Netikėtos miesto briaunos: Kristina Sadauskienė pristato alternatyvų Klaipėdos gidą

20-ojoje Vilniaus knygų mugėje, vykstančioje Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo”, šį penktadienį 16 val. bus pristatyta klaipėdietės Kristinos Sadauskienės knyga „Klaipėda. Alternatyvus miesto gidas”.

KL_gidas

Knygos viršelis. Leidyklos „Akademikai“ nuotr.

Klaipėdiečiai pagaliau turi jų miestą svečiams pristatančią knygą – „Klaipėda. Alternatyvus miesto gidas”, kurią išleido leidykla „Akademikai”. Per visą nepriklausomybės laikotarpį Klaipėda neturėjo išsamaus šiuolaikinį miestą gido formatu pristatančio leidinio, o štai Lietuvos sostinė savo „gidus” gali skaičiuoti dešimtimis.

Netikėtu rakursu

„Alternatyvus miesto gidas yra viena iš pastangų pereiti netikėtomis Klaipėdos briaunomis, aktualizuoti miestą, taip sukuriant atsvarą dabar vyraujančiam Klaipėdos kaip miesto greta paplūdimio įvaizdžiui”, – pasakojo gido autorė K. Sadauskienė.

Anot jos, Klaipėda iš kitų Lietuvos miestų išsiskiria ne tik savo unikalia istorija, bet ir šiandienine specifika – tai uostamiestis, kurio kraštinę rėmina gigantiški uosto kranai, vietoj varnų danguje klykauja kirai, o jūra pasiekiama ranka.

K. Sadauskienė įsitikinusi, kad net jei apie Klaipėdos istoriją prirašyta nemažai įdomių knygų, joms jau reikėjo atsvaros, primenančios, kad miestas yra ne tik istorinių faktų visuma, bet ir įvykis, nuolat kintanti akimirka: į jį ir iš jo keliauja žmonės, vėjai, prekės, jame susikryžiuoja visą pasaulį veikiančios jėgos – kultūra, gamta, politika, ekonomika.

Maršrutai smalsiems

Knygoje galima pajusti laisvę ir vėją. Laisvės jausmo stiprumas priklauso nuo jį patiriančiųjų, o vėjo parūpina gamta.

Gidas skirtas tiek gyvenantiems Klaipėdoje, tiek jos svečiams, tiek visiems, kas nori sužinoti daugiau apie dabartinį miestą, kuo jis ypatingas, iš ko sudarytas, kokiais maršrutais vaikščioti, siekiant jį pamatyti įvairiais rakursais.

Knygoje yra žemėlapių, fotografijų ir daug įdomių žmonių pasakojimų, kurie dalijosi mintimis apie miestą ir jo gyvenimą. Knyga padalyta į du pagrindinius skyrius – „Miestas” ir „Jūra”, dar yra trečias, mažesnis – „Miškas”.

Pasakojimus papildo maršrutai, kuriuos sudaryti padėjo profesionalūs gidai. Skaitytojai ras įvairių patarimų, kur dar galima užsukti ir ką dar pamatyti.

Marga komanda

Gidas įvardytas kaip alternatyvus. Tokį epitetą lemia ne tik turinys, bet ir knygos autorių komanda.

Kristina_Sadauskiene

Kristina Sadauskienė. Pauliaus Sadausko nuotr.

Pagrindinė tekstų autorė yra gidė, leidinių sudarytoja, kultūros žurnalistė K. Sadauskienė. Šioje srityje ji ne naujokė. 2016 ir 2017 m. buvo viena iš literatūrinio-kultūrinio almanacho „Baltija” sudarytojų ir 2016 m. reprezentacinės kultūrinio pobūdžio knygos „Klaipėda – neužšąlantis kultūros uostas” autorė. Be to, Kristina yra tinklaraščio orikse.lt kūrėja.

Pagrindinis leidinio fotografas yra Kūrėjų sąjungos narys Paulius Sadauskas. Jo stilių ir charakterį puikiai iliustruoja parodos „Drozofilos, Didžėjai ir Džedajai” („Si:said” galerija, 2017 m.), „KITI” 2010 m., fotografijų projektas „Klaipėda. Juoda / Balta” 2011 m. Pauliaus fotografijos publikuotos fotografijos metraštyje „Lietuvos fotografija: vakar ir šiandien’09. Lietuvos tūkstantmečio veidas”.

Knygą apipavidalino patyrusi grafikos dizainerė, dailininkė ir knygų iliustruotoja Silva Jankauskaitė. Ji 2017-aisiais Kultūros ministerijos apdovanota Gražiausios metų knygos konkurso diplomu.

Knygos leidybą iš dalies parėmė Kultūros paveldo departamentas ir Klaipėdos miesto savivaldybė.

Leave a Reply