„Atrask karilioną“: Klaipėdos koncertų salės tarptautinis projektas unikaliam instrumentui

35-erius metus galingu miesto balsu vadinamas Klaipėdos karilionas džiugina praeivius žymių kompozitorių melodijomis kiekvieną savaitgalį, švenčių dienomis ir Klaipėdos kariliono festivalio metu. Uostamiesčio identitetas šiandien jau neįsivaizduojamas be Klaipėdos koncertų salei (KKS) priklausančio kariliono, kuriuo atliekami unikalūs meniniai ir edukaciniai projektai. Nuo šio rudens edukacinio projekto „Atrask karilioną“ dalyvius kariliono grojimo subtilybių mokys karilionininkė ir pedagogė iš Lenkijos Monika Kaźmierczak.

Klaipėdos karilionas. Eglės Sabaliauskaitės nuotr.
Klaipėdos karilionas. Eglės Sabaliauskaitės nuotr.

Siekiama tarptautiškumo

Nuo 2019 m. rudens organizuojamas edukacinis projektas „Atrask karilioną“ suteikia galimybę muziką studijuojančiam, geriausių mokslo pasiekimų jaunimui iš arčiau pažinti karilioną ir išmokti juo groti. Projekte jau ketvirtus metus dalyvauja Ignas Vydeika (Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijos absolventas, dabar studijuojantis Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje) ir Vilius Aleinikovas (muzikos mokslus pradėjęs Klaipėdos E. Balsio menų gimnazijoje, juos tęsiantis Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų gimnazijoje). Spalio 29–31 dienomis vyksiančio projekto rudens sesijoje karilioną studijuojančio jaunimo grupę papildys Urtė Krutkevičiūtė (Klaipėdos Vydūno gimnazija).

KKS nuolatos bendradarbiauja ir su scenos menų profesionalais tarptautiniu lygmeniu. Nuo šių metų rudens projekto „Atrask karilioną“ dalyvius mokys karilionininkė ir pedagogė Monika Kaźmierczak (Lenkija), uostamiesčio publikai jau gerai pažįstama iš Klaipėdos kariliono festivalių. Muzikė taip pat yra du kartus vedusi  meistriškumo klases festivalio metu.

Dalysis Europos kariliono mokyklų patirtimi

„Monika dėsto Gdansko muzikos akademijoje, yra kelių tarptautinių konkursų laureatė, kūrybinga ir entuziastinga karilionininkė. Ji aktyviai koncertuoja Olandijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, Lietuvoje, JAV ir kitur. Muzikė pristato naujas programas Klaipėdos kariliono festivalyje, inicijuoja naujų kūrinių karilionui atsiradimą ir noriai juos atlieka. Mums yra didelė garbė, kad tokio aukšto tarptautinio lygio menininkė entuziastingai sutiko pasidalyti savo patirtimi su karilioną norinčiu atrasti jaunimu“, – pasakojo KKS pavaduotoja kultūrinei veiklai Loreta Narvilaitė.

Monika Kaźmierczak. KKS archyvo nuotr.
Monika Kaźmierczak. KKS archyvo nuotr.

Pasak M. Kaźmierczak, ji reguliariai lankosi kariliono mokyklose Mechelene (Belgijoja) ir Amersforte (Olandija), tad nori perteikti naujausias šio muzikos instrumento grojimo tendencijas Klaipėdos studentams. „Jaučiu didelę atsakomybę vesti šias meistriškumo pamokas. Turiu puoselėti studentų entuziazmą, bet tuo pat metu ir reikalauti iš jų disciplinos dalykų. Esu sukaupusi daug geros kariliono muzikos, kuria galiu pasidalyti, ir šiek tiek patirties – ne tik kaip mokytoja, bet ir kaip muzikė bei kariliono renginių organizatorė“, – teigė M. Kaźmierczak.

M. Kaźmierczak kartu su I. Vydeika ir V. Aleinikovu 2022 m. spalio 30 d. 17 val. surengs viešą koncertą Klaipėdos karilionu. Varpų muziką bus galima girdėti Klaipėdos senamiestyje bei Liepų gatvės prieigose.

Klaipėdos koncertų salės informacija

Leave a Reply