Klaipėdoje startuoja dešimčių tūkstančių gerų žmonių fiesta

Daugiau nei 200 muzikantų ir atlikėjų iš Lietuvos bei užsienio, tarp kurių garsiausios pasaulio džiazo ir „world” muzikos žvaigždės, beveik trys dešimtys įvairių muzikinių pasirodymų ir koncertų, meninių projektų, renginių ar seminarų, kelios dešimtys burėmis pasidabinusių laivų bei šimtai džiazuojančius vėjus gaudančių buriuotojų ir, svarbiausia, dešimtys tūkstančių Klaipėdą užplūdusių gerą muziką mylinčių gerų žmonių – visa tai jau šią savaitę Lietuvos uostamiestį sudrebinsiantis 23-iasis Klaipėdos pilies džiazo festivalis.

Džiazuojančių burių prieskoniu pagardinta džiazo fiesta šiemet, Klaipėdai minint Lietuvos kultūros sostinės titulu paženklintus metus, truks ir gerokai ilgiau, nei įprastai – visą savaitę. Pirmieji renginiai startuos jau pirmadienį, o į pagrindinius koncertus Kruizinių laivų terminale Klaipėdos pilies džiazo festivalis šiais metais kvies ketvirtadienį, penktadienį ir šeštadienį.

Išskirtina, kad 23-iojo festivalio globėja tapo Lietuvos garbės konsulė Naujajame Orleane (JAV) Jacquelyn Sophie Brechtel Clarkson.

Muzikos stilių įvairovė

Klaipėdos pilies džiazo festivalio organizatorės Ingos Grubliauskienės teigimu, 23-iojo festivalio žiūrovams tradiciškai paruoštas NEMOKAMAS, muzikos stilių įvairove pasižymintis unikalus džiazo ir „world” muzikos kokteilis bei skaičiuojama, kad iš viso šiemet pagrindiniuose festivalio koncertuose birželio 1–3 dienomis pasirodys daugiau nei 200 muzikantų ir atlikėjų – nuo muzikinę karjerą pradedančių jaunųjų talentų iki garsiausių pasaulio muzikos žvaigždžių.

„Vienas ryškiausių šių metų festivalio programos karūnos brangakmenių – „Grammy” nominantas, trimitininkas ir dainininkas Till Bronner, – sako I. Grubliauskienė. – Tai vienas garsiausių Vokietijos džiazo muzikantų, kuris nesistengia būti į nieką panašus, jis tiesiog – unikalus! Tai įrodo ne tik jo gebėjimas elegantiškai ir subtiliai balansuoti tarp grojimo trimitu ir dainavimo, bet ir jo išskirtinis talentas sukurti nepakartojamą, saulėtą ir šviesią atmosferą scenoje. Festivalyje Till Bronner pasirodys kartu su savo muzikantų grupe.”

Pasinerti į nenuilstamą džiazo ritmą pagrindiniuose festivalio koncertuose taip pat kvies vienas žymiausių Lenkijos bosinės gitaros virtuozų ir džiazo muzikos revoliucionierių Wojtek Pilichowski, nepaprasto talento atlikėjas iš Kroatijos Daniel Čačija, net 30 atlikėjų ir muzikantų sudėties dangiškasis Dublino gospelo choras, būgnininkas, perkusininkas Vern Spevak ir trimito virtuozas David Katz iš JAV, Estijos džiazo elitui priklausančius muzikantus suvienijęs Janno Trump & Trump Conception, Baltarusijos džiazo piratai “Chiefs Band”, Klaipėdos džiazo orkestras, “Gin’Gas”, “Jazz miniatures” ir kt.

„Ateinantį savaitgalį uostamiestyje prognozuojamas ir stiprus, viską „nusiaubiantis” funk ir soul muzikos uraganas „Funk’n’Stein”, – juokaudama teigia I. Grubliauskienė. 8 muzikantų grupė iš Izraelio „Funk’n’Stein” – tai absoliutus funk ir soul muzikos fenomenas, dar vadinamas „nesustabdoma funk ritmo mašina”. Per daugiau nei 15 gyvavimo metų išskirtinės charizmos grupė savo neįprastais, tik jiems būdingais, pamišusiai hipnotizuojančiais, originaliais ir gyvais pasirodymais užvaldė nesuskaičiuojamą galybę gerbėjų širdžių ne tik Izraelyje, bet ir už jo ribų.

Dar vienas iš šių metų festivalio perlų – charizmatiškoji džiazo atlikėja ir gitaristė iš Prancūzijos Nina Attal, kuriai nėra ribų. Jai tik 25-eri, tačiau ji jau gali pasigirti daugiau nei 1,5 mln. savo vaizdo įrašų peržiūrų ir daugiau nei 500 pasirodymų visame pasaulyje.

