Festivalis „N žemė“ kviečia į vidurnakčio koncertus Nidoje

Pasiklausyti muzikos naktyje 2022 m. liepos 2–8 dienomis Nidoje kvies muzikos festivalis „N žemė“. Pasak festivalio organizatorių, tai nebus triukšmingi muzikiniai pasirodymai, atvirkščiai, muzikinė programa ir atlikėjai kurs intymią muzikinę atmosferą, leisiančią patirti naujus pojūčius.

Mariaus Lukošiaus nuotr.
Pirmajam koncertui pasimatymas skiriamas „Agilos“ statybvietėje. Mariaus Lukošiaus nuotr.

Pasak festivalio meno vadovo Mindaugo Bačkaus, solo koncertai prasidės lygiai vidurnaktį, į Nidą nusileidus nakčiai, kuomet viskas tarsi prityla, mažos erdvės dar labiau susitraukia, o atlikėjo buvimas šalia atrodo ypač artimas. Neįprasti „Vidurnakčio solo“ koncertai pakvies muzikos klausytojus į Nidos švyturį, Nidos katalikų bažnyčią, o pirmajam koncertui pasimatymas skiriamas „Agilos“ statybvietėje, pratęsiant idėją drauge kurti kultūrą nuo pamatų. 

„Dažnai galvodavau, kad jei programoje bus daug įspūdingų kolektyvų ar netikėtų programinių sprendimų, tai turėtų intriguoti ir daryti įspūdį publikai. Tačiau mano dideliam nustebimui, klausytojai visiškai vienodai reaguoja ir į orkestrus, chorus, ir pavienius atlikėjus. Taigi forma ne tiek svarbu, masiškumas – taip pat. Todėl šiemet mano raktiniai žodžiai yra „turinys“ ir „artumas“. Nekantrauju išbandyti skirtingas lokacijas bei ypatingą koncertų laiką – vidurnaktį“, –  sako muzikos festivalio „N žemė“ meno vadovas, violončelininkas Mindaugas Bačkus. 

Festivalio koncertų laikas ir vieta sukuria ypatingą galimybę netrukdomai, tyloje mėgautis tuo, kas yra vadinama muzikos garsais. Pasak M. Bačkaus, tai vienas iš būdų sustabdyti šviesos greičiu skriejančias mintis, nenumaldomą poreikį pramogauti ir nuolatinę kovą su nuoboduliu.

„Pamaniau, kad klausyti koncertą vidurnaktį yra maloniau, intymiau, jautriau… Esi nurimęs, dėmesį mažiau blaško kurorto keliamas triukšmas, paplūdimio išvarginti kūnai jau nuėję miegoti, o saulei nusileidus tampa lengviau girdėti tylą ir joje skambančius subtilius muzikos garsus. Juolab kad šių metų festivalio programoje kviesime atsigręžti į individą”, –  pasakoja festivalio meno vadovas. 

Festivalio „N žemė“ meno vadovas, violončelininkas Mindaugas Bačkus. Mariaus Lukošiaus nuotr.
Festivalio „N žemė“ meno vadovas, violončelininkas Mindaugas Bačkus. Mariaus Lukošiaus nuotr.

Visa festivalio programa pavadinta „Vidurnakčio solo“, tačiau kiekvienas koncertas kurs individualią nakties muzikinę atmosferą. Festivalį pradės fortepijono virtuozas Petras Geniušas su rečitalio programa „Iš pasąmonės  saugyklų“. 

„Šiame koncerte sujungiu du muzikavimo būdus – užrašytos muzikos atlikimą ir improvizaciją. Pianisto atminties saugyklose yra begalybė muzikos: išmoktos mintinai, girdėtos, analizuotos. Improvizuodamas įžengiu į tą pusiau sąmoningą, pusiau lyg sapne besifermentuojančią muzikinę terpę ir leidžiuosi nešamas intuicijos, kartais pats nustebdamas, ką ten aptikau“, – apie programą pasakoja P. Geniušas. 

