Atėjus paslaptingam vėlių metui – naujas „Skylės” albumas „Dūšelės”

Jau lapkričio viduryje Aistė Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė” muzikos mylėtojams pristatys naujausią savo albumą, kuris šį kartą net dvigubas. Pirmajame leidinio diske – muzikinės-mitologinės dramos „Dūšelės” gyvo garso įrašas iš premjerinio koncerto Karmazinų pilkapyne. Klausytojas ras dešimt Roko Radzevičiaus kurtų dainų, nuosekliai vedančių per dramos siužetą.

b

Grupė “Skylė” pristato naują albumą „Dūšelės”. Arturo Morozovo nuotr.

Antrajame diske skamba ambient ir elektroninės muzikos kūrėjų variacijos „Dūšelių” dainų tematika. Savo interpretacijas albumui paruošė kompozitoriai Jonas Jurkūnas, Martynas Bialobžeskis, Donatas Bielkauskas ir kiti. Naujos dainų versijos maloniai nustebino grupės narius, o jų skambesys tikrai nebus panašus į jokį ankstesnį „Skylės” kūrinį.

A. Smilgevičiūtė ir „Skylė” neslepia – naujasis „Dūšelių” albumas gali nustebinti ne tik skambesiu, bet ir tema, kuria retai kas ryžtasi kurti. Tai kūrinys apie sielų kelionę tarp šiapus ir anapus, įkvėptas senovės lietuvių gyvybės ir anapusinio pasaulio sampratos, laidojimo papročių bei jų atspindžių liaudies dainose, pasakose ir mitologijoje. Neįprastas ir pats dramos siužetas. Į šiuolaikinį muzikos ir poezijos rūbą įvilktas pasakojimas perteikiamas Brolio, mirusio nuo gyvatės įkandimo, į anapusinį pasaulį jo gelbėti iškeliavusios Sesers bei kelionėje sutiktų Dūšelių lūpomis.

Šiandien grupė dalinasi pirmuoju įrašu iš naujausio albumo – daina „Pilkapių sniegas”. Tai viena iš pamatinių dramos kūrinių, žyminti svarbų Sesers perėjimo iš šio pasaulio į anapusinį momentą. Ir nors keletas kitų dainų gimė sukūrus muziką seniesiems liaudies dainų tekstams, šis – kitoks, atsiradęs iš įkvėpimo. „Perskaičiau daugybę pasakų, taip pat teko prisiminti jaunystės patirtį ir dalyvaujant archeologinėse ekspedicijose skaitytas knygas lietuviškos mitologijos tema. Tačiau galutinis atramos taškas visgi buvo kūrybinė intuicija”, – teigia dramos kompozitorius ir dainos autorius Rokas Radzevičius.

Kol vyksta kompaktinės plokštelės leidybos darbai, muzikantai intensyviai ruošiasi albumo pristatymo koncertui, kuris vyks lapkričio 12 dieną Šv. Jonų bažnyčioje, Vilniuje. Tądien „Dūšeles” atliks Aistė Smilgevičiūtė, grupė „Skylė”, vokalinė grupė „Baltos sielos” ir vargonininkas Vidas Pinkevičius. Tai turbūt pirmas kartas Lietuvoje, kai roko grupės koncertą bažnyčios erdvėje papildys vargonų muzika. Koncerte klausytojų laukia ir daugiau ypatingų akcentų. Su pilkapių pylimo kultūra, senaisiais laidojimo papročiais ir pomirtinio gyvenimo samprata renginio dalyvius supažindins archeologas Vykintas Vaitkevičius. O dramos metu nuskambės autentiška, dar prieškario folkloro rinkėjų užfiksuota malūnininko pašvilpauta melodija, su kuria jis prišaukdavo vėją…

Bilietus į albumo „Dūšelės” pristatymą lapkričio 12 d. Šv. Jonų bažnyčioje, Vilniuje, įsigyti galite jau dabar. Bilietus platina Tiketa.

Leave a Reply