Fra Biancoshock: kariaukime spalvomis – ne ginklais

„EDIT Klaipėda Street Art” festivalis siekia ne tik sukurti gražių, didelio formato piešinių ant sienų, bet ir atskleisti viešosios erdvės teikiamas galimybes dialogui ir bendravimui. Todėl gatvės meno festivalis EDIT į Klaipėdą pakvietė italų menininką Fra Biancoshock, kuris pats savo kūrybos žanrą įvardija kaip efemeralizmą – gatvės ir performanso menus jungiančią kryžkelę. Jis kuria trumpalaikes, įvietintas meno instaliacijas, kurios gyvuoja tam tikrą laiką ir išlieka tik fotografijų ir video- formatu.

spalvu_karas_nuotr_paulius_sadauskas

Fra Biancoshock “Spalvų karas”. Pauliaus Sadausko nuotr.

F. Biancoshock prieš atvykdamas domėjosi Klaipėdos istorija, socialinėmis realijomis, ypatumais ir prašė festivalio kuratorių atsiųsti kaip galima daugiau medžiagos. Menininką sudomino Kaliningrado kaip menamos ir tikros grėsmės artumas, todėl pirmoji intervencijų serija vadinasi „Spalvų karas”. Iš aerozolinių dažų skardinių padaryti mini tankai važinėjasi pietiniuose rajonuose, o nedidelis povandeninis laivas skrodžia bangas viename iš Herkaus Manto gatvės kiemų. Pusiau juokaudamas, pusiau rimtai Biancoshock interpretuoja geopolitinę Lietuvos kaip Europos Sąjungos pasienio situaciją bei jau vykstantį nematomą informacinį karą, kai sunku pasakyti, kurios naujienos tikros, o kurios – tik „fake news”.

Apžiūrėjęs sovietinę pietinių rajonų gyvenamųjų namų architektūrą menininkas suprato, kad spalvų karo intervencijos turi ir dar vieną prasmę.

„Čia nėra labai daug įvairovės, visi daugiabučiai identiški vienas kitam. Norėtųsi įkvėpti gyventojus pradėti spalvų revoliuciją, kad jie kūrybiškai sukiltų prieš kasdienybę”, – sako F. Biancoshock.

Aplinkiniai gyventojai susidomėję stebėjo menininką iš balkonų, sveikinosi, domėjosi, kas čia vyksta, ir netgi siūlė atnešti žaislinių tankų.

zuvytes_foto_paulius_sadauskas

Fra Biancoshock “Žuvytės”. Pauliaus Sadausko nuotr.

Šių metų Lietuvos kultūros sostinė Klaipėda – miestas prie vandens, vienintelis Lietuvos uostamiestis. Šią ypatingą miesto aurą festivalio kuratoriai siekia pabrėžti skatindami dalyvaujančius menininkus sukurti darbų jūros tematika. F. Biancoshock Dangės upe ant gelbėjimosi rato išplukdė akvariumą su penkiomis auksinėmis žuvelėmis.

„Uostas yra lyg vartai, pro kuriuos į šalį patenka kroviniai, žmonės, mados ir naujovės. Šios žuvytės – pabėgėlės iš gyvūnų prekių parduotuvės, atvykusios čia, į Klaipėdą, ieškoti geresnio gyvenimo. Žuvytėms pasisekė, jų pabėgėlių statusas buvo patvirtintas ir sėkmingai rasti nauji namai”, – šypsosi F. Biancoshock.

Fra Biancoshock Italijoje dirba su pabėgėlių centrais, jį jaudina Viduržemio jūroje skęstančių laivų problematika. Žinia, kad Lietuva pirmoji šalis, kuri sutiko priimti pabėgėlius iš Čečėnijos, paskatino menininką sukurti šią instaliaciją.

„EDIT Klaipėda Street Art” – penkerius metus vykstantis gatvės meno festivalis, šiemet iš Vilniaus persikėlęs į Klaipėdą. Festivalio metu meninkas Ricky Lee Gordon (PAR) išpieškė keltą „Baltija”, keliantį iš Naujosios perkėlos, „Architektai SPRIK” sukūrė instaliaciją „Baseinas” Smiltynės jachtklube, Tellas (Italija) išpiešė piliavietės rytinės kurtinos sieną, Seikon (Lenkija) jau baigė piešinį ant Parodų rūmų, A. Bran išmargino apleistą namą Liepų g. 75.

krepsinis_foto_paulius_sadauskas

Fra Biancoshock “Krepšinis”. Pauliaus Sadausko nuotr.

Liepos 1 d. 20 val. Klaipėdos „Kultūros fabrike” vyks festivalio kino vakaras EDIT: STREET ART FILM FEST ir koncertas, kuriame pasirodys monoprojektas KOTORI.

Visos festivalio naujienos interneto puslapyje www.editstreetart.com ir socialiniame tinkle “Facebook”.

Gatvės meno festivalį „EDIT Klaipėda Street Art” organizuoja leidykla „Lapas” ir VšĮ „Project Day by Day”. Festivalis yra „Kultūros Uostas / Klaipėda Lietuvos kultūros sostinė” renginių dalis ir yra dalinai remiamas Klaipėdos miesto savivaldybės.

„EDIT Klaipėda Street Art” informacija

Leave a Reply