Kariliono festivalio varpai skambės jubiliejų pasitinkančiai Klaipėdai

2022 m. birželio 24 d., penktadienį, Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelyje (Liepų g. 12) Klaipėdos kariliono festivalio varpai skambės ypatinga proga: jie sveikins 770-mečio jubiliejų pasitinkančią Klaipėdą!

Klaipėdos karilionas. Vytauto Petriko nuotr.
Klaipėdos karilionas. Vytauto Petriko nuotr.

Miestas gali pelnytai didžiuotis turėdamas unikalų varpų instrumentą – Klaipėdos karilioną. Aukštai ir plačiai sklindantys varpų garsai darniai įsilieja į uostamiesčio garsinį peizažą.  Jau 35 metus skambantis varpų instrumentas tapo miesto savitumo simboliu. Nesvarbu, ar lyja lietus, ar šviečia saulė, ar spigina šaltis – varpų muzika Klaipėdoje nenustoja skambėti!

Klaipėdos karilionas – tai vienas iš trijų didžiausių Lietuvoje esančių tokių muzikos instrumentų. Buvusio Klaipėdos centrinio pašto bokšte jis sumontuotas 1987 metais ir veikė iki 2006 metų, kai buvo pakeistas nauju. „Royal Eijsbauts“ varpų liejykloje Olandijoje pagamintą dabartinį instrumentą sudaro 48 varpai, kurių diapazonas – 4 oktavos. Bendras varpų svoris – 5 tonos, o su visomis konstrukcijomis jis siekia 10 tonų. Didžiausio ir sunkiausio varpo masė – 900 kilogramų. Taigi, karilionas yra pats galingiausias muzikos instrumentas, kurio garsas girdimas nutolus net kelis kilometrus.

Šių metų birželio 24-ąją vyksiantį IX Klaipėdos kariliono festivalį rengia Klaipėdos koncertų salė. Renginio programą sudaro keturi nemokami koncertai. Šiemet ypatingas dėmesys skiriamas klaipėdietiškai temai – naujų, specialiai festivaliui skirtų su Klaipėda susijusių autorių kūrinių pristatymui, klaipėdiečių atlikėjų meno sklaidai. Koncertų programas komentuos, kompozitorius ir atlikėjus kalbins muzikologė Veronika Janatjeva.

Varpų muzika girdima visame senamiestyje, tačiau geriausia jos klausytis Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelyje. Koncertai transliuojami dideliame ekrane, tad visi klausytojai gali ne tik girdėti, bet ir matyti varpinėje grojančius atlikėjus.

PROGRAMA

Karilionininkas Stanislovas Žilevičius. Vytauto Petriko nuotr.
Karilionininkas Stanislovas Žilevičius. Vytauto Petriko nuotr.

12 val. „VIDUDIENIO VARPAI“

Stanislovas Žilevičius (karilionas), Kęstutis Kačinskas (karilionas)

Beata Ignatavičiūtė (sopranas)

Edukacinio projekto „Atrask karilioną“ dalyviai: Ignas Vydeika (Klaipėdos S. Šimkaus konservatorija, karilionas, saksofonas), Vilius Aleinikovas (Nacionalinė M. K. Čiurlionio menų gimnazija, karilionas)

Programa: Balys Dvarionas, Zigmas Virkšas, Giedrius Kuprevičius, Remigijus Šileika (premjera), Kęstutis Kačinskas, Vydūnas, Johann Sebastian Bach / Charles Gounod, Fryderyk Chopin, Eugène Joseph Bozza (S. Žilevičiaus, J. Kačinsko aranžuotės).

Festivalio pradžią 12 valandą skelbs „Vidudienio varpai“, tradiciškai kalbinami klaipėdiečių karilionininkų. Vienas iš jų – Stanislovas Žilevičius. Didelę patirtį sukaupęs atlikėjas ištikimai tarnauja karilionui, skleidžia jo muziką jau daugiau nei trisdešimt metų. Jis dalyvauja kariliono muzikos festivaliuose Lietuvoje, koncertavo Europoje ir JAV.

Karilionininkas Kęstutis Kačinskas. Vytauto Petriko nuotr.
Karilionininkas Kęstutis Kačinskas. Vytauto Petriko nuotr.

Savo programose S. Žilevičius dažnai jungia karilioną su kitais instrumentais, yra grojęs kartu su orkestrais, chorais ir elektronika. Karilionininko repertuarą sudaro muzika nuo baroko iki šių dienų. Jis taip pat yra skambinimo karilionu metodinių leidinių, originalių kūrinių karilionui ir aranžuočių autorius.

Atlikėjo programoje suskambės ir klaipėdiečių autorių kūryba. Bus atlikta Lietuvos kompozitorių sąjungos užsakymu sukurto naujo Remigijaus Šileikos kūrinio „Mozaika“ premjera ir prieš 21-erius metus amžinybėn iškeliavusio Zigmo Virkšo kompozicija „Saulelė raudona“.