Petras Geniušas kiekvieną vasarą atvyksta koncertuoti į Kuršių neriją, tačiau šį kartą Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ statybvietėje vyks vienintelis šios vasaros pianisto pasirodymas. Pasak P. Geniušo, vidurnaktis labai geras metas klausytis muzikos. 

„Aš tokią valandą jaučiuosi tarsi namie. Aš apskritai einu miegoti apie antrą nakties, tai dvylikta valanda man yra normalus vakaras“, – šypsosi fortepijono virtuozas P. Geniušas. 

 Atidarymo koncerte klausytojų laukia ir maloni staigmena. Festivalio rengėjai tęsia prieš dvejus metus gimusį muzikinį performansą, vykusį tuomet ant Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ pamatų. Šiemet festivalio organizatoriai kviečia prie beveik užbaigto kultūros pastato paklausyti „užaugusio“ M. Ravelio „Bolero“, kurį atliks netikėtas muzikų ansamblis: pianistai Petras Geniušas ir Rokas Zubovas bei Kęstučio Jakeliūno vadovaujamas vokalinis ansamblis „Acusto“ iš Kauno. Išgirsime labai originalią „Bolero“ versiją fortepijonui keturiomis rankomis ir chorui. Organizatoriai prasitarė, kad „Bolero“ atlikimas simboliškai auga neatsitiktinai, užbaigtame kultūros centre „Agila“ planuojama atlikti originalią šio kūrinio versiją.

Visą savaitę vidurnaktį į Nidos švyturį kvies išskirtiniai koncertai, muzikiniai solo vakarai su violončelininku Justu Kulikausku, multiinstrumentalistu Sauliumi Petreikiu, muzikinių meditacijų meistru Vytautu Sriubikiu, arfininke Gabriele Ašmontaite-Bačkuviene ir dainininke Rasa Serra, kuri paskutinį festivalio vakarą, liepos 8 dieną, ant Urbo kalno atliks Klaipėdos krašto dainas. 

Arfininkė Gabrielė Ašmontaitė-Bačkuvienė. Martyno Siruso nuotr..
Arfininkė Gabrielė Ašmontaitė-Bačkuvienė. Martyno Siruso nuotr.

Mindaugo karūnavimo dieną, liepos 6-ąją, kaip ir kasmet muzikos festivalis „N žemė“ kvies klausytojus į Nidos katalikų bažnyčią, kur Roko ir Sonatos Zubovų fortepijoninis duetas atliks netikėtą, du epochinius dvidešimtojo amžiaus pradžios simfoninius kūrinius jungiančią muzikinę programą „Skambanti spalvų „Jūra“. Čiurlionis ir Debussy“, adaptuotą vienam fortepijonui keturioms rankoms. 

Pasak pianisto R. Zubovo, 2022 metais du monumentalūs dvidešimtojo amžiaus pradžios kūriniai pirmą kartą gyvai skambės vienoje programoje, taip atskleidžiant dviejų dvidešimtojo amžiaus pradžios genijų kūrybinių siekių ir idėjų giminingumą bei pabrėžiant pasaulinį kultūros kontekstą, kuriame kūrė Čiurlionis. 

„Šia programa pirmą kartą klausytojams bus pristatyta Čiurlionio simfoninės poemos „Jūra“ versija vienam fortepijonui keturioms rankoms“, – pabrėžia Rokas Zubovas, M. K. Čiurlionio provaikaitis. 

Čiurlionis ir Debussy pradėjo kurti savo didžiuosius jūrai skirtus opusus 1903 metais. Debussy „Tris eskizus simfoniniam orkestrui „Jūra“ („La mer“) pabaigė 1905 metais. Tais pačiais metais kūrinys buvo atliktas Paryžiuje. Siekdamas, kad su kūriniu galėtų susipažinti kuo platesnis muzikos mylėtojų ratas, kompozitorius taip pat 1905 metais parengė ir publikavo kūrinio transkripciją vienam fortepijonui keturioms rankoms.

