„Miestų istorijos” – komiksų rinkinys ir romantikams, ir cinikams (+ fotogalerija)

Tikri klaipėdiečiai neina į Klaipėdos paplūdimį degintis, aiškina komiksų autorė Viktorija. „Einam, kai vėjai – visas problemas išpučia”, – sako ji, kartu su dar trimis merginomis pristačiusi komiksų rinkinį „Miestų istorijos” apie Vilnių, Kauną ir Klaipėdą.

komiksu_kurejos

Komiksų kūrėjos (iš kairės) Asta Did (Kaunas), Miglė Anušauskaitė (Vilnius), Akvilė Magicdust (Vilnius) ir Viktorija Ežiukas (Klaipėda) susibūrė bendram projektui „K+V+K” ir išleido knygeles su grafiniais pasakojimais apie tris miestus: Kauną, Vilnių ir Klaipėdą. Kristinos Sadauskienės nuotr.

„Miestų istorijas” sudaro keturios knygelės, kurių dvi yra apie Vilnių (Akvilės Magicdust ir Miglės Anušauskaitės), po vieną apie Kauną (Astos Did ir Viko Vikutausko) ir Klaipėdą (Viktorijos Ežiuko).

Piešiniais merginos pasakoja apie miestiečius – romantikus ir cinikus, – jų kasdienybę, gatvės žargoną, dialogus baruose, apie kultūrą, architektūrą, įpročius ir papročius.

Apie piratą, dinozaurą ir ledi

Akvilė Magicdust, komiksais lėkdama per Vilnių, išsyk pastebi, kaip ji sako, benamį, persirengusį dinozauru.

„Galvoju, ar tai geras humoro jausmas, dar vienas žavus išprotėjimas, ar pasekmė to, kad kažkas išmetė daugybę karnavalinių kostiumų ir jis tiesiog pamatė, kad tai šiltas apdaras”, – pasakoja Akvilės komiksų herojė.

Naujamiesčio „dinozauras” tikrai pažįstamas ne vienam vilniečiui. Jis turi draugą „piratą”, kuris ne tik dėl kepurės, bet ir dėl ekspresyvumo primena Jacką Sparrow.

Kartais su jais būna ir ledi – štai vieną rudens vakarą moteris, žiūrėdama į tango šokančius jaunuolius daugiabučio pirmame aukšte įsikūrusioje studijoje, lingavo pagal muziką, kol „dinozauras” ir „piratas” ramstė šalia augantį medį.

Diskusijų popietes jie kartais surengia prie rūšiavimo konteinerių, kur susiburia ir daugiau bičiulių, tiesa, be tokių ištaigingų kostiumų. Man jie kiek primena jau dešimtmetį urve gyvenančius Eugenijų Sadauską ir mylimąją Dalią Simanavičienę, kurių istoriją neseniai aprašė „Happy 365″, – namų sienos plonos ir dažnai košiamos, bet dėl to šilumos jų gyvenime, regis, nėra mažiau.

Šiuo savo ekskursu noriu pasakyti, kad šios komiksų knygelės apie miestus, o gal ir pats komikso žanras, palieka daug vietos interpretacijai, istorijos pratęsimui.

Mano istorija šiame komikse prasideda nuo „dinozauro”, kitą skaitytoją gali užkabinti idėjos, tarkime, apie skubėjimą gyventi, arba piešiniai, kuriuose galima įžvelgti ir intertekstualumo.

Tiek Akvilė Magicdust („Lėkti”), tiek Viktorija Ežiukas („Memel Blues”) atsiduoda piešiniams, istorijas pasakoja per linijų, proporcijų, šešėlių derinimą. Jų abiejų komiksai yra dinamiški – Vilnius juda kartu su Akvilės personažu, o Klaipėdoje judėjimo įspūdį kuria vėjas, bangos, vilnijantys plaukai.

Tuo metu Astos Did ir Viko Vikutausko („Kaunas Romantics”) bei Miglės Anušauskaitės („Pasikėlę”) komiksuose nevengiama dialogų, komiškų personažų ir humoro apskritai.

Visiems patinka „blogiukai”

„Visi mėgsta antiherojus. Antulis Donaldas yra vienas mėgstamiausių personažų. Galbūt todėl, kad neigiamas savybes – tiek kitų, tiek savo – labai lengva pastebėti”, – sako „Pasikėlę” autorė Miglė Anušauskaitė.

Taip gimė jos personažas – Birutė: garsiai, daug ir neretai apie save kalbanti aštrialiežuvė. Nors komiksas turi vieną ašinę siužetinę liniją – baro uždarymą, – jame M. Anušauskaitė nupiešia ir daug nebūtinai tik vilniečiui pažįstamų situacijų. Pavyzdžiui, šnairavimą į neprižiūrėtus siaučiančius vaikus, alfa vyrų „sektos” adepto pasirodymą, nepasisekusį flirtą bare ir pan.

Tuo metu Asta Did ir komikso tekstų autorius Vikas Vikutauskas („Kaunas Romantics”) sako, kad dokumentuoja nykstančius personažus.

„Manau, kad šie personažai yra nykstantys. Lietuvos miestai tampa vis labiau panašūs į Vakarų Europos miestus ir tie žmonės, kurie gliaudo saulėgrąžas daugiabučių kiemuose, kurių laisvalaikis susidaro iš klubų lankymo ir šokių aplink į vidurį sumestas rankines, tie personažai vis labiau traukiasi iš miestų kasdienybės. Todėl aš norėjau juos įamžinti”, – sako Asta Did.

15min_logo_mail

 

 

„Kultūrpolio” P.S.

Visos keturios komiksų kūrėjos vieną gruodžio ketvirtadienį susirinko Klaipėdoje – KKKC Meno kieme jos ne tik pristatė savo leidinius, bet ir surengė klaipėdiečiams komiksų kūrybines dirbtuves „Miestų istorijos”. Konsultuojami autorių, pasisėmę įkvėpimo iš architektūrinių, kultūrinių ar kulinarinių miestų skirtumų ir panašumų, gyventojų istorijų ir gatvių legendų, dirbtuvių dalyviai kūrė savus grafinius pasakojimus. Šį kūrybinį procesą nuotraukose užfiksavo Kristina Sadauskienė.

Leave a Reply