„Knygų ženklai dažniausiai būna 17 puslapyje“

Proveniencijos – tai knygos priklausomybės ženklas, išreikštas asmenų ir institucijų įrašais, spaudais, ekslibrisais, įvairiomis marginalijomis, lipdėmis. Būtent jie – klaipėdietiški antspaudai, kuriuose dominuoja Klaipėdos miesto herbas – padėjo atkurti ir sugrąžinti Klaipėdoje tarpukariu (1920–1945  m.) veikusios bibliotekos rinkinį į savo namus – Herkaus Manto g. 25 numeriu pažymėtą Hermano Gerlacho pastatą, kuriame dabar įsikūrusi Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka.

Edukacijos „Knygos ženklai“ skaidrė
Edukacijos „Knygos ženklai“ skaidrė

Knygų paieškos, kelionė ir 6 metus trukę tyrinėjimai aprašyti Jurgos Bardauskienės knygoje „Kultūros palikimo beieškant. Klaipėdos miesto biblioteka 1920–1945 metais“. Remdamasi šia knyga edukatorė Edita Sėdaitytė sukūrė edukaciją „Knygos ženklai“, kuria siekiama supažindinti su knygų ženklinimu ir užtikrinti informacijos apie kilnojamąsias kultūros vertybes sklaidą. Edukacija skirta pradinių ir jaunesnių klasių moksleiviams (1–6 kl.).

Edukacijos metu moksleiviai supažindinami su juos aplinkoje supančiais ženklais: senaisiais baltų ženklais, tautiniais simboliais bei Klaipėdai būdingais ženklais. Vaikams taip pat pristatomi ženklai, kuriuos galima rasti knygose. Pateikiama informacija, kaip skirtingi savininkai – bibliotekos, mokyklos, privatūs asmenys – pažymi savo knygas. Vaikai sužino, ką reiškia tokie knygos antspaudai, kodėl jais žymimos knygos.

Antroje edukacijos dalyje moksleiviai patys gali sugalvoti ir sukurti savo ženklus. Pirmąjį ženklą kviečiami sukurti savo miestui, o kitą – reprezentuojantį patį mokinį, kad galėtų šiuo ženklu papuošti savo daiktus ar knygas. Vaikų piešinėliai ženkliukų darymo aparatu paverčiami į prisegamus ženkliukus, kuriuos vaikai gali pasiimti su savimi.

Pirmieji edukaciją kartu su kūrėja išbandė Klaipėdos Vitės progimnazijos 3a klasės mokiniai. Dėl šalyje paskelbto karantino edukacija vyko nuotoliniu būdu, tačiau tai nesutrukdė mokiniams aktyviai domėtis knygos ženklais ir kitais pažįstamais simboliais, uždavinėti klausimus. Savo kurtais ženkliukais mokiniai galėjo pasidžiaugti jau kitą dieną.

Vaikų piešti ženkliukai

Vaikų atsiliepimai:

„Man labai patiko sužinoti, kad yra aparatas, kuris padaro iš paprasto popieriaus metalinį ženkliuką. Kitiems patarčiau nupiešti metalinį ženkliuką.“ (Mantas)

„Man labiausiai patiko ženklai ir aparatas nematytas. Labai ačiū!!!!! Norėčiau dar panašių pamokėlių.“ (Viltė)

„Aš sužinojau, kad dažniausiai ženklai būna 17 puslapyje. Ir linkiu gero medalių spausdinimo.“ (Matas)

Šią edukaciją pavasarį galės išbandyti ir kiti uostamiesčio ar kitų miestų mokiniai. Bibliotekos edukatoriai tikisi, kad tada jau bus galimybė su mokiniais susitikti klasėse ar bibliotekos Edukacinėje erdvėje ir patys mokiniai galės iš arti susipažinti su ženkliukų gaminimo aparatu bei pamatyti tikrus knygos ženklus ant tikrų bibliotekos turimų knygų.

Projektas finansuojamas Klaipėdos miesto savivaldybės ir Lietuvos kultūros tarybos.

Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos informacija

Leave a Reply