Kęstutis Kačinskas taip pat yra ilgametis ir patyręs Klaipėdos karilionininkas. Jis kasmet šiuo instrumentu sugroja apie 50 koncertų. Atlikėjas jau surengė per 60 kariliono koncertų Vokietijoje, Olandijoje, Danijoje, JAV. K. Kačinskas taip pat rašo ir aranžuoja kūrinius karilionui bei dirba Klaipėdos choro „Aukuras“ chormeisteriu. Šiame koncerte karilionininkas atliks ir savo kūrinį „Jūros žaidimai“.

Nuo 2019 m. rudens Klaipėdos koncertų salė vykdo edukacinį projektą „Atrask karilioną“, kuris suteikia galimybę gabiausiam muziką studijuojančiam jaunimui iš arčiau pažinti karilioną ir išmokti juo groti. Projekte šiuo metu dalyvauja Ignas Vydeika (Klaipėdos S. Šimkaus konservatorija) ir Vilius Aleinikovas (klaipėdietis, dabar tęsiantis mokslus Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų gimnazijoje). S. Žilevičius jau ketvirtus metus jiems veda skambinimo karilionu pamokas. Projekto dalyviai taip pat pasirodys festivalio atidarymo koncerte.

Karilionininkas Toru Takao. Vytauto Petriko nuotr.
Karilionininkas Toru Takao. Vytauto Petriko nuotr.

15 val. „POPIETĖS VARPAI“

Toru Takao (karilionas, Japonija / Vokietija)

Programa: Go Okawa, Kosaku Yamada, Rentaro Taki, Kengyo Yatsuhashi, Kengyo Yatsuhashi, Joe Hisaishi, John Williams, Naoto Omasa, John Williams (karilionas ir elektronika).

Popietės varpų“ koncerte išgirsime karilionininko Toru Takao parengtą programą. Japonų kilmės dabar Vokietijoje reziduojantis atlikėjas studijavo karilioną Utrechtto konservatorijoje (Olandija). T. Takao dalyvavo tarptautiniuose kariliono konkursuose ir juose laimėjo prizines vietas.

Šiuo metu atlikėjas gyvena Wuppertalyje, kur kartu su karilionininke žmona Katarzyna rengia kariliono muzikos koncertus. 2015 metais jie pradėjo organizuoti Kariliono muzikos festivalį „Emmericher Glocken Sommer“. 2016 m. karilionininkų pora koncertavo Klaipėdos kariliono festivalyje. T. Takao yra Vokietijos kariliono asociacijos narys. Kartu su kolegomis japonais jis įkūrė Kariliono meno asociaciją Japonijoje, pirmąją tokio pobūdžio organizaciją Azijos žemyne, siekiančią inspiruoti ir kurti kariliono kultūrą Japonijoje.

Savo solinio pasirodymo programą T. Takao paskyrė Japonijos ir Lietuvos diplomatinių santykių užmezgimo 100-mečiui. Joje bus paminėtas Chiune Sugihara – Japonijos diplomatas, konsulinis pareigūnas, 1939–1940 m. rezidavęs Kaune kaip Japonijos imperijos vicekonsulas. Antrojo pasaulinio karo metais jis padėjo žydams pabėgti iš Europos, išduodamas tranzitines Japonijos vizas. 

T. Takao koncerte atliks beveik vien tik japonų autorių kūrinius karilionui ir elektronikai. Keli iš jų buvo specialiai sukurti šiai programai. Taip pat skambės atlikėjo aranžuoti kūriniai, kuriuose atsispindi jo gimtosios šalies muzikinės kultūros bei nuostabios gamtos vaizdai.

Karilionininkas Jan Verheyen. KKS archyvo nuotr.
Karilionininkas Jan Verheyen. KKS archyvo nuotr.

18 val. „VAKARO VARPAI

Jan Verheyen (karilionas, Belgija)

Programa: Antonio Vivaldi, Amilcare Ponchielli, George Gershwin, Lou Reed, Richard Rodgers / Lorentz Hart, Bob Dylan, Coldplay, The Beatles, John Miles (karilionas ir elektronika).

18 valandą pasigirs „Vakaro varpai“, kuriuos kalbins pirmą kartą Klaipėdoje pasirodysiantis karilionininkas iš Belgijos Janas Verheyenas. Pasaulyje jis garsėja savo novatoriškais projektais, kuriuos pristato pavadinimu „Bells Lab“.

„Bells Lab“ – tai J. Verheyeno kūrybinė laboratorija, kurioje atlikėjas eksperimentuoja su varpų muzika įvairiuose kontekstuose, tyrinėdamas, kokia muzika geriausiai atliepia skirtingus publikos poreikius ir pomėgius, išmėgindamas skirtingus varpų muzikos žanrus ir jų derinius su kitomis meninės raiškos formomis – teatru, šokiu, menine edukacija ir įvairiausiomis pramogomis. Kad galėtų įgyvendinti visus savo sumanymus, karilionininkas įsigijo mobilų instrumentą, kuriuo galima skambinti įvairaus pobūdžio projektuose ir patalpose, ir lauke. Savo pasirodymuose jis taip pat išmėgina įvairius koncertinio atlikimo formatus, kuriuose karilionas derinamas su elektronika ar fortepijonu, liaudies muzika, smuiku, džiazo trio ar bigbendu.