Festivalis jau neįsivaizduojamas ir be „Jam session’ų”, išsiskiriančių savo unikalia aura ir apipintų aibe nepamirštamų legendų. Šiemet jie – klube „Kaštonas”, iškart po pagrindinių koncertų penktadienį ir šeštadienį.

Dėmesys jauniesiems talentams

23-iojo festivalio startą pirmadienį paskelbs naujas Klaipėdos džiazo muzikos konkursas „JAZZ talentai 2017″. Restorano „Pilies uostas” (Žvejų g. 24) lauko terasos scenoje susirungs beveik 10 geriausių jaunų muzikantų suburtų muzikos grupių iš Lietuvos, Latvijos ir Ukrainos. Juos vertins tarptautinė komisija, tarp kurios narių – vieno žymiausių Ispanijoje Valensijos „Sedajazz” festivalio organizatorius Francisco Angel Blanco „Latino”, tarptautinio Kijevo džiazo festivalio „Yednist” vadovas Sergej Grabar, tarptautinio Odesos džiazo festivalio organizatorė Natalia Artnova.

„Dėl daugelio priežasčių Klaipėda pagrįstai yra vadinama Rytų Baltijos Naujuoju Orleanu, tad Lietuvos uostamiesčiui tiesiog privalu tapti ir viena iš pagrindinių jaunųjų muzikantų profesionaliosios karjeros startinių scenų”, – pažymi I. Grubliauskienė.

Naujojo tarptautinio Klaipėdos džiazo muzikos talentų konkurso „JAZZ talentai 2017″ nugalėtojams atiteks net 1,5 tūkst. eurų piniginis prizas bei bus suteikta galimybė pasirodyti vienoje scenoje kartu su didžiausiomis pasaulio džiazo muzikos žvaigždėmis pagrindinių festivalio koncertų metu.

Aibė kitų džiazuojančių renginių

Trečiadienį festivalis pakvies į poparto kūrėjo, tapytojo, knygų iliustratoriaus, fotografo, muzikanto ir dainų tekstų autoriaus Algio Kriščiūno darbų parodą Baroti galerijoje (Aukštoji g. 1) „Gyvenimo džiazas”. Džiazuojančios dvasios kupino renginio metu suskambs ir BETE SMATE bei Janis Amantovs & friends atliekamos muzikos garsai.

Beje, A. Kriščiūno sukurtas siurrealistinis trimitininkas tapo 23-iojo festivalio naujuoju simboliu. „O apie trimitininką istorija tokia – juk tai visų laikų džiazo legenda Louis Armstrong! Jo grojimas ir balsas man yra geros muzikos etalonas. Todėl pavaizdavau jį virš Klaipėdos kaip virš miesto skambančio džiazo simbolį”, – pažymi A. Kriščiūnas.

Ketvirtadienį visi jaunieji, ir ne tik, Klaipėdos muzikantai kviečiami į nemokamą JAV ir už jos ribų puikiai žinomo perkusininko, mušamųjų virtuozo Vern Spevak ir kritikų tikra Čikagos (JAV) džiazo ikona vadinamo trimitininko David Katz meistriškumo pamoką S. Šimkaus konservatorijos bendrabučio salėje.

Festivalis tradiciškai ypatingą dėmesį skirs ir žmonėms su negalia bei penktadienį pakvies į jau antrąjį unikalų, nemokamą muzikos terapijos seminarą „Muzika gydo”. Tai seminaras, į kurį kviečiami atvykti visi, kurie siekia įveikti savo vidinius ar net išorinius barjerus bei atrasti muziką kaip būdą išsaugoti vidinę ramybę ir gyvenimo džiaugsmą, nes festivalio komanda tiki, kad muzika daro stebuklus! „Medeinės” mokykloje vyksiančio šiųmetinio muzikos terapijos seminaro svečiai – V. Spevak, D. Katz ir Dublino gospelo choro narė Raimonda Masiulytė-Ramchurn. Seminarą ves muzikos pedagogas Linas Švirinas.

Beje, taip pat tradiciškai pagrindinių festivalio koncertų metu bus sumontuota ir speciali pakyla judėjimo negalią turintiems žmonėms.

Net trys regatos

23-iasis festivalis, kaip ir dera prie jūros gimusiam bei augusiam festivaliui, taip pat bus pagardintas plazdenančių burių prieskoniu.

Nuo ketvirtadienio iki šeštadienio Lietuvos uostamiestis taps ne tik džiazo, bet ir burlaivių regatos „Baltic Sail” uostu. 10 išskirtinių burlaivių – „Kapitan Borchardt”, „Bryza H”, „Antica”, „Ark”, „Baltic Star”, „Zia” ir kt. – neabejotinai įkvėps jūrinės dvasios bei vasaros nuotaikos, o klaipėdiečiai ir miesto svečiai galės ne tik jais grožėtis, bet ir juos aplankyti ar jais pasiplaukioti.

