Klaipėdoje – nenuilstanti džiazo fiesta

Jazz_Andriaus_ Pelakausko_nuotr.

Andriaus Pelakausko nuotr.

Beveik 150 muzikantų ir atlikėjų iš Lietuvos bei užsienio, tarp kurių garsiausios pasaulio džiazo ir „world” muzikos žvaigždės, kone dvi dešimtys įvairių muzikinių pasirodymų ir koncertų, renginių ar seminarų, kelios dešimtys burėmis pasidabinusių bei džiazuojančius vėjus gaudančių laivų ir, svarbiausia, dešimtys tūkstančių Klaipėdą užplūdusių gerą muziką mylinčių gerų žmonių – visa tai jau šią savaitę Lietuvos uostamiestį sudrebinsiantis 24-asis Klaipėdos pilies džiazo festivalis.

Džiazuojančių burių prieskoniu pagardinta džiazo fiesta šiemet į savo pagrindinius nemokamus koncertus Kruizinių laivų terminale kvies ketvirtadienį, penktadienį ir šeštadienį – žiūrovams paruoštas muzikos stilių įvairove pasižymintis unikalus džiazo ir „world” muzikos kokteilis. Šių metų programa išskirtinė ir tuo, kad festivalio publika galės pasimėgauti atlikėjų iš itin skirtingų ir egzotiškų pasaulio šalių – Kubos, Irako, Tuniso, Izraelio ir kt. – pasirodymais.

Muzikos stilių įvairovė

Vienas ryškiausių 24-ojo festivalio programos deimantų – bosinės gitaros deivė ir „funkgroove” muzikos žvaigždė iš JAV Nik West.

„Žodžių „sprogstamasis muzikinis užtaisas” šįkart jau nepakaks, norint apibūdinti šią išskirtinės energijos, charizmos, stiliaus ir talento atlikėją. Itin sparčiai gerbėjų širdis užkariaujanti 29-erių Nik West jau gali pasigirti koncertais kartu su Lenny Kravitz, John Mayer ar Prince, kviestiniu pasirodymu TV projekte „Amerikos dievaitis”, nuotraukomis ant žurnalų viršelių bei pelnytais prestižiniais apdovanojimais. 2018-aisiais jos hitas „Purple Unicorn” pelnė laurus JAV Nepriklausomuose muzikos apdovanojimuose”, – sako Klaipėdos pilies džiazo festivalio organizatorė Inga Grubliauskienė.

Neabejojama, kad nesutramdomoji Nik West ir Klaipėdą akimirksniu užkrės linksmos beprotybės nuotaika, juolab kad ji tapo pagrindiniu menininko Algio Kriščiūno nutapytu 24-ojo festivalio simboliu. Scenoje Nik West pasirodys drauge su savo muzikantų grupe.

Pasinerti į nenuilstamą džiazo ritmą pagrindiniuose festivalio koncertuose taip pat kvies kompozitorius ir saksofono virtuozas iš Izraelio Tevet Sela, unikalaus muzikos instrumento „Ray Jam” kūrėjas iš Tuniso Nabil Khemir, egzotiškieji kubiečiai „Havana Libre”, Ukrainos „futuristinio džiazo” ambasadoriai „Pokaz Trio”, energingasis penketukas iš Danijos „Jazz Five”, Klaipėdoje šiuo metu gyvenančių muzikantų iš Lietuvos, Italijos ir Ispanijos jungtinis eksperimentas „Sabor Latino united forces”, vokalinė grupė iš Norvegijos „Nordic blue”.

„Festivalio scenoje žiūrovai išvys ir „moterimi orkestru” dažnai vadinamą Švedijos muzikos žvaigždę Gunhild Carling. Ši kerinčio balso atlikėja profesionaliai groja ir daugeliu muzikos instrumentų – trombonu, trimitu, arfa, dūdmaišiu, fleita, bandža ar fortepijonu. Mažo to, G. Carling gerbėjus stebina dar vienu savo unikaliu talentu – gebėjimu vienu metu groti net 3 trimitais, – sako I. Grubliauskienė. – Išties, G. Carling koncertai neprimena įprastų pasirodymų, o tampa įsimintina, įtaigia, entuziazmu ir pozityvia nuotaika trykštančia sensacija.”

Jungtinės Furat Qaddouri ir jį lydinčių muzikantų grupės pajėgos iš Irako, Egipto ir Libano kvies pasimėgauti tikra arabiškų naktų romantika. Arabų styginio muzikos instrumento kanūno virtuozas F. Qaddouri ne tik ištobulino savo gebėjimus groti šiuo instrumentu, bet ir tarpusavyje derindamas tradicinės arabų, džiazo bei kitus muzikos stilius, suformavo savitą muzikos stilių. F. Qaddouri jau aplankė daugybę festivalių Artimuosiuose Rytuose ir Europoje, o Klaipėdoje jis pristatys programą „Baghdadi Jazz”. Scenoje F. Qaddouri ir jo muzikantų grupė pasirodys drauge su Klaipėdos kameriniu orkestru.