J. Verheyenas ypač laukiamas savo gimtosios Belgijos ir užsienio koncertų salėse bei renginiuose. Jis dėsto kariliono specialybę Karališkojoje kariliono mokykloje Mechelene ir dar dviejose muzikos mokyklose, taip pat inicijavo edukacinį projektą vidurinėms mokykloms, kurio metu apie 800 moksleivių turėjo galimybę žaidybine forma susipažinti su karilionu. J. Verheyenas visoje šalyje veda kūrybines dirbtuves, kuriose moko groti šerdiniais ir vamzdiniais varpais, diriguoja rankinių varpų ansambliui „Bellness“.

Savo koncerto programą atlikėjas komentuoja taip: „Šio koncerto tema – laikas, suvokiamas pačia plačiausia prasme: tai ir laiko tėkmė, ir praėjusio laiko nostalgija, ir metų laikų, dienos ir nakties kaita. Kadangi laikas yra reliatyvus dalykas, šiame koncerte irgi galime nevaržomai šokinėti nuo klasikos prie džiazo ar populiariosios muzikos. Girdėsite karilioną tiek skambant solo, tiek papildytą pritariamaisiais elektronikos takeliais.“

Karilionininkė Monika Kaźmierczak. KKS archyvo nuotr.
Karilionininkė Monika Kaźmierczak. KKS archyvo nuotr.

21 val. „NAKTIES VARPAI“

Monika Kaźmierczak (karilionas, Lenkija)

Klaipėdos kamerinis orkestras

Meno vadovas Mindaugas Bačkus

Dalyvauja Ingrida Spalinskaitė-Kurienė (mušamieji)

Dirigentas Tomas Ambrozaitis

Programa: Nijolė Sinkevičiūtė (premjera), Katarzyna Kwiecień-Długosz (premjera),Marti Carreras, Paweł Mykietyn, Krzysztof Falkowski, Elżbieta Sikora.

„Nakties varpai“ jau temstant vainikuos festivalio programą. Kariliono partiją šiame koncerte atliks Monika Kaźmierczak, kurią jau gerai pažįstame iš ankstesnių Klaipėdos kariliono festivalių. Ši kūrybinga atlikėja yra kelių tarptautinių konkursų laureatė, aktyviai koncertuojanti Olandijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, Lietuvoje, JAV ir kitur. Ji aktyviai inicijuoja naujų kūrinių karilionui sukūrimą ir noriai juos atlieka tiek savo šalyje, tiek užsienyje. Keletą metų ji buvo Lenkijos kariliono asociacijos prezidentė. Monika dėsto Gdansko muzikos akademijoje, inicijuoja ir rengia kariliono festivalius Gdanske. 2021 m. karilionininkei buvo įteiktas aukščiausias Gdansko miesto kultūros apdovanojimas „Splendor Gedanensis“.

Beje, šiame prie Baltijos jūros išsidėsčiusiame viduramžiškame uostamiestyje yra net 3 varpų instrumentai. Vienas iš jų – mobilus keliaujantis karilionas – 2016 metais buvo atvykęs ir į Klaipėdą.

Dirigentas Tomas Ambrozaitis. Vytauto Petriko nuotr.
Dirigentas Tomas Ambrozaitis. Vytauto Petriko nuotr.

M. Kaźmierczak skambins lenkų kompozitorių Paweło Mykietyno, Krzysztofo Falkowskio, Elżbietos Sikoros kūrinius karilionui solo. Tačiau didžiausia programos intriga bus karilionui ir Klaipėdos kameriniam orkestrui skirtų kūrinių premjeros. Kariliono bokšte muzikuojančios M. Kaźmierczak ir šalia Laikrodžių muziejaus pastatytoje scenoje grojančio orkestro darnų skambėjimą valdys klaipėdietis dirigentas Tomas Ambrozaitis. Mušamaisiais instrumentais gros klaipėdietė Ingrida Spalinskaitė-Kurienė.

Minėtų atlikėjų interpretacijoje suskambės kelių lietuviškų kūrinių premjeros, atsiradusios glaudžiai bendradarbiaujant su Lietuvos kompozitorių sąjunga. Prisidėję prie kvietimo gausinti lietuviškos kariliono muzikos repertuarą, šiemet naują kompoziciją specialiai festivaliui parašė su Klaipėda susijusi kūrėja Nijolė Sinkevičiūtė. Naują kūrinį karilionui ir orkestrui pristatys ir lenkų autorė Katarzyna Kwiecień-Długosz. Taip pat išgirsime ispano Marti Carreras kūrinio „Caelesti Lumine“ lietuvišką premjerą.

Koncertus veda muzikologė Veronika Janatjeva.

Visi koncertai nemokami.

Klaipėdos koncertų salės informacija

Leave a Reply