Knygos šventė Klaipėdoje: išskirtinis dėmesys leidėjams

Klaipėdos savivaldybės viešoji biblioteka tradiciškai vėl rinko populiariausią ir gražiausią pernai Klaipėdoje išleistas knygas. Bibliotekos Meno skyriuje vykusiame baigiamajame renginyje paskelbtos ne tik rinkimų laureatės – ypatingo komisijos dėmesio dėl apipavidalinimo susilaukė ir Dalios Bielskytės poezijos rinkinys „Vardas debesies” bei pasaka „Eglė, žalčių karalienė”.

_KUB4275

Dalyviai

Devintus metus vykstantis tradicinis konkursas tampa vis populiaresnis. Šiais metais skaitytojai šešias savaites rinko pačią verčiausią knygą. O atiduoti savo balsą tikrai buvo už ką. Dėl garbingos nominacijos, konkursui pateikę 15 leidinių, varžėsi net 9 leidėjai: „Eglė”, „Libra Memelensis”, VšĮ „Verslas ar menas”, Lietuvos rašytojų sąjungos Klaipėdos skyrius, Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyrius, Lietuvos jūrų muziejus, Klaipėdos universiteto leidykla, Socialinių mokslų kolegija ir S. Jokužio leidykla-spaustuvė.

Miesto knygai ir jos leidybai skirtas renginys apskritai yra unikalus reiškinys Lietuvoje. Dažniausiai panašiuose konkursuose visas dėmesys sutelkiamas į rankraščių autorius. Jiems skiriami apdovanojimai, jiems išsakomi ir priekaištai, jei kas nepavyksta, su jais organizuojami kūrybos vakarai. Tačiau, anot bibliotekos vadovės Bronislavos Lauciuvienės, „rankraštis, be abejo, yra knygos siela, bet sielai reikia ir kūno. O kūną knygai suteikia leidėjai”.

Direktorė išsidavė: nors vakaras skirtas pagerbti leidykloms ir jų darbams, vis dėlto nejauku, kad šįsyk rašytojams dėmesys nebus skirtas. Tačiau iš klausytojų reakcijos buvo galima nuspėti, kad įsižeidusių čia nebus, tad pradėjus skelbti nominacijas, kelių knygų autoriai, įsimaišę tarp renginio žiūrovų, džiugiai plojo jų teksto sielai materialų kūną suteikusioms leidykloms. Renginys tapo švente knygai kaip nedalomai visumai. Juolab kad konkurso finalas vyko prieš didžiausią metų knygų mėgėjams įvykį – Knygų mugę Vilniuje, į kurią nuvykę klaipėdiečiai galės jaustis oriai, nes žinos, kad tose didžiulėse leidinių mariose yra ir vertingų klaipėdietiškų knygų.

Populiariausioji

Už populiariausią 2014 metais Klaipėdoje išleistą knygą, kurią malonu tiek skaityti, tiek vartyti, balsuota internetu bei šešiuose bibliotekos filialuose. Nors šiemet konkurso laikas buvo trumpesnis negu įprastai, tačiau bibliotekos Meno skyriaus vedėja Birutė Skaisgirienė pasidžiaugė, kad balsavusiųjų buvo rekordiškai daug – savo nuomonę pareiškė 1781 žmogus.

_KUB4220

Klaipėdos universiteto leidyklos kolektyvas triumfuoja – jų išleista dr. Vytauto Jokubausko knyga „Mažųjų kariuomenių” galia ir paramilitarizmas: tarpukario Lietuvos atvejis” nugalėjo Populiariausios knygos kategorijoje. Algirdo Kubaičio nuotr.

Populiariausia knyga paskelbta Klaipėdos universiteto leidyklos išleistoji Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto mokslo darbuotojo dr. Vytauto Jokubausko „Mažųjų kariuomenių” galia ir paramilitarizmas: tarpukario Lietuvos atvejis”. Balsavusieji už verčiausią leidinį nusprendė, kad juo privalo tapti būtent šioji, nors į verčiausios titulą šiemet pretendavo ne vienas tokio žanro leidinys.