„24-ajame festivalyje savo pasirodymą taip pat surengs lietuvišku prieskoniu pagardintas ispaniškasis Perico Sambeat ir Viktorijos Pilatovič duetas. Klaipėdoje gimusi, šiuo metu Ispanijoje gyvenanti atlikėja Viktorija ir saksofono virtuozas ispanas Perico – ne tik išskirtiniai džiazo atlikėjai, bet ir Berklio muzikos koledžo Valensijos filialo dėstytojai. Kartu pažymėsiu, kad P. Sambeat kritikų nominuojamas vienu geriausių ne tik Ispanijos, bet ir Europos alto saksofonistų, o V. Pilatovič gali pasigirti gausybe solinių ar bendrų su kitais muzikantais įrašų, ne vienu apdovanojimu ir pasirodymais garsiausiuose Europos festivaliuose. Klaipėdoje šis duetas surengs koncertą drauge su Klaipėdos džiazo orkestru”, – teigė Klaipėdos pilies džiazo festivalio organizatorė.

Įvairūs džiazuojantys renginiai

Trečiadienį festivalis pakvies į „Džiazuojančios parodos”, tapusios jau daugiau nei festivalio tradicija, atidarymą Baroti galerijoje (Aukštoji g. 1). Šiemet galerija pristatys tapytojo, instaliacijų ir scenografijų autoriaus, parodų, meno projektų dalyvio ir kuratoriaus Audriaus Gražio darbų parodą. Prisiekusio melomano ir tikrojo džiazo mylėtojo tapyba visuomet turėjo sąlytį su džiazu. Didelė dalis jo kūrinių atsirado džiazo muzikos fone, todėl savo spalvų sinkopėmis, potėpių ritmika, A. Gražio darbai neretai panašėja į perėjimą iš garso į šviesos bangą.

24-asis Klaipėdos pilies džiazo festivalis pristato ir unikalų muzikos terapijos seminarą „Muzika gydo”, vyksiantį penktadienio vidurdienį Šv. Pranciškaus onkologijos centro koplyčioje (Savanorių g. 4).

„Tai seminaras, į kurį kviečiami atvykti visi, kurie siekia įveikti savo vidinius ar net išorinius barjerus bei atrasti muziką, kaip būdą išsaugoti vidinę ramybę ir gyvenimo džiaugsmą. Čia itin laukiami žmonės su fizine negalia, nes Klaipėdos pilies džiazo festivalio komanda tiki, kad muzika daro stebuklus”, – sako I. Grubliauskienė.

Jau trečiąjį seminarą „Muzika gydo” ves išskirtinę praktiką muzikos terapijos srityje sukaupęs muzikos pedagogas Linas Švirinas. Seminaro metu pasirodys L. Švirino suburtas klausos negalią turinčių klaipėdiečių ansamblis „Muzikavimo džiaugsmas”, atlikėja Jekaterina Kosmakova, Klaipėdos socialinių paslaugų centro „Danė” globotiniai. Seminaro metu taip pat suskambs aktorės Eglės Jackaitės skaitomos žymiausių Lietuvos ir užsienio poetų eilės – ištraukos iš aktorės kūrybinio vakaro „Jausmų džiazas”. Seminare planuoja sudalyvauti ir festivalio svečias tunisietis N. Khemir.

Woitech_Pilichowski

Wojtek Pilichowski. Nendrės Žilinskaitės nuotr.

Taip pat penktadienį visi jaunieji, ir ne tik, Klaipėdos muzikantai kviečiami į S. Šimkaus konservatorijoje (S. Šimkaus g. 15) vyksiančią žymaus Lenkijos bosinės gitaros virtuozo ir džiazo muzikos revoliucionieriaus Wojtek Pilichowski meistriškumo pamoką. W. Pilichowski biografijoje – 14 solinių ir dar daugiau nei 200 kartu su kitais žymiais atlikėjais įrašytų albumų, parduotų daugiau nei 6 mln. kopijų tiražu. Kartu jis – ir kelių muzikos vadovėlių autorius, specialių meistriškumo stovyklų, seminarų ar pamokų iniciatorius bei dėstytojas. Priminsime, kad šio muzikanto pasirodymas tapo vienu įsimintiniausių jau praėjusių metų festivalio Klaipėdoje akcentų.

