. Pianistų varžybos”, o tų pačių metų gruodį – „Valso triumfas”. Šiemet klausytojų dėmesio lauks nauja „Claros Schumann salono” programa „Širdies istorijos”.

Pirmoji salono dalis vyks Diuseldorfe, Schumannų namuose, kur talentinga pianistė ir kompozitorė Clara Schumann draugams ir svečiams organizuodavo muzikinius vakarus. Kaip tik šiuose namuose užsimezgė ilgametė Schumannų draugystė su kompozitoriumi Johannesu Brahmsu.

Antrojoje salono dalyje persikelsime į Frankfurtą prie Maino, kur Clara keletą metų gyveno ir dirbo Frankfurto konservatorijoje. Tuo metu ji intensyviai koncertuodavo su savo ilgamečiu scenos partneriu vengrų kilmės smuikininku Josephu Joachimu. Būtent šie du muzikai – Brahmsas ir Joachimas buvo jos brangiausi ilgamečiai draugai, kurie ne tik džiugino ir praturtino vieni kitus nuostabiu muzikavimu, tačiau ir visuomet buvo šalia sunkiausiomis jos gyvenimo akimirkomis. O vokiečių violončelininkas Robertas Hausmanas su J. Brahmsu buvo neišskiriami muzikos partneriai.

1_Gleb_Pysniak

Violončelininkas Glebas Pyšniakas. KKS archyvo nuotr.

Minėtus XIX amžiaus muzikus koncerte įkūnys Guoda Gedvilaitė – Clara Schumann (fortepijonas), Motiejus Bazaras – Johannesas Brahmsas (fortepijonas), Vilhelmas Čepinskis – Josephas Joachimas (smuikas), Glebas Pyšniakas – Robertas Hausmannas (violončelė).

G. Gedvilaitės nuomone, „per muziką galima ir reikia daryti gerus, naudingus darbus, nešančius žinias ir šviesą. Clara – moderni XIX a. moteris – išsikovojo garbės statusą visuomenėje ir scenoje, visiškoje vyrų kulto epochoje. Mano gyvenimo uždavinys yra edukuoti jaunimą per muziką, apsaugant jį nuo visiško pasinėrimo į skaitmenines „juodąsias skyles”, bendrauti su žmonėmis per šį aukštąjį meną, suteikiant peno sielai, žinių ir įdomių faktų sąmonei”.

Šios programos antroji pavadinimo dalis „Širdies istorijos” atskleis menininkų tarpusavio santykius ir liudys apie tai, kad išmintingosios C. Schumann širdis, mintys, jausmai iki gyvenimo pabaigos buvo skirti J. Brahmsui ir vyro Roberto Schumanno atminimui.

Maloniai kviečiame apsilankyti „Claros Schumann salone” ir išgirsti jaudinančias „Širdies istorijas”!

Klaipėdos koncertų salės informacija

Leave a Reply