Dr. V. Jokubausko knygoje analizuojama Lietuvos karinė doktrina tarpukariu ir Lietuvos šaulių sąjungos vaidmuo valstybės gynybos sistemoje Šiaurės rytų Baltijos regiono šalių kontekste. Intensyvus domėjimasis Lietuvos valstybės karybos ir gynybos situacija tarpukariu signalizuoja, kad šis klausimas vis dar labai aktualus ir kelia diskusijas viešoje erdvėje. Mokslo monografija, kurioje bandoma nustatyti 1923–1940 metų Lietuvos kariuomenės finansinius, mobilizacinius, ginkluotės ir ekipuotės išteklius, ypač aktuali tiek istoriniu, tiek šiandienos aktualijų aspektu. Dr. V. Jokubausko knyga, balsavusiųjų sprendimu, renginio organizatorių pasiūlytomis sąvokomis kalbant, yra darni visuma: graži siela gražiame kūne arba atvirkščiai. Balsavusieji darsyk parodė seną kaip pasaulis tiesą, kad dažniausiai populiaru tai, kas yra aktualu.

_KUB4271_1

Algirdo Kubaičio nuotr.

Tačiau ne vien šios temos Klaipėdos skaitytojų bendruomenėje populiarios ir aktualios. Garbės diplomu už antrąją vietą populiariausios knygos konkurse apdovanota „Eglės” leidykla, išleidusi Dariaus Rekio knygą vaikams „Viską susapnuoti dar kartą”. Tai knyga mėgstantiems svajoti, nors trumpam atsiriboti nuo kasdienybės ir pasidžiaugti stebuklais. Vaiko vaizduotė, įsukanti į linksmų nuotykių sūkurį, panašu, gerokai įtraukia ir skaitančiuosius. Garbės diplomas konkurse tik patvirtino, koks aktualus ir vertinamas kokybiškai išleistas vaikų literatūrai skirtas kūrinys.

Trečioji vieta populiariausios Klaipėdos knygos rinkimuose atiteko Klaipėdos universiteto leidyklai už prof. dr. Vyganto Vareikio ir Edmundo Bareišos leidinį „Technika ir gamta: Klaipėdos uostas XIX a. pabaigoje – XX a. pirmojoje pusėje”. Tai vėlgi, kaip ir populiariausioji, yra akademinė knyga. Duoklė mokslui, istorijai atrodė vertinga ir atitiko balsavusiųjų lūkesčius. Tekstai knygoje pateikiami trimis kalbomis. Supažindinama su Klaipėdos uosto raida XIX a. pabaigoje ir XX a. pirmoje pusėje. Tačiau dėmesį gali patraukti ne tik laivybos istorija, bet ir knygoje publikuojamos unikalios ir niekur neskelbtos 1907–1908 m. ir 1925–1931 m. nuotraukos iš Klaipėdos apskrities archyvo su Klaipėdos uosto, krantinių įrengimo, Pietų ir Šiaurės molų statybos, uosto gilinimo, technikos objektų ir įrenginių, Kuršių nerijos, Olando Kepurės apylinkių vaizdais.

Garbės diplomais apdovanotos ir dar dvi leidyklos. Sauliaus Jokužio leidykla-spaustuvė įvertinta už Dalios Bielskytės poezijos knygos „Vardas debesies” leidybą, o VšĮ „Verslas ar menas” atsiėmė garbės diplomą už pasakos „Eglė, žalčių karalienė” leidimą. Beje, pastaroji knyga išspausdinta ir Brailio raštu. Šias knygas labai palankiai įvertino ir komisija: „Ypatingo išskyrimo verta knyga „Eglė, žalčių karalienė”. Ji patraukia dėmesį išskirtiniu konceptu, socialine leidinio reikšme bei nepriekaištingu techniniu įgyvendinimu.” Daug dėmesio skirta ir Sauliaus Jokužio leidyklos-spaustuvės išleistajai Dalios Bielskytės poezijos knygai „Vardas debesies” aptarti. Akcentuotas maketo, iliustracijų ir teksto dermės subtilumas. Knygos viršelis ne tik malonus liesti, bet ir daro tauraus aksomo tekstilės įspūdį. Formatas parinktas puikiai, atitinka lyrinę teksto ir bendrą leidinio nuotaiką.

