„Kitas rakursas” su Janu Krzysztofu Broja

Festivalio „Salve Musica” koncertų maratoną gruodžio 14 d., penktadienį, 18.30 val. pratęs pripažintas lenkų pianistas Janas Krzysztofas Broja. Jis dažnai vadinamas vienu ryškiausių Lenkijos pianistų. Puikaus įvertinimo J. K. Broja susilaukė ir gimtinėje: po puikiai pavykusio rečitalio Varšuvos filharmonijoje recenzijos pavadinimas buvo „Maestro”.

Broja

Janas Krzysztofas Broja. Organizatorių archyvo nuotr.

J. K. Broja, studijavęs Frankfurte prie Maino, Hanoveryje ir Varšuvoje, yra pelnęs daug apdovanojimų tarptautiniuose pianistų konkursuose. Po to, kai 1999 m. Vilniuje, Tarptautiniame M. K. Čiurlionio pianistų konkurse, atlikėjas laimėjo pirmąją vietą, Lietuvos spauda jį pavadino „pianistu iš dvidešimt pirmojo amžiaus”. Su dideliu dėmesiu ir susižavėjimu publika tuomet sakydavo: „Groja Broja!” 2017 metų pavasarį Broja sugrįžo į Vilnių ir atliko solinę programą perpildytoje „Vaidilos” teatro salėje. „Nesustabdomas Broja” – skelbė vienos jo koncerto recenzijos pavadinimas.

Pastaraisiais metais atlikėjas intensyviai koncertuoja: rengia rečitalius Europoje, Artimuosiuose Rytuose ir Pietų Amerikoje. Klaipėdoje jis koncertuos pirmąjį kartą.

J. K. Brojos rečitalio „Kitas rakursas” programoje skambės įvairių stilių ir laikotarpių kūryba: Domenico Scarlatti, Johannesas Brahmsas, Claude Debussy, Frédéricas Chopinas, Sergejus Rachmaninovas. Viename interviu pianistas teigė: „Visos partitūros, natos yra skirtos tam, kad suprastume, ką su ta muzika daryti, bet mes, atlikėjai, visada susiduriame su dilema – ar apie muziką reikia galvoti, ar ją jausti? Antai L. van Beethovenas gyveno prieš daug metų, bet kaip jis galėtų būti į mus panašus? Aš stengiuosi kompozitorių įsileisti kaip galima giliau ir kaip galima arčiau su juo susipažinti, o tuomet publikai pateikiu mūsų bendrą kūrybinį darbą.”

Paklaustas, kodėl pasirinko muziko kelią, J. K. Broja yra sakęs: „Muzika svarbi daugelio žmonių gyvenime, žmonėms ji reikalinga dėl daugelio priežasčių. Kai kurie žiūri į ją itin rimtai, kiti – kiek paprasčiau. Vis dėlto kadangi muziką myliu labiau nei daugelį kitų dalykų, o mano gyvenime ji užima svarbią vietą, tokią profesiją pasirinkau natūraliai.”

Jeigu savo gyvenimą reikėtų apibūdinti vienu muzikiniu kūriniu – koks tai būtų kūrinys? Pianisto nuomone, „čia labiausiai tiktų mano paties kūrinys arba improvizacija. Vis dėlto aš nekuriu, o improvizacijos egzistuoja tik jų atlikimo metu. Tokiu atveju, manau, artimiausia būtų S. Rachmaninovo sonata Nr. 2. Ji man artima ne tik pagal savo pobūdį, bet veikiausiai dėl to, kad šiame Rachmaninovo kūrinyje susieju mano individualiai suvokiamą šio kūrinio versiją, dvi esamas originalias ir keletą skirtingų V. Horowitzo versijų. Ši sonata padeda patirti didžiausią autentiškumo pojūtį, tad galėčiau teigti, kad ji mane apibūdina”.

Klaipėdos koncertų salės informacija

Leave a Reply