Aistras kaitins pietietiškas temperamentas

Birželio 12 dieną, penktadienį, 18 valandą Klaipėdos koncertų salėje klausytojų aistras kaitins ir savo pietietišką prigimtį scenoje demonstruos garsus kroatų gitaristas Zoran Dukić. Klaipėdos kamerinis orkestras, vadovaujamas ne mažiau temperamentingo meno vadovo Mindaugo Bačkaus, sieks neatsilikti nuo solisto nei charakteriu, nei meistriškumu.

Dukic_

Kroatų gitaristas Zoran Dukić. Organizatorių archyvo nuotr.

Vieno ryškiausių klasikinės gitaros atlikėjų Zorano Dukić pasirodymai palieka neišdildomą įspūdį tiek publikai, tiek kritikams. „Jaudinantis koncertas… Publika stovėdama plojo jau po pirmojo kūrinio… Fenomenalus vakaras”, – apie gitaristą rašo vokiečių spauda. Pasak Meksikos ir Italijos spaudos, „…instrumento Maestro, švytintis ir virtuoziškomis, ir intymiomis akimirkomis. Garso skambesys, kuris sklinda iš jo gitaros, yra puikus, kaip ir jo ekspresijos amplitudė ir elegancija”, „…visada savo instrumento meistras, Dukić vėl ir vėl parodė savo įspūdingą virtuoziškumą kartu su didele branda ir galingu įkvėpimu”.

Gitara groti atlikėjas pradėjo būdamas šešerių. Studijavo Zagrebo muzikos akademijoje Kroatijoje ir Kelno aukštojoje muzikos mokykloje Vokietijoje. Vos per keletą metų Z. Dukić laimėjo daugiau apdovanojimų nei bet kuris kitas gitaristas per savo karjerą. Jis yra vienintelis atlikėjas, kuris laimėjo abu Andrés Segovia tarptautinius klasikinės gitaristų konkursus Granadoje ir Maljorkos Palmoje. Nepaprastas meistriškumas atliekant įvairiausių laikotarpių ir stilių muziką padėjo jam nugalėti Fernando Sor, Manuel Ponce, Manuel de Falla, Francisco Tárrega ir daugelyje kitų konkursų. Didžiausiame Ispanijos gitaristų konkurse Madride, globojamame Karališkosios šeimos, jis ne tik laimėjo pirmąją vietą, bet ir buvo apdovanotas specialiu prizu už geriausią ispaniškos muzikos interpretaciją.

Kaip solistas ir su įvairiais orkestrais Z. Dukić koncertavo visuose kontinentuose.

Nors J. S. Bacho muziką gitaristas laiko savo muzikinio gyvenimo ašimi, jis įkvepia daugelį šiuolaikinių kompozitorių rašyti ir dedikuoti jam naujus kūrinius. Gitaristo programose skamba T. Takemitsu, T. Reily, S. Gubaidulinos bei kitų autorių kūryba. Ypatingą dėmesį Z. Dukić skiria Ispanijos ir Pietų Amerikos gitaros muzikai.

Šalia aktyvios koncertinės veiklos Z. Dukić taip pat dėsto Hagos Karališkojoje konservatorijoje ir Katalonijos aukštojoje muzikos mokykloje Barselonoje (Escuela Superior de Musica in Barcelona).

Programai „Pietietiškas temperamentas” diriguos šveicarų dirigentas Matthias Kuhn, pasak šveicarų dienraščio, „leidžiantis muzikai kvėpuoti”. Šio muziko aktyvi kūrybinė veikla apima ne tik dirigento, bet ir violončelininko pasirodymus su prestižiniais kolektyvais Šveicarijoje ir užsienio šalyse. Pastaraisiais metais kaip dirigentas ir violončelininkas jis koncertavo Menuhino festivalyje Gštade Šveicarijoje, Zagrebo muzikos bienalėje Kroatijoje, Theaterspektakel Ciuriche ir MESS festivalyje Sarajeve, taip pat tarptautiniame muzikos festivalyje Sopot classic Lenkijoje.

M. Kuhn įgyvendino daugybę projektų Berne su įvairiais kolektyvais: Ensemble Proton Bern, La Strimpellata, Medizinerorchester, Berno simfoniniu, kameriniu ir Camerata orkestrais. Kaip kviestinis dirigentas dirbo su Bazelio kameriniu ir simfoniniu orkestrais, Ciuricho Collegium Novum, kameriniu ir akademijos kameriniu orkestrais, taip pat su Prahos filharmonijos, Südwestdeutschen Kammerorchester Pforzheim ir Lenkijos filharmonijos Kameralna Sopot orkestrais. Su orkestru OPUS jis debiutavo operoje, diriguodamas pasaulinę Christiano Henkingso premjerą „Leonce and Lena” Stadttheater Berne.

M. Kuhn taip pat dirba kaip kviestinis dėstytojas Berno aukštojoje menų mokykloje, kur dėsto violončelę, dirigavimą bei kamerinę muziką.

Koncerto „Pietietiškas temperamentas” programoje skambės tikrai karštų ir temperamentingų pasaulio kraštų – Brazilijos (Heitor Villa-Lobos), Kubos (Leo Brouwer), Ispanijos (Federico Moreno-Torroba) ir Argentinos (Alberto Ginastera) kompozitorių muzika. Maloniai kviečiame!

KKS informacija, parengė Kristina Malceva

Leave a Reply