Jurgio Karnavičiaus „Pokalbiai su Steinway”

„Kiekvienas aukščiausios klasės instrumentas – o būtent toks yra Steinway & Sons firmos fortepijonas – tarsi išskirtinė asmenybė. Jis inspiruoja mus begalinėms tobulo garso paieškoms, žavi nepakartojamu tembru, jautriai reaguoja į subtiliausius pianisto rankų prisilietimo niuansus. Tai tarsi žmogus, su kuriuo jauti sielos bendrumą, kurį supranti iš pusės žodžio”, – teigia pianistas Jurgis Karnavičius, pernai Hamburge išrinkęs būtent šį instrumentą Klaipėdos koncertų salei.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jurgis Karnavičius. KKS archyvo nuotr.

Ankstyvo pavasario vakarą – kovo 6 d., antradienį, 18.30 val. naujasis Steinway bus oficialiai pristatytas uostamiesčio publikai. Koncertas vyks KKS I a. fojė, kuri pastaruoju metu vis dažniau atlieka kamerinės koncertinės erdvės funkcijas.

J. Karnavičius savo rečitalio programą pavadino „Pokalbiai su Steinway” ir į ją sudėjo trijų visiškai skirtingų stilistikų kompozitorių kūrinius. Skambės didžiojo Vienos klasiko Ludwigo van Beethoveno vėlyvasis opusas „Šešios bagatelės op. 126″, unikalaus lietuvių genijaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio asmeninių dramų atspindys – V neatpažintas ciklas „Laiškai” ir vieno iš mūsų dienų ikonų – amerikiečių kompozitoriaus minimalisto Philipo Glasso 5 etiudai.

Įdomu tai, kad J. Karnavičius yra garsios muzikų dinastijos atstovas, jo senelis ir tėvas taip pat buvo Jurgiai. Senelis buvo kompozitorius, operų „Gražina”, „Radvila Perkūnas” autorius, tėvas – ilgametis Lietuvos muzikos ir teatro akademijos rektorius, pianistas. Tėvo vedamą fortepijono klasę dabartinėje Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje baigęs jauniausiasis Jurgis viename interviu yra sakęs, kad „svarbiausias impulsas, kurį jie suteikė, – atsakomybės jausmas. Stengiuosi daryti viską kaip galima geriau – kiek tuo metu galiu. Visuomet žinojau, kad esu šeimos su giliomis muzikinėmis tradicijomis atstovas. Todėl buvo natūralu, kad jas turiu tęsti. Niekuomet nesusimąsčiau, kad galėčiau užsiimti kuo nors kitu, o ne muzika. Jaučiau ypač gilų ryšį su tėvu. Man jis buvo ne tik mokytojas, bet ir labai brangus žmogus”.

Jau keletą metų J. Karnavičius yra LMTA fortepijono katedros vedėjas, profesorius, kurio rankose – gabiausių šalies pianistų profesinis rengimas. Jis dažnai veda interpretacijos seminarus, meistriškumo klases, dirba įvairiausių konkursų žiuri komisijose. Pats atlikėjas yra pelnęs apdovanojimus M. K. Čiurlionio pianistų konkurse Vilniuje (1978, I premija) ir tarptautiniuose konkursuose Vokietijoje, Austrijoje, JAV, Italijoje.

Tačiau J. Karnavičiaus tvarkaraščiuose – ne tik repeticijos, koncertai, pedagoginė veikla. Ne prasčiau už natas pianistas skaito žemėlapius, o visą laisvalaikį nuo 17 metų skiria orientaciniam sportui. Jam neabejingas buvo ir pianisto tėvas bei žmona – pripažinta operos solistė ir pedagogė Sigutė Stonytė. Dažnai į užsienyje vykstančias varžybas jis keliauja kartu su šeima – žmona Sigute ir dukra Laūra.

„Man orientacinis sportas – gyvenimo būdas”, – sako pianistas, kurį dažnai į Klaipėdą ir Lietuvos pajūrį atveda sportas. Tačiau šįkart jis čia atvyks koncertuoti naujuoju fortepijonu. Pasak J. Karnavičiaus, „Pokalbiai su Steinway” – tai trys pokalbiai, trys pasauliai. Muzika, nukelianti klausytoją į kosmoso platybes, kur kiekviena nata tampa brangakmeniu, skaidrinančiu mūsų sielas.

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Loreta Narvilaitė

Leave a Reply