Festivalio „Plartforma“ uždarymas: 20-metį mininti „Žuvies akis“ pristato vizualinį koncertą „Nemuno septyni“

Klaipėdos „Kultūros fabriko“ (Bangų g. 5A) kino salėje „Arlekinas“ 2022 m. lapkričio 17 d., ketvirtadienį, 18 val. vyks Tarptautinio menų festivalio „PLartforma‘22“ uždarymo vakaras, kuriame: dueto TYKUMOS vizualinis koncertas „Nemuno septyni“ ir vinilinės plokštelės pristatymas bei Menininkų grupės „Žuvies akis“ 20-mečio minėjimas.

Duetas „Tykumos“. Gedimino „Skrandžio“-Banaičio nuotr.
Duetas „Tykumos“. Gedimino „Skrandžio“-Banaičio nuotr.

Šį pavasarį Kauno Žaliakalnio tarpukario vandens rezervuaruose užgimęs muzikinio dueto „Tykumos“ projektas „Nemuno septyni“ gyvu koncertu išsiskleidė gegužės mėnesį „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ projekto „Nemuno7“ atidarymo koncerto metu Zapyškyje ant upių žemkasės denio. Unikalus 1965 m. Čekoslovakijoje statytas technikos paveldas, šiemet perkurtas į kultūros ir renginių erdvę bei landšafto dizaino objektą, koncerto metu tapęs ir gyvu muzikos instrumentu kūrėjams.

Kauno rezervuaruose atliktus įrašus Kristijonas Lučinskas ir Donatas Bielkauskas sujungė su autorine atmosferine muzika bei Kauno kultūros centro mišraus choro „Kamertonas“ atliekamomis repertuaro dainomis, kurias kūrėjai dekonstravo, ieškodami įdomių skambesių ir šiuolaikiškos interpretacijos. Muzikos autoriai (padedant perkusininkui Viktorui Rubežui) plėtoja  projekto „Nemuno7“ vertybes, skelbiančias vandens, tvarumo ir dialogo būtinybę. Šiuokart dialogo, kuris įvyksta tarp industrinio paveldo istorijos ir šiuolaikinio klausytojo, tarp tradicinės lietuvių liaudies dainos ir garsinių naujadarų, tarp vietos bendruomenės ir profesionalių meno kūrėjų.

Muzikinę kompoziciją siejanti gija – vanduo, kaip visos gyvybės šaltinis, esminis žemės elementas, nuolatinės kaitos simbolis. Požeminės, geologinės, žmogaus vidinės, matomos ar nematomos, tikros ar tik nujaučiamos… Emocijų, santykių, laiko, vandens, smėlio, žvyro, upės bei tėkmės… Visos jos teka atskirai, susikerta vienos su kitomis, teka kartu, vėl atskirai ir taip be atvangos. Upės formuoja ir įtakoja vienos kitą. Visų jų sąveika sudaro prielaidas ir mūsų esačiai.

Projekto „Nemuno7“ atidarymas. Godos Giedraitytės nuotr.
Projekto „Nemuno7“ atidarymas. Godos Giedraitytės nuotr.

Koncerto, vyksiančio netradicinėje – kino – salėje, metu klausytojai galės ne tik išgirsti gyvo garso koncertą, bet ir kino ekrane stebėti „Nemuno7“ atidarymo koncerto videofilmą bei dalyvauti šio koncertinio įrašo plokštelės „Nemuno septyni“ (12“ / 180 gr vinilas) pristatyme. Tai – debiutinis dueto „Tykumos“ albumas, kurio leidybą parėmė AGATA ir LATGA.

Festivalio uždarymas šiemet sutampa su Menininkų grupės „Žuvies akis“ dvidešimtmečiu. 2022 m. įkurta asociacija siekia vienyti profesionalius menininkus ir padėti jiems integruotis į kultūrinį gyvenimą, skatinti juos tobulėti tiek idėjų, tiek technologijų srityje; bendradarbiauti su perspektyviais menininkais iš Lietuvos ir užsienio; sudaryti galimybes kurti naujus kūrinius, tyrinėjant tarpdisciplininius, interaktyvius metodus ir netradicines vietas; sudaryti sąlygas publikai susipažinti su šiuolaikine raiška. Per dvidešimtmetį asociacija jau įgyvendino daugiau nei 30 meno projektų viešosiose erdvėse, parodų, prisidėjo prie 30 šiuolaikinio šokio spektaklių pastatymų, nuolat organizuoja įvairius kūrybinius užsiėmimus bendruomenei. Šiemet jau 16 kartą surengė tarptautinį menų festivalį “PLArTFORMA”, o 2012 m. asociacijos pagrindu buvo įsteigtas šiuolaikinio šokio teatras – Šeiko šokio teatras.

Jau daugiau nei dešimtmetį asociacija yra aktyvi europinių ir tarptautinių projektų vykdytoja. Paminėtini nuo 2018 m. vykdomas ES ir LKT finansuojamas projektas „SPARSE: Supporting & Promoting Arts in Rural Settlements of Europe“, kurio tikslas – profesionalaus meno sklaida regionuose; projektas „Body of Curiosity“, skirtas plėtoti Šiaurės ir Baltijos šalių scenos menų tinklą jaunimui; Šiaurės ir Baltijos šalių šiuolaikinio šokio tinklas „kedja“ ar Centrinės Europos scenos menų tinklas „DNA: Development of New Art“ ir kt.

Renginys nemokamas. Registracija – ČIA.

Menininkų grupės „Žuvies akis“ informacija

Leave a Reply