Į Klaipėdos koncertų salę sugrįžta JAV trombonininkas Michaelis Svoboda

Pasaulinį pripažinimą pelniusio trombonininko, kompozitoriaus ir pedagogo Michaelio Svobodos koncertiniai pasirodymai patraukia publikos dėmesį tiek instrumento valdymo meistryste, tiek asmenybės charizma. Klaipėdos brass kvinteto koncertinė programa „Trombono magas“ kartu su M. Svoboda vyks lapkričio 17 d. 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje (KKS). 

Trombonininkas Michaelis Svoboda. Michael Fritschi nuotr.
Trombonininkas Michaelis Svoboda. Michael Fritschi nuotr.

Lauktas susitikimas su uostamiesčio publika

KKS pirmą kartą M. Svoboda koncertavo 2007 metais, kai grojo duetu su akordeonininku Stefanu Hussongu (Vokietija). 2009 metais jis parengė programą su Klaipėdos kameriniu orkestru, o 2013 metais pasirodė kaip solistas Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro koncerte. „Praėjo nemažai laiko nuo paskutinio mano apsilankymo 2013 metais, nors atrodo, kad tai įvyko vakar. Labai laukiu susitikimo su draugiška ir dėmesinga Klaipėdos publika. Grojimas su pučiamųjų kvinteto muzikantais man bus didelis džiaugsmas. Pasirinkta koncertinė programa mums kelia profesinius iššūkius, bet esu tikras, kad ji suteiks malonumą klausytojams“, – pasakoja į KKS koncertuoti sugrįšiantis M. Svoboda.

Koncerte „Trombono magas“ M. Svoboda su Klaipėdos brass kvinteto nariais Sigitu Petruliu (meno vadovas, trimitas), Jonu Katausku (trimitas), Monika Miliauskiene (valtorna), Arvydu Stakvilevičiumi (trombonas) ir Vidmantu Liasiu (tūba) atliks paties trombonininko kompozicijas „Downland Suite“ varinių pučiamųjų kvintetui ir tris koncertinius etiudus trombonui solo. Skambės K. Stockhauseno kūrinio „Tierkreis“ versija trombonui bei varinių pučiamųjų kvintetui. Tango gerbėjai mėgausis Ástoro Piazzollos „Le Grand Tango“ muzika.

„Michaelis Svoboda – trombono virtuozas, meistriškai atskleidžiantis šiuolaikines trombono technikas ir kūrybiškai jas panaudojantis. Jau pirmose repeticijose kolektyvui didelį įspūdį paliko atlikėjo improvizacijų galimybės. Trombonininkas yra labai teatrališkas, tad ne tik mūsų, atlikėjų, bet ir klausytojų laukia labai įdomus koncertas”, – dalijosi įspūdžiais Klaipėdos brass kvinteto meno vadovas S. Petrulis.

Klaipėdos brass kvintetas. KKS archyvo nuotr.
Klaipėdos brass kvintetas. KKS archyvo nuotr.

Pasaulyje pripažintas trombono virtuozas

Šiuo metu Bazelyje (Šveicarija) gyvenančio talentingo ir įvairiapusio menininko gyvenime daug laiko užima kūryba, aprėpianti įvairius žanrus ir stilius: nuo klasikinės iki populiariosios, nuo tradicinės iki avangardinės muzikos. Dauguma kūrinių pasižymi teatrališkumu, turi satyros ir komedijos bruožų. M. Svobodos muzika atliekama Europos operos teatruose, jis yra garsių festivalių kviestinis kompozitorius.

M. Svoboda gimė Guamo saloje (Ramiajame vandenyne), užaugo Čikagoje (JAV), kur studijavo kompoziciją ir dirigavimą Ilinojaus universitete. Laimėjęs apdovanojimą kaip kompozitorius atvyko į Vokietiją, kur baigė trombono specialybę Valstybiniame muzikos ir atlikimo meno universitete Štutgarte. M. Svoboda – trombono virtuozas, kuriam kūrinius rašė avangardinės muzikos įžymybės. Net 11 metų jis bendradarbiavo su vokiečių moderniosios muzikos guru Karlheinzu Stockhausenu, buvo daugelio jo kamerinių kūrinių pirmuoju atlikėju, kaip solistas atliko Liuciferio vaidmenį Stockhauseno operų cikle „Licht“ (Šviesa) Karališkoje Covent Gardeno operoje Londone, Leipcigo operoje, La Scalos operos teatre Milane ir kt. Jis yra atlikęs apie 400 kūrinių premjerų visame pasaulyje.

Pučiamųjų muzikos gerbėjai į koncertą „Trombono magas“ kviečiami 2022 m. lapkričio 17 d. 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje.

Klaipėdos koncertų salės informacija

Leave a Reply