Pagardintas plazdenančių burių prieskoniu

Penktadienį vakare Danės upėje bus surengtas ir jau trečiasis „džiazuojančių” jachtų paradas. Tęsiant ilgametę festivalio ir Lietuvos buriuotojų sąjungos draugystę, birželio 8–10 dienomis stipriausios Lietuvos kreiserinės jachtos susirungs Lietuvos ORC čempionate KLAIPĖDA JAZZ. Neabejotina, kad tai bus viena iš sportiškiausių Lietuvos regatų Baltijos jūroje, padovanosianti neužmirštamas akimirkas tiek dalyviams, tiek ir žiūrovams. O čempionato dalyviai varžysis ne tik dėl geriausiųjų Lietuvoje titulo, bet ir dėl KLAIPĖDA JAZZ pereinamosios taurės.

Duoklę festivalis atiduos ir jauniesiems miesto buriuotojams. Sekmadienio vidurdienį, tik jau Drevernoje, džiazuojančioje regatoje tarpusavyje susirungs vaikų „Optimist” klasės jachtos.

XXIV Klaipėdos pilies džiazo festivalio programa

Audrius_Grazys

Audrius Gražys. Organizatorių nuotr.

Birželio 6 d., trečiadienis

18.00 val. Baroti galerija, Aukštoji g. 1

„JAZZ vizualieji menai”
Audriaus Gražio tapybos darbų paroda
Janis Amantovs & friends (Latvija / Lietuva)

Birželio 7 d., ketvirtadienis

17.00 val. Kruizinių laivų terminalas

Sabor Latino united forces (Lietuva / Latvija / Ispanija / Italija)
Nabil Khemir & “Raimondas Dauginas Exotic Band” (Tunisas / Portugalija / Lietuva)
„Nordic blue” (Norvegija)

Birželio 8 d., penktadienis

11.00 val. Kuršių marios / Baltijos jūra

Regata Lietuvos ORC čempionatas „Klaipėda JAZZ”

12.00 val. Šv. Pranciškaus onkologijos centras, Savanorių g. 4

Seminaras „Muzika gydo”
Projektą pristato medicininių tyrimų laboratorija „Antėja”

Gunhild_Carling

Gunhild Carling. Organizatorių nuotr.

16.00 val. S. Šimkaus konservatorija, S. Šimkaus g. 15

Wojtek Pilichowski meistriškumo pamoka

18.00 val. Danės upė

„Džiazuojančių” jachtų paradas
Lietuvos buriuotojų sąjunga / S. Šimkaus konservatorijos pučiamųjų orkestras (Lietuva)

18.15 val. Klaipėdos piliavietė

Iškilmingas Klaipėdos miesto vėliavos pakėlimas

18.30 val. Kruizinių laivų terminalas

„Pokaz trio” (Ukraina)
„Havana Libre” (Kuba)
Tevet Sela & band (Izraelis / JAV / Lietuva)
Gunhild Carling band (Švedija)

0.30 val. Vasaros terasa SKY21, viešbutis „Amberton Klaipėda”, Naujojo Sodo g. 1A*

„Jam session”
„Memel jazzers” (Lietuva)

*Esant blogam orui – naktinis klubas „Cartel21″, viešbutis „Amberton Klaipėda”, Naujojo Sodo g. 1

Birželio 9 d., šeštadienis

11.00 val. Kuršių marios / Baltijos jūra

Regata Lietuvos ORC čempionatas „Klaipėda JAZZ”

Viktorija_Pilatovic

Viktorija Pilatovič. Organizatorių nuotr.

18.00 val. Kruizinių laivų terminalas

„Jazz Five” (Danija)
Perico Sambeat, Viktorija Pilatovič ir Klaipėdos džiazo orkestras (Ispanija / Lietuva)
Furat Qaddouri & band ir Klaipėdos kamerinis orkestras (Irakas / Egiptas / Libanas / Lietuva)
Nik West band (JAV)

0.30 val. Vasaros terasa SKY21, viešbutis „Amberton Klaipėda”, Naujojo Sodo g. 1A*

„Jam session”
The Honkin’ Dudes Brass Band (Lietuva)

*Esant blogam orui – naktinis klubas „Cartel21″, viešbutis „Amberton Klaipėda”, Naujojo Sodo g. 1

Birželio 10 d., sekmadienis

11.00 val. Kuršių marios / Baltijos jūra

Regata Lietuvos ORC čempionatas „Klaipėda JAZZ”

12.00 val. Dreverna

Vaikų „Optimist” klasės jachtų regata „Klaipėda Jazz Dancer”.

Klaipėdos pilies džiazo festivalis – gera muzika geriems žmonėms – birželio 7–9 dienomis Klaipėdos Kruizinių laivų terminale.

Daugiau: www.jazz.lt.

Leave a Reply