Dueto „Tykumos“ albumas „Nemuno septyni“: dialogas tarp paveldo ir šiuolaikybės

Duetas „Tykumos“ melomanams dovanoja debiutinę plokštelę „Nemuno septyni“. Šį pavasarį autorine muzikine kompozicija ir gyvu koncertu užgimęs projektas viniliniu (12“ / 180 gr) formatu pasirodė spalį. Muzikos kūrėjai Kristijonas Lučinskas ir Donatas Bielkauskas (padedant perkusininkui Viktorui Rubežui) plėtoja „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ projekto „Nemuno7“ vertybes, skelbiančias vandens, tvarumo ir dialogo būtinybę. Šiuokart – dialogo, kuris įvyksta tarp industrinio paveldo istorijos ir šiuolaikinio klausytojo, tarp tradicinės lietuvių liaudies dainos ir garsinių naujadarų, tarp vietos bendruomenės ir profesionalių meno kūrėjų.

Dueto „Tykumos“ plokštelė. Donato Bielkausko nuotr.
Dueto „Tykumos“ plokštelė. Donato Bielkausko nuotr.

Albumą siejanti gija – vanduo, kaip visos gyvybės šaltinis, esminis žemės elementas, nuolatinės kaitos simbolis. Požeminės, geologinės, žmogaus / žmonių vidinės, matomos / nematomos, tikros ar tik nujaučiamos… Emocijų, santykių, laiko, vandens, smėlio, žvyro… upės bei tėkmės… Visos jos teka atskirai, susikerta vienos su kitomis, teka kartu, vėl atskirai ir taip be atvangos. Upės formuoja ir įtakoja viena kitą. Visų jų sąveika sudaro prielaidas ir mūsų esačiai.

Muzikinės kompozicijos pagrindą sudaro aplinkos ir objektų garsų įrašai, kuriuos duetas „Tykumos“ įrašė Žaliakalnio tarpukario vandens rezervuaruose Kaune. Šiuos įrašus kūrėjai sujungė su autorine atmosferine muzika bei Kęstučio Jakeliūno vadovaujamo Kauno kultūros centro mišraus choro „Kamertonas“ (solo partiją atlieka Ilona Zajančkauskienė) atliekamomis repertuaro dainomis („Anoj pusėj Dunojėlio“, kompoz. Vaclovas Augustinas, ir „Už Raseinių ant Dubysos“, kompoz. Juozas Naujalis). Pastarosios K. Lučinsko ir D. Bielkausko buvo dekonstruotos, ieškant įdomių skambesių ir šiuolaikiškos interpretacijos.

Projekto „Nemuno7“ atidarymas. Godos Giedraitytės nuotr.
Projekto „Nemuno7“ atidarymas. Godos Giedraitytės nuotr.

Galutinis albumo skambesys gimė projekto „Nemuno7“ atidarymo koncerto metu 2022 m. gegužės 22 d. Zapyškyje ant upių žemkasės „Nemuno 7“ denio. Unikalus 1965 m. Čekoslovakijoje statytas technikos paveldas, šiemet perkurtas į kultūros ir renginių erdvę bei landšafto dizaino objektą, koncerto metu tapo ir gyvu muzikos instrumentu kūrėjams.

Albumas bus pristatytas koncertuose: lapkričio 17 d. Tarptautiniame menų festivalyje „Plartforma“ Klaipėdoje bei lapkričio 24 d. UAB „Kauno vandenys“ Žaliakalnio rezervuaruose („Kaunas 2022“ Šiuolaikinio Kauno mito trilogijos III veiksmo „Sutartis“ programoje).

Pastarieji metai duetui „Tykumos“ ir jo nariams buvo itin sėkmingi. Su koncertine programa „Grynas takas“ duetas prisistatė Kaune, Klaipėdoje, Nidoje, Švėkšnoje, Kartenoje, Salantuose ir kt.

Projekto „Nemuno7“ atidarymas. Martyno Plepio nuotr.
Projekto „Nemuno7“ atidarymas. Martyno Plepio nuotr.

2021 m. Donatas Bielkauskas išleido autorinį albumą „Mirštantis. Miestas. Gyvenimui“, kuris per dvejus metus viešai pristatytas per 10 kartų (šiuolaikinės muzikos festivalyje „Permainų muzika“, Landšafto dizaino festivalyje„MAGENTA“, Vilniaus Energetikos ir technikos muziejuje, festivalyje „Mėnuo Juodaragis“, NOASS meno centre Rygoje ir kt.). Pernai pasirodė ir Donato Bielkausko autorinė vinilinė plokštelė „Švilpiai“, kurios muzika skamba dokumentiniame rež. Lino Mikutos filme apie skulptorių Antaną Mončį. 2021 m. D. Bielkauskui suteiktas Meno kūrėjo statusas.

Kristijonas Lučinskas 2021 m. kaip muzikos bendraautorius, atlikėjas, garso režisierius dalyvavo „Neringa – Lietuvos kultūros sostinė 2021“ atidarymo renginyje, sukūrė ir atliko muziką spektakliui „Tarp žemės ir dangaus“ (rež. K. Jurkštaitė) bei garso takelį Klaipėdos universiteto projektui apie senąsias kareivines „Migrantas“.

Albumo „Nemuno septyni“ prodiuseriai: Goda Giedraitytė, Gediminas „Skrandis“ Banaitis.

Albumo partneriai: VšĮ „Kaunas 2022”, Kauno rajono savivaldybė, UAB „Kauno vandenys“, „Nemuno7“, „Disco4U“. Albumo leidybos rėmėjai: AGATA ir LATGA. Nuoširdi padėka Klaudijai Aleksandravičiūtei ir Tadui Ivanauskui.

Asociacijos „Žuvies akis“ informacija

Leave a Reply