Intriguojanti „Gitaros fiesta”

„Šįkart mes švęsime gitarą”, – teigia Klaipėdos kamerinio orkestro meno vadovas Mindaugas Bačkus, prieš kelerius metus inicijavęs pirmąją programą, nuo kurios prasidėjo atskiriems instrumentams dedikuojamų fiestų ciklas. Dabar atėjo eilė gitarai, vienam seniausių muzikos instrumentų, kurio stygų skambesys jaudina milijonus širdžių visame pasaulyje.

Baltijos_gitaru_kvartetas

Baltijos gitarų kvartetas. KKS archyvo nuotr.

„Gitaros fiesta” vyks vasario 9 dieną, penktadienį, 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje. Joje klausysimės su Klaipėdos kameriniu orkestru muzikuojančių pripažintų šio instrumento meistrų ir kylančių jaunų atlikėjų. Skambės kūriniai įvairių tipų gitaroms – nuo akustinės iki elektrinės, taip pat išgirsime istorinės gitaros ir teorbos, kuri dar vadinama bosine liutnia, skambesį.

Baltijos gitarų kvartetas – jau 13 metų gyvuojantis kolektyvas, dažnai vadinamas lyderiaujančiu gitarų ansambliu Baltijos šalyse. Kvartete nuo pat susikūrimo pradžios groja Zigmas Čepulėnas, Sergejus Krinicinas ir Saulius S. Lipčius. Vėliau prisijungė iš Belgijos atvykęs gitaristas ir kompozitorius Chrisas Ruebensas. Visi atlikėjai yra įvairių konkursų laureatai, daug koncertuojantys tiek solo, tiek ansambliu.

Baltijos gitarų kvartetas pasirodė daugiau nei 20 pasaulio šalių, Lietuvos koncertų salėse ir festivaliuose. „Keturios gitaros – viena siela”, – taip taikliai ir pelnytai darnų kvarteto grojimą apibūdino vienas Vokietijos leidinys.

Koncerte Baltijos gitarų kvartetas ir Klaipėdos kamerinis orkestras kartu atliks Ch. Rubbenso kūrinį „Stories of a common man”.

Iš Lenkijos į Klaipėdą atvyks Annos Kowalskos ir Antono Birulos duetas. Abu atlikėjai yra puikūs tiek klasikinės, tiek istorinės gitaros bei liutnės specialistai, sukaupę platų renesanso ir baroko muzikos repertuarą. Koncerte A. Kowalska gros barokine gitara, o A. Birula – teorba (bosine liutnia).

Kaip solistas pasirodys puikus gitaristas bei pedagogas Julius Kurauskas, interpretuosiantis Luigi Boccherini Koncertą gitarai ir orkestrui. Jis ruošia koncertui jauniausią dalyvę – savo mokinę Ievą Petrauskaitę. Beje, mergaitės atliekamą kūrinį gitarai ir orkestrui aranžavo Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijos gitaros specialybės mokinys Nidas Danilevičius.

Elektrinei gitarai atstovaus klaipėdiečiams gerai pažįstamas džiazo atlikėjas, kompozitorius ir pedagogas Eugenijus Jonavičius bei rokeris Tomas Varnagiris, žinomas grupės „Rojaus tūzai” gitaristas. E. Jonavičius su orkestru atliks populiarųjį Chicko Corea’os kūrinį „Ispanija”, kerintį žaižaruojančiais ritmais ir solisto improvizacijomis.

T. Varnagirio aranžuota siuita iš Antonio Vivaldi koncertų ciklo „Metų laikai” sujungs rokerišką elektrinės gitaros ir styginių instrumentų skambesį. Senųjų meistrų kūrinius papildyti naujomis išraiškos priemonėmis, prisodrinti roko energijos – ši T. Varnagirio idėja puikiai papildo įvairialypę „Gitaros fiestos” programą.

Iš tiesų, gitara yra vienas populiariausių ir universaliausių instrumentų. Juo išmokti groti paprastas melodijas ar pritarti dainuojant gali beveik kiekvienas, taip atrasdamas save muzikoje. Profesionalių atlikėjų rankose gitara skamba kaip visavertis koncertinis instrumentas. Tai liudys koncertas „Gitaros fiesta”, į kurį visus maloniai kviečiame!

Klaipėdos koncertų salės informacija, parengė Loreta Narvilaitė

Leave a Reply