Čiurlionis savo monumentaliąją simfoninę poemą „Jūra“ užbaigė 1907 metais, tačiau kūrinys buvo atliktas tik 1936 metais. Čiurlionio „Jūros” pritaikymą fortepijonui keturioms rankoms jau po autoriaus mirties, apie 1925 metus, parengė jauniausioji kompozitoriaus sesuo Jadvyga Čiurlionytė. Transkripcija, iki šiol egzistuojanti tik rankraščio forma, šiai programai yra šifruojama, redaguojama ir rengiama pirmajam koncertiniam atlikimui.

Festivalį „N žemė“ iš dalies finansuoja Neringos savivaldybė. Partneriai: Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“, Neringos muziejai, Neringos meno mokykla, Tarptautinis vertėjų ir rašytojų centras, Šeiko šokio teatras.

„Vidurnakčio solo“. Muzikos festivalio „N žemė“ programa

Liepos 2 d.

PETRO GENIUŠO IMPROVIZACIJOS, festivalio atidarymo koncertas

Renginio vieta ir laikas: Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ statybvietė, 24.00 val.

Petras Geniušas, fortepijonas. 

„Agilos“ statybų aikštelėje prieš dvejus metus violončelių kvarteto atlikto M. Ravelio „Bolero“ refleksija. 

Choras „Acusto“, vadovas Kęstutis Jakeliūnas

Rokas Zubovas, fortepijonas.

Koncertas nemokamas.

Liepos 3 d. 

VIOLONČELĖS SOLO 

Renginio vieta ir laikas: Urbo kalnas, Nidos švyturys, 24.00 val.

Justas Kulikauskas, violončelė ir elektronika.

Liepos 4 d. 

SOLO MISTERIJA PAGAL SAULIŲ PETREIKĮ

Renginio vieta ir laikas: Urbo kalnas, Nidos švyturys, 24.00 val. 

Saulius Petreikis, multiinstrumentai. 

Liepos 5 d. 

VYTAUTO SRIUBIKIO MEDITACIJA

Renginio vieta ir laikas: Urbo kalnas, Nidos švyturys, 24.00 val. 

Vytautas Sriubikis, Himalajų dubenėliai.

Liepos 6 d.  

TAUTINĖ GIESMĖ APLINK PASAULĮ: SOLIDARŪS MES – STIPRŪS!

Renginio vieta ir laikas:  Neringos savivaldybės aikštė, 21.00 val.

Švenčiame Karaliaus Mindaugo karūnavimą – Tautiška giesmė ir grupės „Baltasis Kiras“ dainos.

KRIŠTOLINIŲ FRENELIO LĘŠIŲ ŠVIESA – NIDOS ŠVYTURIO ĮŽIEBIMAS. 

Renginio vieta ir laikas: Urbo kalnas, Nidos švyturys, 23.00 val.

„SKAMBANTI SPALVŲ „JŪRA“. ČIURLIONIS IR DEBUSSY“

Renginio vieta ir laikas: Nidos Švč. Mergelės Marijos Krikščionių Pagalbos bažnyčia, 24.00 val.

Rokas ir Sonata Zubovai, fortepijoninis duetas. 

Koncertas nemokamas.

Liepos 7 d.

PRARASTA TIKROVĖ

Renginio vieta ir laikas: Urbo kalnas, Nidos švyturys, 24.00 val. 

Gabrielė Ašmontaitė-Bačkuvienė, koncertinė arfa ir elektronika.

Liepos 8 d.

FESTIVALIO UŽDARYMAS SU KLAIPĖDOS KRAŠTO DAINOMIS

Renginio vieta ir laikas: Urbo kalnas, Nidos švyturys, 24.00 val.

Rasa Serra, vokalas. 

Tadas Dešukas, smuikas.

Festivalio „N žemė“ informacija 

Leave a Reply