Gražiausioji

Dėl gražiausios Klaipėdos knygos, matyt, vyko įtempta diskusija. Bibliotekos vadovė B. Lauciuvienė atskleidė, kad pirmąsyk per rinkimų istoriją prireikė net slapto balsavimo. Komisijai vadovavo VDA Kauno fakulteto Grafikos katedros docentas, Lietuvos grafinio dizaino asociacijos narys Aurimas Švedas. Po ilgų ginčų nuspręsta, kad šiemet gražiausia Klaipėdos leidybos knyga tapo Lietuvos jūrų muziejaus išleista Bruno le Coutre „Mano miestas Klaipėda. 1900 – 1939 metai”.

_KUB4250

Lietuvos jūrų muziejaus kolektyvo išleista knyga Bruno le Coutre „Mano miestas Klaipėda. 1900 – 1939 metai” tapo konkurso nugalėtoja Gražiausios knygos kategorijoje. Algirdo Kubaičio nuotr.

Nors intensyviai konkuravo du leidiniai, tačiau šioji knyga, anot komisijos pirmininko, išrinkta verčiausia dėl saikingo, tačiau nenuobodaus ir nesauso maketo, retrodvasią atspindinčių nuotraukų. Jaučiama, kad buvo skirtas ypatingas dėmesys detalėms, kruopščiai atliktas dailininko darbas. Nors knyga saikinga, tačiau ypač kruopščiai ir dėmesingai parengta. Dominuojantis juodos ir mėlynos spalvų santykis atrodo solidžiai, kartu originaliai akademinių, istorinių leidinių kontekste. Subtiliai dera knygos viršelis su jos nugarėle. Taip pat paprastas ir geras balansas tarp dizaino estetikos ir informacijos turinio. Išvada buvo konkreti: „Paprasta, bet tikrai neprasta.”

Gražiausioje 2014 metais išleistoje knygoje žaismingai aprašytas senosios Klaipėdos gyvenimas. Ši knyga svarbi ne tik istorikams, bet ir smalsiems klaipėdiečiams, kurie domisi uosto, laivų, jūrininkų ir jų šeimų istorijomis. Per šią uostamiesčio dvasios prizmę skleidžiasi Bruno le Coutre atsiminimai. B. le Coutre (1889–1972) tėvas, dėdės ir broliai buvo laivų kapitonai. Pats jis ilgai dirbo žvejų, jūreivių bei uosto darbininkų gyvenamo Bomelsvitės priemiesčio mokyklos rektoriumi. Atsiminimuose skleidžiasi tikroviškas XIX a. pabaigos–XX a. vidurio Klaipėdos miestas.

Atsiimdama apdovanojimą už gražiausią Klaipėdos 2014 metų knygą Jūrų muziejaus vadovė Olga Žalienė patikino, kad šioji knyga yra bendras kolektyvinis darbas ir džiugu, kad tikrai atsakingai rengiant knygą pasitikėta bendru kolegų skoniu ir intuicija.
Knygos šventė Klaipėdoje parodė, kokių dėmesio vertų leidinių išleista per 2014 metus uostamiestyje. Atskleidė ir faktus, ką labiausiai vertina skaitančiųjų bendruomenė. Uostamiesčio leidyklos atsakingai žiūri į savo darbą priimdamos išradingus sprendimus, todėl belieka tikėtis, kad ateinantys metai bus dosnūs naujų sprendimų ir gražiame kūne gyvens gražios sielos.

Apie konkursą

Nuo 2006 metų Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos iniciatyva kasmet organizuojamo konkurso „Klaipėdos knyga” tikslas – supažindinti visuomenę su vertingiausiomis Klaipėdos leidyklų išleistomis knygomis, išrinkti populiariausias ir geriausias meninio apipavidalinimo ir poligrafinio atlikimo požiūriu per praėjusius kalendorinius metus Klaipėdos leidyklų išleistas knygas ir kitus leidinius, skatinti knygos menui gabiausius leidėjus.
Konkursui steigiamos dvi nominacijos – „Gražiausia Klaipėdos knyga”, ir „Populiariausia Klaipėdos knyga”. Gražiausią knygą renka specialiai konkursui sudaryta komisija, populiariausią knygą renka Klaipėdos gyventojai, balsuodami internetu arba bibliotekos skyriuose. Konkurso rėmėjas – UAB „Mūsų laikas”.

Parašykite komentarą