Tęsiant ilgametę festivalio bei Lietuvos buriuotojų sąjungos draugystę, pirmąjį birželio savaitgalį startuos ir jau tradicine tapusi regata „Jūrinių jachtų taurė – Klaipėda Jazz Race”, kurioje dalyvaus stipriausios Lietuvos kreiserinės jachtos. Dauguma plaukimų vyks Baltijos jūroje, o vienas – penktadienį popiet – specialiai Kuršių mariose, kad festivalio žiūrovai galėtų iš arti pasimėgauti baltasparnių jachtų kova. Regatos nugalėtojams atiteks „Klaipėda Jazz” pereinamoji taurė. Beje, penktadienį vakare Danės upėje bus surengtas jau antrasis „džiazuojančių” jachtų paradas.

Duoklę festivalis atiduos ir jauniesiems miesto buriuotojams. Sekmadienį vidurdienį, tik jau Drevernoje, džiazuojančioje regatoje tarpusavyje susirungs vaikų „Optimist” klasės jachtos.

XXIII KLAIPĖDOS PILIES DŽIAZO FESTIVALIO PROGRAMA

Gegužės 29 d., PIRMADIENIS
17.00 val. restoranas „Pilies uostas”, Žvejų g. 24
„JAZZ talentai 2017″, Klaipėdos džiazo muzikos konkursas

Gegužės 30 d., ANTRADIENIS
17.00 val. restoranas „Pilies uostas”, Žvejų g. 24
„JAZZ talentai 2017″, Klaipėdos džiazo muzikos konkursas

Gegužės 31 d., TREČIADIENIS
18.00 val. Baroti galerija, Aukštoji g. 1
A. Kriščiūno paroda “Gyvenimo džiazas” / Lietuva
BETE SMATE / Lietuva
Janis Amantovs & friends / Latvija, Lietuva

Birželio 1 d., KETVIRTADIENIS
15.00 val. S. Šimkaus konservatorija, Naujoji Uosto g. 6
Vern Spevak ir David Katz meistriškumo pamoka / JAV
17.00 val. Kruizinių laivų terminalas
„Baltic sail” didžiųjų burlaivių regata
Klaipėdos džiazo muzikos konkurso „JAZZ talentai 2017″ laureatai / Lietuva
Klaipėdos universiteto Muzikos katedros absolventai / Lietuva
“Jazz miniatures” / Lietuva
Akcija „Taikos glėbys”
“Gin’Gas” / Lietuva

Nina_Attal

Nina Attal. Organizatorių archyvo nuotr.

Birželio 2 d., PENKTADIENIS
10.00 val. „Medeinės” mokykla, Panevėžio g. 2
Seminaras „Muzika gydo”
18.00 val. Danės upė
„Džiazuojančių” jachtų paradas
Lietuvos buriuotojų sąjunga, S. Šimkaus konservatorijos pučiamųjų orkestras / Lietuva
18.15 val. Klaipėdos piliavietė
Iškilmingas Klaipėdos miesto vėliavos pakėlimas
Klaipėdos džiazo orkestras, Lietuvos kalvių sąjunga / Lietuva
18.30 val. Kruizinių laivų terminalas
„Baltic sail” didžiųjų burlaivių regata
Regata „Jūrinių jachtų taurė – Klaipėda JAZZ race”
JannoTrump & Trump Conception / Estija
Daniel Čačija, Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoninis orkestras ir S. Šiaučiulis, P. Stonkus, E. Jonavičius, E. Federavičius (dirigentas Pavel Klimashevsky) / Kroatija, Lietuva
Dublino gospelo choras / Airija (pasirodymą pristato „DNB” bankas)
Nina Attal / Prancūzija (pasirodymą pristato „Eurovia Lietuva”)
00.30 val. klubas “Kaštonas”, Danės g. 6
„Jam session” – Jazz Miniatures / Lietuva

Birželio 3 d., ŠEŠTADIENIS
18.00 val. Kruizinių laivų terminalas
„Baltic sail” didžiųjų burlaivių regata
Regata „Jūrinių jachtų taurė – Klaipėda JAZZ race”
Chiefsband / Baltarusija (pasirodymą pristato Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija)
Francisco Ángel Blanco “Latino” ir Klaipėdos džiazo orkestras / Ispanija, Lietuva
Vern Spevak, David Katz ir Klaipėdos džiazo orkestras / JAV, Lietuva (pasirodymą pristato KLASCO)
Wojtek Pilichowski / Lenkija
Till Brönner Septet / Vokietija (rinktinį pasirodymą pristato bendrovė “Volfas Engelman”)
“Funk’n’stein” / Izraelis (pasirodymą pristato Izraelio ambasada Lietuvai)
00.30 val. klubas „Kaštonas”, Danės g. 6
„Jam Session” – rinktinės džiazo pajėgos / Lietuva

Birželio 4 d., SEKMADIENIS
12.00 val. Dreverna
Vaikų „Optimist” klasės jachtų regata „Klaipėda Jazz Dancer”.

Daugiau – www.jazz.lt

Leave a Reply